Uzun zamandır merakla beklediğimiz yılın en önemli animelerinden Senin Adın – Your Name 25 Ağustos’ta vizyona giriyor.

Japon sinemasının en girişken anime yönetmenlerinden, Mamoru Hosoda’nın veliahtı ilan edilen Makoto Shinkai Senin Adın’da, Masayoshi Tanaka ile işbirliğine gidiyor. İkiliye animasyon yönetmeni olarak, “Ruhların Kaçışı” dahil birçok Studio Ghibli filminde çalışan Masashi Ando da eşlik ediyor. Özgün stilleri ve müzikleriyle kendi hayran kitlelerini oluşturan rock grubu “Radwimps” ise filmin müziklerini yapıyor. Farklı dünyalarda yaşayan iki insanın arasındaki “uzaklık”… Shinkai, bu hikayeyi heyecan verici bir sinemasal güzellikte ve ölçekte anlatıyor. Şimdiden modern klasikler arasına giren Senin Adın, yepyeni bir animasyon deneyimi.

Senin Adın 25 Ağustos’ta Vizyonda!

Taki, kötü bir rüyadan uyandığı bir sabah kendini yabancısı olduğu bir odada, ona ait olmayan bir bedende bulur: Bir kızın bedeninde! İlk gençlik yıllarını yaşayan Mitsuha ise şehirlerden uzak bir kasaba olan Itomori’de yaşamaktan sıkılmıştır. Tanrı’ya, “Lütfen beni bir sonraki hayatımda Tokyolu yakışıklı bir oğlan yap!” diye yalvarır. Ertesi sabaha liseli bir oğlan olarak uyanır. Diğer insanlardan edindiği bilgilerle kimin bedenine girdiğini öğrenir. Adı, Taki’dir. İkisi yer değiştirmişlerdir! Bir sonraki gün uyandıklarında ise kendilerini yine kendi bedenlerinde bulurlar. Ama ruhları sık sık yer değiştirmeye başlar. Birbirlerine yabancı Taki ve Mitsuha, birbirlerine kısa notlar bırakarak iletişim kurmanın yolunu bulur. Üstesinden geldikleri her engelle aralarındaki bağ daha güçlenir ve romantik bir şeye dönüşür. Bu yer değiştirmeler ansızın kesildiğinde ikilinin birbirlerini arayıp bulmaktan başka çaresi kalmayacaktır.

Yönetmenin Profili

Shinkai’nin sinemalarda dağıtılan ilk filmi 2002 yapımı Voices of a Distant Star’dı. Hemen hemen her şeyini tek başına yaptığı film, anime dünyasında, yansıttığı muazzam dünya görüşüyle büyük heyecan yarattı. Daha sonra şaheserleri The Placed Promised in our Early Days (2004) ve 5 Centimeters per Second (2007) ile daha geniş bir ekiple çalışma fırsatı yakalayan Shinkai, kısıtlı dağıtımla vizyona girip, bir milyon doların üstünde hasılat yapan filmi The Garden of the Words (2013) ile adını dünyaya duyurdu. Shinkai, yönetmenliğin yanı sıra filmlerinin senaryolarını da kendisi yazıyor, görüntü yönetmenliğini, renk tasarımını ve kurgusunu da kendisi yapıyor. Böylece, eşsiz sanat vizyonunu yakalıyor. Mamoru Hosoda’nın Summer Wars (2013) filmi gibi bu film de, Shinkai’nin diğer işleri arasında bir mihenk taşı oluyor. Post-Ghibli ve post-Hosoda döneminde anime yönetmenleri içinde Shinkai, bu harika filmiyle adını ustaların arasına yazdırmayı başardı.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi