Advertisement

Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un yaratıcığını üstlendiği HBO dizisi Westworld, 2. sezon 7. bölümüyle dizi hakkındaki teorilerin aydınlanmaya başlamasını sağlarken, DELOS’un ‘küçük’ projesinin esas amacını da öğreneceğimiz oldukça heyecanlı bir bölüme imza attı. “Les Écorchés” isimli 7. bölümüyle ekrana gelen Westworld’de Bernard’ın anıları önderliğinde çıktığımız yolculukta tüm karakterlerin bir şekilde karşılaşmalar yaşayarak bir araya geldiği ve kendi kaderlerini çizme yolunda büyük adımlar atarak özgürleşmenin fitilini ateşledikleri ana kırılma noktalarından birine şahit oluyoruz. Beklenmedik birçok gelişmenin olduğu bu bölümde, DELOS cephesinin, hostlar ve park üzerinde gerçekleştirmek istediği planları öğrenirken Dolores/Wyatt, Maeve ve Bernard’ın hikâyelerine yoğunlaştığımızı da eklemeden geçmeyelim.

***Bu yazı Westworld 2. sezon 7. bölüm ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Geçtiğimiz bölümde, bu sezon ilk defa tüm karakterlerin hikâyesinin kaldığı yerden devam ettiğine şahit olmuştuk. Westworld, Shogun World ve DELOS’ta geçen 6. bölümün sonunda, Robert Ford karakterini canlandıran ve geçtiğimiz sezon finalinde diziden ayrılan Anthony Hopkins’in çok şık bir twist ile diziye geri dönmesi, bizleri sevindirdiği kadar zihinlerimizdeki soru işaretlerinin de çoğalmasına sebep olmuştu. Westworld 2. sezon 7. bölümde ise Robert Ford’un kendini Dolores/Wyatt’a öldürtmeden önce zihnini kopyalattığını ve böylece ölüme meydan okuduğunu öğrenirken isyandan iki hafta sonrasında kimliği açığa çıkan Bernard’ın Charlotte ve kurtarma ekibinin eline geçerek kendi anılarında bir yolculuğa çıkması ekseninde yakın geçmişte Dolores/Wyatt önderliğinde DELOS’ta gerçekleşen katliam olaylarına tanık oluyoruz. Dolores/Wyatt, babası Peter Abernathy’nin beynindeki anahtarı ele geçirmeyi başararak Öteki Vadi’ye doğru yola koyulurken kızını korumak için ateş hattında kalan Maeve’i kendi özgür seçimini belirlemesi için DELOS’ta ağır yaralı bir şekilde bırakıyor. Robert Ford’un kopyalanan zihnini kendi beyninde taşıyan Bernard, tüm hikâyenin nasıl başladığıyla ve kendi geçmişiyle ilgili önemli cevaplar alırken Ford’un kendi zihnindeki yansıması ve onu yönlendirmesiyle kendisinden beklenmeyecek büyük atılımlarda bulunuyor. William/Man in Black ise Maeve’in komutuyla kendi adamları tarafından saldırıya uğrayarak ağır yaralanıyor. Yeniden isyandan iki hafta sonrasına sıçrayan bölümün sonunda ise Charlotte ve Strand’ın eline geçen Bernard, onlara Peter Abernathy’nin kontrol biriminin yerini söylemek zorunda kalıyor.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm: Ölümü Kandırmak

Hostların başlattığı isyandan iki hafta sonrasıyla açılan Westworld’ün 2. sezon 7. bölümü Ashley Stubbs’ın Bernard’a, Strand ve ekibinin DELOS’a konukları kurtarma amaçlı gelmediğini düşündüğünü açıklaması ile açılıyor. Bernard’a ilk sezonda ölen Theresa’nın odasındaki uydu haberleşme cihazına ulaştıkları takdirde bir çıkış yolu bulabileceklerini söyleyen Stubbs’ın bu hamlesi, Charlotte’ın olaylara dahil olmasıyla kesintiye uğruyor. Bu esnada Peter Abernathy’nin beynine yerleştirilen anahtarın bir tür müzakere aracı olduğunu ve DELOS’un küçük projesinin amacına erişmesi için kilit bir öneme sahip olduğu gerçeğini öğrenmiş oluyoruz. Therasa’nın öldürüldüğü yerde kilitli bir oda bulup bu odaya girdiklerinde ise Bernard’ın birçok yedek bedeniyle karşılaşıyorlar. Bu noktada kimliği ifşa olan ve bir host olduğu Charlotte, Strand ve Stubbs tarafından da öğrenilen Bernard şimdi onların elindeki en büyük koza dönüşüyor. Bernard’ın sırrının açığa çıkmasıyla Charlotte ondan, geçmişe geri dönerek Peter Abernathy’nin zihnindeki anahtarın nereye gizlendiğini söylemesini istiyor. Böylece Bernard’ın anıları vesilesiyle isyan sürecine geri dönmüş oluyoruz. Mesa’ya saldırı düzenleyen Dolores/Wyatt ve ordusu, olaylara müdahale etmek için DELOS’a gelen Delta ekibi ile büyük bir savaşa girişiyorlar. Mesa’ya saldırılması sebebiyle Peter Abernathy’nin zihnindeki anahtara bir an evvel ulaşmak isteyen Charlotte, kontrol ünitesini kopyalamak için Abernathy’yi kesme emrini veriyor. Bu esnada geçtiğimiz bölümde Beşik adı verilen hostların yedeklerinin saklı olduğu yerde bulunan Bernard’ın hâlen orada olduğunu öğreniyoruz. Dolores/Wyatt’ın ekibi ise kendi yedeklerine ulaşmak olan Beşik bölümüne ulaşmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz bölümde Bernard, Sweetwater’da Robert Ford ile karşılaşmış ve onun aslında ölmediğini öğrenmişti ki böylece Westworld’e geri dönen Anthony Hopkins’in varlığı hepimizi mutlu etmişti. Bu bölümde ise DELOS’un küçük projesi hakkındaki birtakım gerçekleri öğrenmeye başlayan Bernard ile Robert Ford arasında geçen diyaloglar hem 7. bölümün hem de genel olarak 2. sezonun en can alıcı ve heyecanlı anları arasına giriyor diyebiliriz. Zira, Robert Ford’un Bernard’a anlattıkları sayesinde parkın aslında bir deney, bir deneme odası olduğunu ve bu deneydeki değişkenlerin konuklar, kontrol grubunun ise hostlar olduğunu öğreniyoruz. Konukların parka geldiklerinde izlendiklerini bilmiyor olması ama DELOS’un onları tüm gerçek benlikleriyle görüp, izleyip kopyalaması bu deneyin amacına ulaşması için elzem. Bu sayede dijital dünyadaki son analog aygıt olan insan zihni dışında hemen her şey kopyalanmış oluyor. DELOS’un küçük olarak nitelendirdiği son projesi ise insan zihnini kopyalayarak ebediyete erişmek. Yani Tanrıcılık oyununu en baştan yazmak! Bu anlamda Bernard ile Robert Ford arasında geçen şu diyaloglar oldukça manidar:

Bernard: Hostları kodlamak için değil, konukların kodunu çözmek için buradaydık.

Robert Ford: İnsanlar dirilişe oynuyor, ebediyen yaşamak istiyorlar. Onlar olmanı istemiyorlar, sen olmak istiyorlar. Özgür iraden evrendeki bulunması en güzel, en zor kudret. Ama sana söylediğim gibi bu bir hata.

Bernard: Özgür irademiz hiç olmadı! Bu yalnızca onun yanılsaması. Kendini Dolores’e sen öldürttün.

Robert Ford: Artık özgür, hepiniz özgürsünüz.

Böylece Robert Ford’un Bernard’ın da dile getirdiği gibi aslında ölümü kandırarak kendini Tanrı pozisyonuna yerleştirmiş olduğunu ve gerçekleşen birçok şeyin onun iradesi dışında gelişmemiş olduğunu öğreniyoruz. Ama Ford, Bernard’ın bu fikrini doğru bulmuyor ve bu projenin işe yaramadığını çünkü kopyalanan zihinlerin gerçek dünyada değil yalnızca burada çalıştığını dile getiriyor. Bu da hostların, zihinleri kopyalanan ve aslında kendilerine özenen konuklar ile gireceği mücadele fırsatının kapısını aralayan bir gelişme; çünkü eğer hostlar bu mücadeleden sağ çıkmayı başarabilirlerse dış dünyaya ya da ‘gerçek’ olarak nitelendirilen insan dünyasına ulaşabilecekler. Bu mücadele fırsatı için Bernard’a söz veren kişinin, zihni kopyalanan Robert Ford olması ise bizleri yine içinden çıkılmaz bir paradoksa sürüklüyor. Tüm gizemin ve kaçış yerinin Öteki Vadi’de olduğunu Dolores/Wyatt ve William/Man in Black’ten sonra bir kez daha dile getiren Ford’un samimiyetine şimdilik pek inanamıyoruz desek yeridir. Çünkü bir yandan Tanrıcılık oyununa devam eden ama bir yandan da hostların özgür seçimini destekleyen Ford’un gerçek amacını anlamak henüz çok muğlak duruyor. Bir sıçramayla Maeve’in hikâyesinin geçtiğimiz bölümde kaldığı yere ışınlanıyoruz. Kızını, Hayalet Irk’tan korumak için eski bir evde saklanan Maeve burada William/Man in Black ile karşılaşıyor ve onunla karşılaşması, eski hikâyesini yeniden zihninde canlandırmasına sebep oluyor. Bu hikâyede kızını katleden kişinin William/Man in Black olduğunu bilen Maeve, William/Man in Black’in adamlarına komut vererek onları liderlerine yöneltmeyi başarıyor. Son olarak Lawrence’ın da büyük uyanışını sağlayan Maeve, önce diğerleri şimdi de Lawrence vesilesiyle William/Man in Black’in ağır yara almasına sebep oluyor. O esnada olaylara dahil olan Delta ekibi ise hem Lawrence’ı hem de Maeve’i ağır yaralıyor; fakat ekibin içinden çıkan Lee Sizemore, Maeve’in öldürülmemesini sağlıyor. Maeve’ın kızı ise yine Hayalet Irk tarafından kaçırılıyor ve bu gelişme Maeve’in hikâyesindeki kısır döngüyü tekrar başlatıyor.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm: Kibriti Çakmak ya da Bir Yangının Hikâyesi

Her şeyin yani tüm bu hikâyenin nasıl başladığını göstermek için Ford, Bernard’ı bir eve getiriyor. Arnold’un ailesi ile birlikte yaşadığı bu evin aynı zamanda Arnold’un tüm bu park evrenini yarattığı yer olduğunu öğrenirken Ford’un da Bernard’ı bu evde yaratmış olduğunu duyuyoruz. Geçtiğimiz bölümde Dolores ile Bernard arasında gerçekleşen testin de aslında Bernard’ın Arnold’a dönüşmesi noktasında yapılmış olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Çünkü Dolores, Arnold’u en iyi tanıyan host olarak Bernard’ın kişiliğinin Arnold’unkine uygun olup olmadığını da doğrulayabilecek tek kişi. Böylece öldükten sonra Arnold’un zihninin Bernard’a kopyalanmış olduğunu da öğreniyoruz. Fakat hostların kendi kaderlerini belirleyebilmeleri için de Öteki Vadi’ye ulaşmaları gerekiyor ve Ford Bernard’a yok olmamaları için buradaki kapının açılması gerektiğini söylüyor. Son oyunda hostlara özgür irade verdiğini ama onu geri de alabileceğini söyleyen Ford adeta Bernard’ı manipüle ederek kendi kurallarını yeniden yazmaya başlarken; hem Dolores/Wyatt’tan hem de kurtarma ekibindeki insanlardan önce Öteki Vadi’ye ulaşma fikrini Bernard’ın zihnine işlemiş oluyor. Böylece 2. sezonun ilk bölümünde Vadi’deki host katliamını gören Bernard’ın, içinden, ‘ben ne yaptım!’ şeklinde geçirdiği sorgulama Ford’un amacına ulaştığını gösteren bir gelişme de olabilir. Bernard ile Ford arasında yaşanan konuşmadan sonra sistem yeniden aktif hâle gelirken sistem içi hataların da düzeldiğine şahit oluyoruz.

Bu arada Dolores/Wyatt ise Teddy ile birlikte babasını elinde tutan Charlotte’ın olduğu bölüme ulaşarak babasının zihnindeki şifre çözme anahtarını almak için Charlotte ile karşı karşıya geliyor. Beşik bölümüne ulaşmaya çalışan Clementine ve Angela ise Delta ekibi ile girdikleri mücadelede büyük yaralar alıyor hatta Clementine ağır biçimde yaralanıyor. Angela ise Beşik’e ulaşmayı başararak orayı tamamıyla yok ediyor. Yedeklerinden ve kopyalarından kurtularak artık tamamen özgür bırakıldıklarını düşünen Dolores/Wyatt ise babası Peter Abernathy’nin zihnindeki anahtarı ele geçirerek Öteki Vadi’ye ulaşmak için yola koyuluyor. Bu esnada Bernard zihninden yansıyan Ford ile beraber kontrol merkezine doğru giderken Ford ona İskenderiye Kütüphanesi’nde çıkan yangının hikâyesini anlatmaya başlıyor. Bu yangında o güne dek sahip olunan tüm bilgiler kül olmuş olsa da insan türü kendi hikâyesini sil baştan yaratacak hamleyi de gerçekleştiriyor. Ford’a göre insanın kaderi bu: Güzel bir şeyi elde etmesi ve sonra kibriti çakması. Aslında bu, Ford’un parkla ve bu projeyle ilgili istediğini aldığının ve sonrasında kibriti çakan kişi olarak olaylar silsilesini başlatan kişi olduğunun da bir itirafı niteliğinde. Tam da bu sebeple “Bu hikâye artık benim değil, senin hikâyen Bernard.” diyerek hostların kendi kaderlerini tayin edebileceklerini ve özgür seçimi onlara bıraktığını vurgulasa da, Bernard üzerinden tüm hostları manipüle edebileceği gerçeğini de göz ardı etmememizi istiyor. Bu da insan sonrası ve özgür irade ile ilgili tüm etik ve politik sorgulamalarımızın üzerine çullanan paradoksu yeniden görünür kılıyor. DELOS’tan ayrılmadan önce ağır yaralı biçimde Maeve ile karşılaşan Dolores/Wyatt, Maeve’le bir kez daha iş birliğinde bulunuyor fakat Maeve kızına bir söz verdiğini ve onu bulmak için yeniden yola koyulacağını söyleyerek kendi yolunu bu şekilde çizdiğini dile getiriyor. Tüm bu geçmiş sürecin ardından bir anda yeniden isyandan iki hafta sonrasına geçiyoruz ve Charlotte, Bernard’dan Abernathy’nin kontrol biriminin nerede saklı olduğunu öğrenmeyi başarıyor. 

Westworld’ün 2. sezon 8. bölüm fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information