WGA (Amerikan Yazarlar Birliği), sinema tarihinin en komik 101 senaryosunu açıkladı. Listenin tepesinde yer alan senaryo ise Woody Allen’ın başyapıtı Annie Hall oldu.

İnsanları ağlatmak kolaydır benim perspektifimde. Sonuçta empati yapabilen bir varlığız ve keder, hüzün bunlar en kolay aktarılabilen duygular. Bir film ile karşılaşan bir insan, filmin içerisinde nasıl bir dram olursa olsun filmin herhangi bir yerindeki melankolik kırıntıyı yakalar ve ona tutunur. Bu melankoliklik bir dalga şekline yayılır. Bu yüzden benim için insanı ağlatmak her zaman daha basit olmuştur. Ama güldürmek… İşte gerçek ustalık güldürebilmenin altında yatar. Kabul edelim, çoğumuz için gülmek daha zordur. Bir de güldürmek tarafında olduğunuzu düşünsenize. Gülmenin bir birey için bu kadar zor olduğu zamanlarda, toplumlarda; kitlesel bir şekilde insanların kahkaha atmasını sağlamak için yola çıkıyorsunuz komedi filmi yaparken. Aslında bir filmi çekmenin stresi komedi filmi çekerken ikiye katlanıyor. Belki de bu yüzden komedi filmleri ya batıyor ya da çıkıyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bir dram filmi çoğu kişiyi bir yerinden yakalar ve tesiri altında bırakabilir. Sonuçta insanlığın acıları ortaktır ve acının söylemi ne kadar farklı olursa olsun yapılan ağıtlar, duyulan hüzün sonucu oluşan eylemler birbirine benzer ritüellerdir. Ağlarsınız, haykırırsınız, yataktan çıkamazsınız… Melankoli ne kadar ortaksa da komedi bir o kadar farklıdır. Herkes farklı bir şeye güler, farklı bir espri anlayışı vardır. Belki çok yakın arkadaşlarınızla artık ortak bir espri diliniz, eğlenceniz oluşmuştur. Fakat bu gruba yeni biri girmeye çabaladığında grubunuzun dinamiği buna izin vermez, çünkü o eğlence dünyasının frekansı size göre ayarlanmıştır. Tüm bunlardan dolayı eğer bir grup insana favorileri olan bir dram filmi sorsanız belki ortak filmler çıkar fakat 101 farklı kişiye sevdikleri komedi filmlerini sorsanız 101 farklı cevap alabilirsiniz.

Bu komedi filmlerin karmaşası içinden biz çıkamazken, ortaya bir cengaver çıktı. Writers Guild Of America içinde barındırdığı üyelerine sorarak en komik senaryoya sahip 101 filmi derledi! Elbette listeye baktığım zaman ‘bunun bu listede ne işi var’ ya da ‘aa bu film bu listede kesinlikle olmalıydı’ gibi düşüncelere kapıldım fakat daha sonra yavaşça sustum; komedi ortak bir şey değil sonuçta. Ama en azından elimizde şu an bir liste var. Bu 101 filmlik listede elbette ortak noktada buluşacağımız filmler vardır.

Örneğin 1993 yapımı Groundhog Day filmi gibi. Filmde Phil (Bill Murray) her gün aynı güne uyanan bir kişidir ve her gün o günü baştan tekrar ve tekrar yaşamak zorundadır. O bu günü hep farklı bir gün olarak görüp bunu avantajı haline çevirmeye çabalasa da aslında sonsuz zamanın aksine sonlu bir zamanın içinde sıkışıp kaldığını fark eder. Hikayenin en güzel kısmı ise çevresindekiler aslında hep aynı şeyleri yaparken Phil hep farklı olmayı denemektedir. Groundhog Day belki sizi kahkahalara boğmasa da gerçekten komedi olması için uğraşılmadan bunun hakkını veren sayılı filmlerden biridir. Bu klasmana girecek bir başka filmi örnek gösterecek olursam bence listede yer alan Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb bunun için biçilmiş kaftandır. 1964 yapımı Stanley Kubrick’in kültlerinden biri olan filmde büyük bir kara mizah hakimdir. Bu kara mizah içnide absürtlükler ardı ardına gelir ve izleyiciyi gülmeyi beklemediği bir anda kendisini gülerken yakalatır. Dr. Strangelove’ın sol eli bile ne demek istediğimi anlatmaya yeter aslında. Fakat listenin ilk sırasında yer alan Annie Hall beni gerçekten şaşırttı. Ama sonuçta komedi filmlerinden bahsediyoruz, zevkler ve renkler tartışılmazmış. Ama tartışacak olsaydık siz hangi filme şaşırır, hangi filme sevinirdiniz listede olduğu için. Buyrun en komik senaryoların seçilerek liste haline getirildiği 101 film listesinin ilk 10 filmi;

Tüm Zamanların En Komik 101 Senaryosu – İlk 10

1- Annie Hall (1977), Senaryo; Woody Allen ve Marshall Brickman.
2- Some Like It Hot (1959), Senaryo; Billy Wilder ve I. A. L. Diamond.
3- Groundhog Day (1993), Senaryo; Danny Rubin ve Harold Ramis.
4- Airplane! (1980), Senaryo; James Abrahams, David Zucker ve Jerry Zucker.
5- Tootsie (1982), Senaryo; Larry Gelbart ve Murray Schisgal.
6- Young Frankenstein (1974), Seanryo; Gene Wilder ve Mel Brooks.
7- Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964), Senaryo; Stanley Kubrick, Peter George ve Terry Southern.
8- Blazing Saddles (1974), Senaryo; Mel Brooks, Norman Steinberg, Andrew Bergman, Richard Pryor ve Alan Uger.
9- Monty Python and the Holy Grail (1975), Senaryo; Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones ve Michael Palin.
10- National Lampoon’s Animal House (1978), Senaryo; Harold Ramis, Douglas Kenney ve Chris Miller.

101 filmin tamamına göz atmak isteyenleri şöyle ağırlayalım.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi