American Rhapsody (2001)

Yönetmen Eva Gardos’un kendi yaşam hikayesinden esinlenerek yazdığı ve yönettiği An American Rhapsody, isminden de anlaşılacağı üzere gerçekleştirilmeye çalışılan Amerikan hayali üzerine kurulu bir yapıt. Macaristan’ın komünist rejiminden kaçıp Amerika’ya sığınan bir ailenin çocuğu olan Suzanne’in (Scarlett Johansson), Amerika’ya göç etmiş olan ailesiyle Los Angeles’ta yeniden buluşmasına odaklanan film, göçmen aileler ile çocukları arasındaki iletişim bariyerini konu alıyor.

Eva Gardos’un ilk yönetmenlik deneyimi olan film, kimi noktalarda yer verdiği Amerikan propagandası dolayısıyla dünya basınında eleştirilere uğramış olsa da, tarihi gerçekleri kendi yaşadıkları üzerinden dile getirmesi ve “aidiyetsizlik” duygusunu filmin senarist ve yönetmeni olarak hissettirebilmeyi başarabilmesi açısından izlenmesi gereken yapımlar arasında bulunuyor.

Ed Wood (1994)

1980 yılında film eleştirmeni Harry Medved ve kardeşi Michael Medved tarafından yazılan The Golden Turkey Awards isimli kitapta gelmiş geçmiş en kötü yönetmen ödülüne “maruz kalan” Edward Davis Wood Junior, kimilerine göre başarılı bir yönetmen olarak görülse de, çoğunluk tarafından vasat bir yönetmen olarak değerlendiriliyor. İlginç hikayeler peşinde koşarken bunları düşük bütçeli filmler aracıyla yapmaya çalışması ve böylece komedi unsuru oluşturabilecek türlü yöntemlere başvurması ile tanınan Edward D. Wood’un bir hayranı olarak Tim Burton ise, yönetmenin hayatını ekrana yansıtırken, jenerikten çekim tekniklerine kadar Wood’la benzer ögeleri kullanarak ona şapka çıkarıyor.

Edward D. Wood, her ne kadar kötü bir yönetmen olarak anılıyor olsa da, Rudolph Grey’in kitabından uyarlanan ve Tim Burton tarafından yönetilen 1994 yapımı Ed Wood filmi için aynı şeyi söylemek neredeyse imkansız. Johnny Depp’in başrolünü üstlendiği film, Wood’un profesyonel hayatında yaşadığı “amatör çelişkileri” anlatırken, mizah ögeleri bol biyografik bir eser ortaya koyuyor.

1 2 3 4 5
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi