Hafızalarımıza sinema tarihinin bir yapı taşı olarak yer etmiş olan Nolan’ın kültleşmiş filmi Memento’nun yeniden çekimi için yeşil ışık yakılması hepimizi hem çileden çıkardı hem de üzdü. Memento’nun haberini henüz atlatamamışken, bir kötü haber daha geldi; yeniden çekimlerin sonu gelmeyecek gibi duruyor. Sıradaki kurban ‘The Wages of Fear’.

Biz Memento’nun yeniden çekilmesinin üzüntüsünü ve sinirini içimizde yaşamak istemedik ve bunu dışarı vurduk. Hollywood’un elini sürmesini istemediğimiz o güzel mi güzel filmlerin listesini yaptık. Daha listeye tekrar göz gezdirme fırsatı bile elde edememişken yeni bir darbe geldi. 1953 yılı yapımı, aksiyonu yüksek Henri-Georges Clouzot imzalı unutulmaz film The Wages of Fear beyazperdeye tekrar dönüyor.

1953 yapımı film, başrol oyuncusu Yves Montand’ın usta oyunculuğu ile hafızamıza kazınmıştı. Film Güney Amerika’da bulunan fakir bir kasabada başlıyor; bu kasabada faaliyet gösteren Amerikan petrol firması iki kamyon nitrogliserini götürmesi için kamyon şoförü arayışına girer. Ve bu arayışın sonunda dört adam seçilir. Bu dört adamın ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgide gezen, heyecan dolu yolculuk hikayesini Clouzot mükemmel denebilecek bir realizm çerçevesinde 53 yılında izleyici ile buluşturur. Fakat bu buluşmadan çok değil yalnızca 20 yıl sonra 1977 yılında William Friedkin’in yönettiği Sorcerer, The Wages of Fear’i evirdi çevirdi ve yine karşımıza çıkardı. Elbette orijinali kadar usta bir iş olmasa da yine iyi bir işi çıkardı diyebilirim Friedkin için. Ama tabii ki ne gerek vardı!

Yeniden Çevrim The Wages of Fear’ın Yönetmen Koltuğunda Ben Wheatley Oturuyor

Ne gerek vardı diye düşünürken bir anda kendimi ‘beterin beteri varmış’ derken buldum. Çünkü bugün gelen habere göre The Wages of Fear tekrar beyazperdeye uyarlanıyormuş! Bu sefer de filmin yönetmen koltuğunda Ben Wheatley’i göreceğiz. Gerçeği bükmesi, kendi hayal dünyasına bizi usta bir şekilde çekmesi ve korkuyu dramatize ve karikatürize etmeden izleyiciye sunmayı başaran Wheatley’nin kutuplara ayrılmış bir izleyici kitlesi var açıkçası. Sevenleri için 2011 yapımı korku filmi Kill List ile 2013 yapımı A Field in England yönetmenin yeteneğini ortaya çıkardığı filmler. Wheatley’nin son filmi olan High Rise ise gözlerin yönetmene çevrilmesini bir kez daha sağladı.

İzleyici bu son filmi beklerken aslında herkesin içini biraz burkan bir haber geldi. Wheatley Free Fire ile The Wages of Fear’ı ısıtıp tekrar sunacak. Eğer gerçekten iyi dediğimiz filmler ile karşılaşıyor olmasak sinemanın çöküşü diyebileceğim bir zamanda yaşamaya başladık. Gerçekten insanın aklına ‘ne gerek var’ ve ‘senaryo mu kalmadı’ demekten başka bir şey gelmiyor. Artık gerçekten yatağa yatmadan önce yarın yeni bir yeniden yapım haberi gelmesin diye umut edeceğimiz günler geldi. Yapımcıların bir an önce kendine gelmelerini dilemekten başka çaremiz kalmadı. Öte yandan, yapacağımız en güzel pasif direniş, orijinallerden vazgeçmemek ve usta yönetmenleri, dahiyane filmleri unutmamak olur sanırım.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi