Tim Burton, hayal edilmesi güç olan şeyleri yaşattı bize. Gotik bir dünya, yaşayan ölüler ya da çoktan ölmüş yaşayanlar. Kimi zaman elleri makas olan bir çocuğun dramıyla üzdü, kimi zaman ise beter bir böceğe güldürdü.

Henüz 20’li yaşlardayken bizi bu gotik dünyanın içine çekme çalışmalarına başlayan şimdilerin ünlü yönetmeni, Walt Disney’de çalışıyordu ve yaratıcılığın sınırlarını zorlamayı henüz o yaşlarda kafasına koymuştu. İşte o yıllarda Burton, Frankenweenie’ye hayat vermeye karar vermiş.  Hem Mary Shelley’e bir saygı gösterisi olacak hem de sinema dünyası henüz alışmadığı bir dünyaya kavuşacaktı. Film, Tim Burton’un uzun uğraşları sonunda hazırlandı ve Walt Disney filmi izlemeyi kabul etti. Ancak sonuç kimsenin umduğu gibi olmadı. Walt Disney, yönetimi ünlü yönetmene yaptığı açıklamada; Frankenweenie’nin bir çocuk filmi olduğunu ancak çocuklar için “korkunç”  olduğunu söyledi.  1 saat 20 dakikalık film 30 dakikaya düşürüldü ve kısa film olarak yayınlandı. Walt Disney, sadece filmi kısaltmakla da kalmadı, filmin yayınlanmasının ardından Tim Burton’u kovdu.

Seneler sonra Tim Burton, Frankenweenie’ye yeniden hayat vermeye karar verdi vermesine de, neydi bu Frankenweenie?

Köpeğinin ölümüyle sarsılan Victor Frankenstein, bir gün öğretmeninin ölü bir kurbağayı canlandırması üzerine, kendi köpeğini de tıpkı kurbağa gibi canlandırabileceğini düşünür. Hemen çalışmalara başlayan küçük çocuk, yaptığı deneylerin ardından gerçekten köpeğini canlandırmayı başarır. Ancak Sparky isimli köpeğin, toprak altından çıkarak canlanması herkesi hayrete düşürür ve görenlerin korkmasına sebep olur.

İlk siyah beyaz olup, hem de stop-motion yöntemiyle çekilen ilk 3D film olacak Frankenweenie’nin seslendirme kadrosunda Tim Burton’ın favorilerinden Winona Ryder ve Christopher Lee’nin yanı sıra genç oyuncu Charlie Tahan bulunuyor.

Açıkçası sinemaya girdiği ilk gün izlemeye gideceğim filme siz de mutlaka bir şans verin. 1984 yapımı 30 dakikalık Frankenweenie’yi izlerseniz, sizin de en az benim kadar 5 Ekim 2012 tarihi için heyecanlanacağınıza eminim. 

[youtube video_id=”gXQLjNHHslk” width=”600″ height=”350″]

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi