Yıl olmuş 2013 siz hala izlemediniz mi serimize, yer yer acıklı; yer yer güldüren; kimi zaman düşündüren yepyeni filmlerle devam ediyoruz. Okuyacağınız dört filmi seçerken neyi izlememiş olsaydık eksik kalırdı diye düşündük ve aklımıza gelen birçok film arasından bunları seçtik. Umuyoruz ki önereceğimiz bu filmleri sizler de seversiniz.

İyi seneler ve iyi seyirler!

                                                                                                                                    

Yazar: Yeşim Ersoy

Mary Ve Max

Mektup arkadaşlığı ilgimi çekiyor. (Hatta “şu yaşında hala boş beleş işler peşindesin” diyenlere inat postcrossing yapıyorum. )

Stop motion en sevdiğim şey! (Bu konudaki tüm denemelerim başarısız.)

Hamurlardan şekiller yapmaya bayılıyorum. (Bazı başarılı çalışmalarım olduğunu gizleyemem.)

Animasyon filmlerin hastasıyım. (Şirinler’den Ice Age’e hepsi benim bebeklerim.)

Hal böyle olunca, tüm bunların bir arada olduğu, -abartmadan söylüyorum- dünyanın en şirin ve aynı zamanda hüzünlü animasyonu Mary and Max benim en sevdiğim filmlerden biri oluveriyor.

Yıl olmuş 2013, siz hala bu nefis arkadaşlık hikâyesini izlemediniz mi?

 

 

Yazar: Yeşim Ersoy

Yukarı Bak

Yine animasyonlardan gidiyoruz… Bu defa, izlemeden 2013’e girip romantik ortamlarda rezil rüsva olmamanız için önereceğim animasyon ise aslında muhteşem bir aşk hikâyesi. Gerçi hala izlemeyen var mı bilmiyorum ama eğer varsa çok ayıp ediyorlar.

Öykümüz ise şöyle: Küçük Carl bir gün Ellie adında macera sever bir kızla tanışır. Her ikisi de bir gün Güney Amerika’ya gitme hayalleri kurarlar. 70 yıl sonra, Ellie öldüğünde Carl ona verdiği sözü hatırlar. İşte balonlarla yolculuk böylece başlar…

Yeni yıla girmeden mutlu neşeli bir film izleyeyim diyorsanız Up’ı unutmamanızı tavsiye ederim 🙂

Yazar: Emrah Demir

Cennet Sineması

Sinemaya az çok ilginiz, merakınız varsa Yeni Cennet Sineması bunu sevgiye dönüştürecektir.

Sinemalarının, en önemli sosyalleşme alanı olduğu bir kasabada büyüyen küçük Toto’nun ve Makinist Alfredo’nun hikayesini izlersiniz bu filmde.

İzlerken herkesin mutlaka kendinden bir şeyler bulabilmesinin en büyük sebebi ise bence Toto karakteri: Sinema sevgisi ile yanıp tutuşan bu küçük çocuk dünyayı bir kenara koyar Alfredo ve Cinema Paradiso ‘yu bir kenara. Bazen okuldan kaçar, bazen işten, bazen annesinden…

Oyuncakları bile  çoğu zaman eski film şeritleri ve eski bir kamera olan bu çocuğun; haylazlıklarını, genç bir kıza aşkını anlatışını, içinde bulunduğu şartlar dahilinde tek  büyük aşkı olan sinema ile  bu hayatta nasıl var olabileceğini  bulacaksınız bu filmde.

 

Yazar: Emrah Demir

SEVMEK ZAMANI

Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Müşfik Kenter’in başrolünü oynadığı Sevmek Zamanı aşk temalı en farklı ve en etkileyici Türk Filmlerinden biridir.

Boyacı rolündeki Müşfik Kenter’in bir surete  – resme, yüze-  olan sessiz aşkını anlatır yönetmen sessizce.

Boyacı Halil nasıl izlerse resmini, siz de öyle izlersiniz bu sessiz filmi.

Metin Erksan; İstanbul görselleriyle, melankolik Büyükada ile, yağan yağmur ile ya da kavga-dövüş çamur ile gösterir bu büyük tabloyu sizlere ve sizler de Boyacı Halil gibi kendi içinizde yaratırsınız filmi.

  #yılolmuş2013sizhalaizlemedinizmi

( Bu yazı Emrah Demir ve Yeşim Ersoy tarafından hazırlanmıştır.)

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi