Önceki Sayfa1 / 3Sonraki Sayfa

Guy Fawkes’ın suretine bürünmüş, bu suretin altında da etten ve kemikten fazlasını taşıyan V’nin totaliter rejime karşı fişeklediği ateşi izleriz V for Vendetta’da. Bu ateş şu sözlerle sürekli körüklenir: “Remember, remember, the fifth of November…”

V for Vendetta Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Filmdeki Muazzam Domino Sahnesi

domino-filmloverss
V’nin siyah ve kırmızı domino taşlarını devirerek V harfini oluşturduğu sahne için 22.000 domino taşı kullanıldı. Bu sahnede domino taşlarının kurgulanması için 4 profesyonel domino uzmanı 200 (yazıyla iki yüz!) saat emek harcadı.

Remember, remember, the 5th of November

fifth-november-filmloverss
Saat 11:05’i gösterdiğinde akrep ile yelkovan V harfini oluşturur. Aynı zamanda bu iki rakamı yan yana koyduğumuzda tarih olarak 11/5 – 5 Kasım’a ulaşırız.

O zaman hep beraber tekrar edelim “Remember, remember, the 5th of November.”

Filmin En İkonik Sahnelerinden Biri Nasıl Çekildi?

vendetta-fight-scene
Victoria İstasyonu’nda çekilen o meşhur aksiyonu bol sahnede tüm dublörler ağır çekim hareket ederken, Hugo Weaving’in dublörü David Leitch normal hızda hareket ediyor. Böylelikle V, “The Fingermen” olarak adlandırılan gizli polislerden daha hızlı hareket ediyormuş izlenimi veriyor. Üstelik V’nin hızını katlamak adına sahne 60 fps ile çekiliyor; nitekim The Fingermen V’ye göre oldukça yavaş kalıyor. Tren istasyonundaki çatışmanın sonunda ise V, Evey’yi geri getirmek adına V şeklinde bir kan lekesi bırakıyor.

V’yi Oynayan Aslında İki Aktör Vardı!

hugo-weaving-filmloverss

Filmde V’ye hayat vermesi için ilk başta James Purefoy ile anlaşılıyor. Bazı sahnelerin çekimi Purefoy ile tamamlanıyor ve prodüksiyon sürecinde dört haftanın sonuna geliniyor. Akabinde Purefoy’un yerine V’yi canlandırması için Hugo Weaving geçiyor. Çekilen sahnelerin kullanılmasına karar verildikten sonra Weaving, Purefoy’un sahneleri üzerine dublaj yapıyor. Purefoy’un projeden ayrılma sebebi ise prensip ayrılıkları. Yönetmen koltuğunda oturan James McTeigue’a Weaving ve Purefoy arasındaki farklar sorulunca yönetmen şu şekilde yanıt veriyor: “Farklılıkları ben nasıl söyleyebilirim? Sinemaseverler söyleyebilir mi ki? Bundan şüpheliyim.”

Fingermen’in İsmi Nereden Geliyor?

v-masks-filmloverss

Filmde gizli polislere “The Fingerman” denmesinin sebebi, yeni düzenin insan vücudunu modelleyerek hazırlanıyor olması. Bu doğrultuda The Chancellor insan vücudundaki kafa; televizyon istasyonu BTN ağız; görsel ve işitsel denetleme göz ve kulak; Müfettiş Finch burun; polis güçleri ve Creedy’nin gizli polisleri ise el olarak modelleniyor.

Önceki Sayfa1 / 3Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi