Bir filmin oyuncu kadrosunda Adrien Brody varsa o film er ya da geç izlenmelidir. Filmin konusunun detaylarını incelemeden oyunculuk olarak nasıl bir performans ile karşılaşacağımızı az çok biliriz. Hele bir de tek bir mekan, tek bir karakter konseptinde çekilecek bir film varsa o film için düşünülen ilk kişi Adrien olmalıdır ki bu filmde iki seçeneği bir arada gördükten sonra “Wrecked” için heyecanlanmamak mümkün mü? 

Film, içinde yüklü miktarda para, bir tabanca ve arka koltukta ölü bir beden bulunan eski model bir arabada gözünü açan, niçin orada olduğunu bilmeyen, hatta adını bile hatırlamayan bir adamın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Acaba suçlu mu, yoksa masum mu? Konu gerçekten ilgi çekici. Peki bu ilgi çekici konu beyazperdeye başarılı bir şekilde aktarılmış mı? İşte orası soru işareti. 

Wrecked’ın yönetmen koltuğunda oturan Michael Greenspan’ın kariyerine kısa filmler çekerek başladığını anlamak hiç de zor değil. Hatta biraz ileri giderek bu filmi de kısa film olarak çekseymiş daha iyi olurmuş bile diyebiliriz. Filmin sonundaki flashbacke kadar ki başarısız anlatım, güzel doğa sahneleri ile süslenmiş anlamsız çekimler adeta filmi 80 dakikaya tamamlamak için çekilmiş. 

Filmin oyuncu kadrosundan uzun uzun bahsetmeye gerek yok. Film boyunca neredeyse bir tek Adrien Brody’yi görüyoruz. Her zamanki gibi muhteşem bir oyunculuk ile karşı karşıya olduğumuzu görmezden gelemeyiz. Özellikle “Pianist” filmindeki performansı ile sinema tarihine adını yazdıran ünlü oyuncu Wrecked’da da oyunculuğu ile göz dolduruyor. Ancak ne yazık ki bu performans bile filmi kurtarmaya yetmiyor. Film o kadar ağır ilerliyor ki, bir zaman sonra adamın katil mi yoksa masum mu olduğuyla ilgili tahminlerde bulunmayı bırakıp artık bir an önce bitsin de sonunda ne olacak öğrenelim diye düşünmeye başlıyoruz. 

Aslında tek bir mekanda geçen filmler her ne kadar seyirciyi bağlaması zor yapımlar olsa da her zaman izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Son zamanlarda çekilen bu tip filmlere bakarsak özellikle “127 Hours” filminin başarısını görmezden gelemeyiz. 127 Hours, gerçek bir olaydan esinlenerek beyazperdeye aktarılmış olsa da Wrecked filminin senaryosu da en az  onun kadar etkileyici. Ancak iki film arasında öylesine fark var ki inanmak mümkün değil.  

Böylesine güzel bir konu, bir o kadar başarılı bir oyunculuk ancak bu şekilde heba edilirmiş dersek haddimizi aşmış olur muyuz(!) bilmem ama illa ki Adrien Brody’nin  bir filmini izlemek isterseniz Wrecked’dan önce çok da isim yapmamış “Bloom Brothers”ı izlemenizi tavsiye ederim. 

İyi Seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi