1962 yılında Marvel Comics tarafından hayatımıza sokulan Yeşil Dev Hulk, çizgi roman olarak yayınlandığı günden bu yana dünyada birçok hayran kitlesine sahip oldu. Maceraları en az Örümcek Adam veya Batman kadar sevilen, merakla takip edilen sayılı çizgi karakterden biridir Hulk. Bu potansiyelin farkına varan Hollywood da birçok defa bu Yeşil Dev’i ekrana uyarladı.

Özellikle 2000’lerde çizgi roman serileriyle büyüyen Hulk hayranı yönetmenlerin piyasaya girmeleriyle  2003-2012 arasında 3 farklı aktör tarafından 3 farklı Hulk izledik/izleyeceğiz.

(1978-1982) The Incredible Hulk

Oyuncu Bill Bixby tarafından canlandırılan Yeşil Dev 82 bölümlük bir TV dizisi olarak ilk defa çizgi romandan başka bir mecrada karşımıza çıktı.  4 yıl boyunca heyecanla izlenen dizi sona erdikten sonra yine tv filmleri olarak 80’li yılların sonunda serinin devam filmleri niteliğinde çekildi. Dizide  laboratuvar deneylerinde başına gelen talihsiz olaydan sonra her sinirlendiğinde yeşil bir deve dönüşen doktor David Bruce Banner’ın hikayeleri anlatılıyordu.

(2003) Hulk             

Yönetmen Ang Lee Hulk filmini çekmeye karar verdiğinde görsel ekiple stüdyoya girer ve elinde ilham kaynağı olması için çeşitli malzemeler getirir. Bunlar üzerinde kırmızılaşmış yosunlar bulunan bir taş, bir parça ağaç, minik bir kutu dolusu kum ve tırmık. İlginçtir ki yönetmen tüm bunları yaratacağı kahramanı için esin kaynağı olsun diye yanında getirmiştir. Sinirli yeşil canavarı düşününce bu çok da alışılmış bir davranış değil. Ama görüntü ekibi sonunda bu malzemelerden yakaladıkları duyguyla 4,5 metreye kadar büyüyen yeşil devi yarattı. Yeşil dev sinirlenme derecesine göre boyut değiştiriyor; yani az sinirliyse 2,5 metre civarı, çok sinirliyse 4,5 metre oluyordu. Hulk saatte 450 km hızla koşup iki arabayı birbirine çarpabilecek güçte ve hızdadır. Geriye sadece bu rolü oynayacak ünlü bir yıldız kalıyor. O da Eric Bana’dan başkası değil. Daha önce Truva’daki Hector rolüyle gönüllere taht kuran Bana, Hulk rolüyle karşımıza çıktığında oldukça yadırganmıştı.  137 milyon dolarlık bütçesiyle Hulk kimilerini mutlu ederken bazılarını da hayal kırıklığına uğratmıştı.

(2008) The Incredible Hulk

Hulk hayranı yönetmen Louis Letterier çocukluk kahramanını başka türlü hayal etmiş olacak ki filmi izledikten sonra Hulk’a haksızlık edildiğini düşünüp kolları sıvamış. Daha fazla bütçeyle, daha iyi(!) oyuncularla The Incredible Hulk’ı çekmiş. Yönetmen amacının Hulk’u kas yığını olmaktan ziyade Amerikan futbolundaki bir defans oyuncusunun vücudu gibi fit bir görüntü vermek olduğunu belirtiyor. Yeşiliyle biraz daha oynanmış, bu defa Hulk daha gri görünüyordu ve sinir aşamalarına göre boyut da değiştirmiyordu. Şüphesiz yönetmen gibi diğer Hulk hayranları da bu versiyonu daha çok sevdi ve film bir öncekinden daha yüksek bir gişe başarısı elde etti. Başrollerini Edward Norton ve Liv Taylor paylaştı.

 

(2012) The Avengers

Gelelim asıl konuya. Blogda da sürekli bahsettiğimiz merakla beklediğimiz The Avengers (yenilmezler) filminin esas oğlanlarından biri olan Yeşil Dev’e. Ironman, Captain America ve Thor’a eşlik eden Yeşil Dev’i Mark Ruffalo canlandırıyor. Her ne kadar odak noktası tek bir kahraman olmadığı için Hulk geri planda kalır mı gibi düşünceler bulunsa da heyecanla beklemekteyiz. Mark Ruffalo Hulk’un tüm evrelerini birebir canlandırmış. Bilgisayar teknolojisinin bulunduğu sahnelerde birebir Ruffalo’nun yüz hatları kullanılmış. Bu defa bir orduya tek başına karşı gelen Hulk aslında daha önceki versiyonlarına göre de daha güçlenmiş gibi gözüküyor. Ama bu güç yanındaki diğer 4 süper kahramanın vermiş olduğu özgüvenden mi kaynaklıdır o kısım biraz muamma. İzleyip göreceğiz.

Holywood’un bu bitmek tükenmek bilmeyen meydan okumaları olduğu sürece bizlere daha çok yeni Hulk’lar izlemek nasip olacak gibi görünüyor. Ne diyelim, sıkıcı olmadığı sürece sorun yok

İyi Seyirler… 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi