Türkiye prömiyerini bu yıl !f İstanbul’da yapan Uzak Evren, Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz? etkinliği kapsamında 21 Haziran Perşembe günü İstanbul Modern’de gösterilecek.

Uzak Evren, Türkiye, ABD ve Hollanda ortak yapımı, 82 dakikalık yaratıcı bir belgesel. Film, İstanbul’da bir huzurevinde yaşayan altı ana karakteri takip ediyor ve huzurevinin pencerelerinden dışarıda görülen ve değişen İstanbul’u, azınlık olmak, yaşlılık ve gençlik temalarını büyülü gerçekçi bir dille perdeye taşıyor.

Türkiye prömiyerini Şubat ayında !f İstanbul’da yapan film, dünya prömiyerini ise geçtiğimiz yıl Locarno Film Festivali’nde yaparken festivalden Jüri Mansiyon Ödülü ile dönmüştü. BFI Londra, Viyana ve Göteborg film festivallerinin olduğu pek çok festivalde gösterilen Uzak Evren, Viyana’da FIPRESCI Ödülü ve Sevilla’da ise En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

Uzak Evren, Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz? Etkinliği Kapsamında 21 Haziran Günü İstanbul Modern’de

Öte yandan yönetmenliğini Shevaun Mizrahi‘nin üstlendiği belgesel, Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz? etkinliği kapsamında 21 Haziran Perşembe günü saat 19.00’da İstanbul Modern‘de gösterilmeye hazırlanıyor. Etkinlik ve film gösterimi hakkında daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz? seçkisi, Oscar’a damgasını vuran “MeToo” hareketinden 71. Cannes Film Festivali’ndeki kadın eylemine uzanan, sinema endüstrisindeki kadın haklarının ve ayrımcılığının popüler gündemi hiç olmadığı kadar yakaladığı, bir yandan kadınların el ele basamakları tırmanmasına ve günümüzün politik gündeminde fark yaratmasına, diğer yandan da birbirinden sıkı kadın filmlerinin doğumuna tanıklık ettiği şu dönemde medyada ve hayatta belki eskisine göre daha sıcak hissedilen bu kadın dayanışmasına bir işaret, bir vurgu, bir selam niteliğinde.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi