Toplum tarafından kadınlara dayatılan kusursuzluk algısını sorgulayan Bilen Sevda Könen yönetmenliğindeki kısa belgesel Kusurlu’nun çekimleri sona erdi. Filmin tamamlanması için Fongogo’da destek kampanyası başlatıldı.

‘Adabınla içeceksin!’, ‘O makyajı devamlı sabit tutamayacaksan yapma!’, ‘Etek giydim minibüse binemem.’, ‘‘Arkamda bir şey var mı?’, ‘‘Çok mu kötü kokuyorum baksana..’, ‘Ezik gibi duruyor.’, ‘Rüküşsün mesela şu an.’, ’Ucuz durmuş.’, ‘Bu da çok lezbiyen.’, ‘Mürebbiye gibi oldun şimdi de.’…

Biz kadınlar, bize dayatılan pürüzsüzlüğe inat bir çiziği tercih ediyoruz.‘ diyerek yola çıkan Kusurlu, tam da bu tercihten doğan, kendimize bakmak ve bakarken gülmek için yapılmış, yarı belgesel, yarı kurmaca, sıra dışı bir film ve destek bekliyor.

kusurlu-kisa-film-2-filmloverss

Kusurlu, yaşadığımız coğrafyadaki kadınların, eksik ya da fazla hissetmelerine sebep olan fiziksel ve davranışsal tüm başlıkları derinlemesine inceliyor. Kusurlu görünmemek ya da kusurlu davranışta bulunmamak adına, nelerle ve nasıl mücadele ettiklerini kadınlara soran proje, kurmaca bir karakterin sıradan bir gecesinin merkezinde şekilleniyor. Sorguladığı kavramlara beraber bakmayı ve gülmeyi hedefleyen proje mağdur edebiyatından uzak trajikomik bir çerçevede biçimlendirilmiş.

Türkiye’de Kadın Olmaya Dair Trajikomik Belgesel Kusurlu İçin Fongogo’da Kampanya Başlatıldı

Bilen Sevda Könen’in senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği projede Arzu Okay ve Nurseli İdiz gibi önemli isimlerin yanında Begüm Akkaya, Ege Kökenli, Asiye Dinçsoy, Banu Fotocan, Kübra Balcan ve Dilara Topuklular gibi isimler de yer alıyor.

kusurlu-kisa-film-5-filmloverss

Kusurlu’nun çekim süreci tamamlandı ancak filmin hem post-prodüksiyon süreci hem de gönüllülük esasıyla çalışan ekibine sembolik rakamlarla da olsa teşekkür edebilmek için desteğe ihtiyacı var.

Bu sıra dışı projenin yoluna devam ederek hayata geçmesine destek olmak istiyorsanız, Fongogo üzerinden başlatılan kampanya buradan göz atabilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

kusurlu-kisa-film-4-filmloverss

kusurlu-kisa-film-7-filmloverss

kusurlu-kisa-film-filmloverss

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi