Modern hayatın olmazsa olmazı, ‘uykusuz geceler’in sinemadaki yansımasına bir göz atalım; sinemada insomniayı konu alan filmlerden oluşan başarılı bir video ile karşı karşıyayız!

“İnsomnia ile hiç bir şey gerçek değil. Her şey bir kopyanın kopyası… İnsan insomnia ise ne uyuyabiliyor ne de gerçekten ayık kalabiliyor.”

Durmak bilmeyen saat tiktakları, geçmek bilmeyen geceler ve tabii ki uykusuz sabahlar… Birçoğumuz modern hayatın en gözde hastalığı ‘insomnia’ya yakalanmasa da elbette dönem dönem uykusuzluk problemiyle boğuşmuştur. Senin uykusuzluğuna inat, uyuyan şehir; bir süre sonra senin yalnızlığının temsili oluverir. Sebepleri çeşitli elbette, bazen stres, bazen korku bazen ise sadece fazla kafein tüketimi… yani günlük hayatımızın olmazsa olmazları.

taxi-driver-filmloverss

Tabii hal böyleyken, yani gerçek hayatta sıklıkla karşımıza çıkan bu sorun sinemada da konu edinecekti; birden çok kez. Yalnızlığın tasvirinde, problemli bir karakteri anlatırken, başvurulan yegane hastalığımız hep Insomnia oldu. Fight Club’ta Tyler Durden’i yaratan anlatıcı veya Taxi Driver’da New York’un vücut bulmuş hali olan ve geceleri asla uyuyamayan Travis Bickle bu hastalığın ele geçirdiği karakterlerden sadece ikisi. Genellikle insomnia ile birlikte karakterde bazı değişimler görünür, bu nedenle genelde bu durum çok yönlü bir profil çizen karakterleri anlatmak konusunda tercih edilen ‘hastalık’lardan biri oluyor diyebiliriz. Genelde dram, gerilim, gizem ve korku filmlerinde karşımıza çıkan ‘insomnia’ sinemada kendini sanki karanlığın bir temsili olarak var eder. Ama tabii ki ‘uykusuzluk’ ile sadece o türde karşılaşmayız.

sleepless-in-seattle-filmloverss

Sleepless in Seattle’ı hatırlıyor musunuz? Tom Hanks ile Meg Ryan’ın bir arada olduğu, 90’lı yılların unutulmaz tatlı romantik filmlerinden biri. Bu kez Insomnia’ya yakalanan karakterimiz ise eşinin ölümünden sonra zor durumda kalan Sam’dir. Ama bu durum onu Annie ile karşılaştıracak ve bizi mutlu sonlarıyla mutlu eden klasik romantik filmler gibi bir masala davet edecektir. Yani Insomnia’yı ister istemez, ‘karanlık’la tasvir etsek de sinemada her zaman Fight Club’ta olduğu gibi bir sonuçla karşımıza çıkmaz.

Başarılı Bir Video: Sinemada Insomnia

Fandor, sinemada uykusuz gecelere mahkum olan karakterlerini derlediği başarılı bir videoyla bizlere sunuyor. Modern hayatın adeta kabusu olan insomniaya bir de beyazperde üzerinden bakalım…

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi