Hepimiz tek bir ağızdan, tek bir karakterin adını avazımız çıktığı kadar bağırırken, inatla o karakter hakkında ser verip sır vermeyen diziye “The Walking Dead” denir.

The Walking Dead 6. sezon 6. bölüm “Always Accountable” ile aşina olduğumuz hatta artık ezberlediğimiz bir hikayeyi, bu kez de farklı karakterler üzerinden bizlere yaşatma yolunu seçti. Ne yaparsak yapalım, yola hangi karakterle çıkarsak çıkalım, kaos hep aynı, sonuç da hep aynı.

the-walking-dead-6-sezon-6-bolum.-filmloverss

***Yazının bundan sonrası The Walking Dead 6. Sezon 6.Bölüm’e dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

The Walking Dead, insanlara güvenmek, yeni düzene alışmak, kendi kontrolünü sağlamak üzerine olan hikayesini bu kez Sasha, Abraham ve Daryl üzerinden anlattı. Şu dizide kime ne olursa olsun, Daryl’a bir şey olmasın istiyorum. Adam tam bir survivor. Ama bu gücü yalnız kurt oluşundan mı yoksa aynı zamanda çok sadık bir asker oluşundan mı kaynaklanıyor çözemiyorum. Daha yaralarını dikemeden, hasar kontrolü yapamadan ne işe yaradıkları belirsiz insanlar tarafından alıkonulmasına da ayrıca sinir oluyorum. Bazen Daryl’ın lider olmasını isteyen Carol gibi söyleniyorum sahnelerinde.

Yeni dünya düzeninde herkesin bir kodu var, bazılarının koda sahip olmadan çıkarına göre hareket etmesi de bir kod aslında, tamam. Onlar için artık hiç bir şeyin önemi yok. Tıpkı buradaki çiftimiz gibi. Sadece Daryl’ı yanlış tarafta sanıp ona göre etiketledikleri için, Daryl’ı başka bir ekibe verip kendi arkadaşlarını almak ya da belki sadece affedilmek için onu biriyle takas etmeyi düşünüyorlar mesela. Günümüzde daha farklı yaşadığımızı söyleyebilecek olan var mı? Birini görüyoruz, bir düşünceye, bir gruba ait olmak zorundaymış gibi etiketleyip ona göre davranmaya başlıyoruz. Hatta çıkarlarımıza göre ilişkilerimizi de yontuyoruz. Halbuki Daryl dizideki belki de en merhametli, en yalnız, en hiç bir yere ait olmayan adam ama Dwight ve Sherry bunu bilmiyor ve işin kötüsü öğrenmek de istemiyor. Özellikle Dwight karakterinden hiç hoşlanmadım. İyi ki bir silahı var, sürekli ona davranıyor. Sıkıldım izlerken. Evet evet, silahı var anladık, gördük, biraz indirebilir mi artık? Konuşmayı becerebilseydi, karizmatik bir karakter olsaydı, belki sözcükleriyle ikna edebilirdi bizi.  Ama silah varken, konuşmayı kim ne yapsın? Umarım en kısa zamanda zombilere yem olurlar da silahı zombilere doğrultmuşken akıbetlerini görebiliriz. Tamamen peşin hükümlülük ve bencillik üzerine yazmışlar bu arkadaşların hikayesini.

Kıyamet sonrası insanında birlik olalım, beraber savaşalım, beraber kazanalım güdüsü yok. The Walking Dead’den zombileri çıkarın, yerine dış görünüş olarak “henüz” zombileşmemiş ama açgözlülük, bencillik ve zeka açısından farklı olmayan insanları koyun. İşte benim hayatım! İşte bizim hayatımız! Kimse birlik olmakla, oyunun sonunda çıkan büyük kötü kahramanı yenmekle falan ilgilenmiyor, herkes kendi yolunda koşmak -çünkü yürümek artık eski moda- istiyor. Olan da Daryl gibi, benim gibi insanlara oluyor. Daryl ortalığın karışmasını fırsat bilip bir şekilde kaçmayı başarabiliyor. Hatta çantayı da kapıp gidiyor. (Bu arada yayını çantadan çıkaramadığı sahnede kalp atışları iki katına çıkan kaç kişiyiz? Glenn’den sonra Daryl’a da bir şey yapıp duygularımızla oynayacaklar sandım.) Çantanın içinden insülin iğnelerinin olduğu bir çanta daha çıkıyor. İşte bu da Daryl’ın merhamet süzgecine takılıyor. Daryl’ı kaçıranların o çantaya ihtiyacı var, çünkü Tina’nın insülini o çantanın içinde. Daryl’ın da o çantaya ihtiyacı var, çünkü yayı ve telsizi o çantanın içinde. Çok saçma bir düzen değil mi? Anlayamıyorum bazen. Beraber hareket etmek, birlik olmak, ortak olmak, paylaşmak neden bu kadar zor? Taraf olup çatışmak neden bu kadar kolay?

Diğer taraftan Sasha ve Abraham’ın hikayesini biraz sıkıcı bulduğumu, özellikle Sasha’nın tavırlarından sıkıldığımı söyleyebilirim. Zaten kendisinin hayranı olduğum pek söylenemez. Dakikalarca konuştukları kısmın özeti şu: Sasha haklı, elbette hiç bir şey eskisi gibi olamaz, yeni yaşama yeniden adapte olmaya çalışmaları lazım. Abraham haklı, yarım kalmış iş de bırakmamaları lazım. (Şekil 1.A: Tina ve yanan sera.) Bu kısımların en enteresan hatta tek enteresan ânı girdikleri kapının üstünde Dixon yazıyor olmasıydı. Onun dışında bir aşk hikayesi de Sasha-Abraham cephesinden çıkaracak gibiler. Ben Sasha’yı Spencer ile yazarlar diye düşünüyordum, Abraham sürpriz oldu. Nasıl bir çift olacaklarını, eğer Abraham kendini bir yerlerde öldürtmezse, ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Asker zombi ile yaşadığı o korkunç yüzleşmeden sonra bundan emin olamıyorum açıkçası. Ya o silahlar patlayacak ya da kendini ısırtacak ya da büyük bir değişiklik yapıp zombinin kafasını gözünü ısıracak diye bekledim ama hiç bir şey olmadan inebildi çatıdan. Çok yoğun ve çok enteresan bir çatışmaydı.

Wade ve ekibinin diziye nasıl katkı sağlayacağını, sanıyorum sezonun kalan yarısında göreceğiz. Adamların kocaman arabaları var, kalabalıklar, sadece insülinin peşinde olamazlar. Şu an çalınan insülinin değil de çalma eylemini gerçekleştiren insanların peşindeler, onları bulunca da insan içinde cezalandırıp otoritelerini sağlamlaştırmanın peşindeler diye düşünüyorum. Değişik bir tür Governer karakteri gibi geldi bana.

The Walking Dead 6. Sezon 6. Bölüm: Merhametin Son Kalesi Daryl Dixon

Daryl hiç tanımadığı insanlar için geri dönüp, hayatını onlar için tehlikeye attı. Bunu hepimiz bekliyorduk. Adamlar, kafasına vurdu, ellerini bağladı, kaç kez silah doğrulttu, kaç kez ölümle tehdit etti ama Daryl zor zamanda onların yanındaydı onlara yardım etti. Hatta onları koruma içgüdüsü öyle bir hal aldı ki bir ara uzun zamandır duymadığımız soruları sordu: “Kaç zombi öldürdünüz? Kaç insan öldürdünüz? Neden?” Belli ki onları Alexandria’ya götürecekti. Ama burada nedenini anlayamadığımız bir hesap döndü, dizi bizi ters köşeye yatırdı. Dwight, Daryl’ın yayını ve motorsikletini çaldı, Sherry ile beraber uzaklaştılar. Daryl’ı o kadar tehlikeli koşullarda savunmasız bıraktılar. Normal şartlar altında onunla Alexandria’ya dönmelerini, akşama kadar temizlenip kendilerine ev seçmelerini, düzgün bir akşam yemeği yemelerini beklerdim. Ama bu kazık enteresan oldu. Wade’e, insülinleri çaldık ama bakın silah ve motor getirdik diye kendilerini affettirmeye mi çalışacaklar anlamadım. Diğer türlü Daryl gibi kıymetli bir varlığı dışarıda bırakmalarına anlam veremiyorum. Belki de zombilerden kurtaracağız diye koca ormanı ateşe verip komşularının ölümüne de neden olmaları ile alakalı başka bir durum vardır.

The Walking Dead’in sezon arası vermesine iki bölüm kaldı: “Heads Up” ve “Start to Finish”. Önümüzdeki bölüm, Alexandria’nın zayıflayan duvarları üzerinden bir saldırı daha gelecek gibi görünüyor. Bir sonraki bölüm için de tahminim Daryl, Sasha ve Abraham’in geri dönmesi, Rick’i de alıp Glenn’i kurtarmaya gitmeleri yönünde. Glenn’in akıbetini sezonun ikinci yarısında öğreniriz diye düşünüyorum. Bize onu 3. bölümde kaybettirip, 8. bölümde buldurtacaklarını sanmıyorum. Bölümün sonunda gelen yardım çağrısı Glenn’den miydi? Peki Nicholas kendini öldürmeden önce mi ses vermişti sonra mı? Glenn’in sesi değilse kimindi? Kafamızda deli sorular!

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi