2014’te yaşanan Soma katliamını ve onun arka planında yaşananları konu alan Alican Mansuroğlu’nun ilk orta metraj filmi Üçyüzbir Ankara Film Festivali’nde!

Günümüzde yaşadığımız güzel anlar da kötü olaylar da tarihin tozlu sayfalarında fazlasıyla erken kayboluyor. Unutmamak için, sürekli olarak hatırlatmak için yazmayı, çekmeyi, çizmeyi bırakmamak gerek. 2014 yılında yaşadığımız Soma katliamıı, ardından yaşadığımız benzer kötü olaylar yüzünden mi tarihin el değmemiş yerlerine karıştı yoksa gerçekten balık hafızamız gün geçtikçe daha da mı belirginleşiyor?

Üçyüzbir Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Yarışacak!

Alican Mansuroğlu ilk orta metraj deneyimi ‘üçyüzbir’de Soma katliamına ve aslında genel olarak kapitalizmin işçileri çalışmaya adeta mahkum eden anlayışına odaklanıyor. Aslında Mansuroğlu, Soma katliamı sonrası ardında kalanlardan hükümetin yaptığı açıklamalara kadar ülkemizin küçük bir fotoğrafını çekiyor.  20-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak filmler arasında yer alan ‘üçyüzbir’in tanıtım fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Özellikle 1980’li yıllar ve sonrasına damga vuran özelleştirmeler, geçtiğimiz 13 yılda doruk noktasına ulaştı. Bu özelleştirme politikasından nasibini alan madenler, AKP İktidarı ve kar ortağı patronların çılgınca üretime odaklandığı koşullarda, toplu işçi mezarlarına dönüşmeye başladı. Kapitalizmin ilk döneminin koşullarında işçileri çalışmaya mahkum eden bu anlayış, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma Maden Patlamasında, 301 maden işçisinin katledilmesine sebep oldu. Bu film, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma Maden katliamı ve onun arka planı anlatıyor.

 

 

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi