Rüyanızda gördüklerinizin gerçekleştiği oldu mu? Peki ya gerçekleşmesinden korktuklarınız? 

Henüz hiçbir bilim dalı ya da bilim adamı tarafından anlamları çözülemeyen rüyalarımız, çoğumuzun hayatını derinden etkilemektedir. Kabuslar güne kötü başlamamıza sebep olurken, kimi rüyalar ise mutluluğumuza bir nebze de olsa yardımcı oluyor. Kimi insan rüyaların saçma olduğunu düşünürken, bazılarımız ise – burada ben de ikinci gruba dahil oluyorum- rüyaların gerçek hayatla birebir ilişkisi olduğuna inanıyor. Neden bu kadar çok rüyaları sorguladığımı siz düşünmeye başlamadan ben açıklayayım. Çünkü “Take Shelter” (Sığınak) baştan sona bir rüyanın gerçekleşebilme ihtimali üzerine hayatını mahveden bir adamın dramatik hikayesini konu oluyor. 

Curtis (Michael Shannon)’in eşi Samantha (Jessica Chastain) ve işitme engelli, küçük kızı Hannah (Tova Stewart) ile mutlu bir hayatı vardır. Her ne kadar maddi durumları hayal ettikleri yaşamı sunmasa da, ailenin mutluluğuna bir engel değildir. Ancak Curtis’in görmeye başladığı kabuslar ailenin tüm yaşamını alt üst edecektir. Curtis, rüyalarında kasabaya yaklaşan korkunç bir fırtınayı görür ve bu rüyalar onu sadece geceleri değil sürekli rahatsız etmeye başlar. Fırtınadan korunmak için evinin ön bahçesine bir sığınak yapmaya başlayan Curtis haklı mıdır yoksa çevresinin de düşünmeye başladığı gibi şizofreni içten içe genç adamı esir mi almaktadır? 

Her ne kadar gizem objelerini barındırarak bir gerilim filmine dönüşmeye başlıyor gibi gözükse de “Take Shelter” aslında apaçık bir aile dramı. Tüm zorluklara rağmen mutlu bir ailesi olan Curtis’in, bir rüya uğruna ailesini kaybetme noktasına kadar gelmesinin altında kızı Hannah’ı koruma baskısı olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Her ne kadar küçük kız annesi ile daha yakın ilişkiler içinde gözükse de baba figürünün aile üzerindeki toplumsal baskısı gözler önüne seriliyor. Gördüğü her rüyanın içinde kızını korumak adına çırpınan genç baba bu uğurda her şeyini feda edebileceğinin sinyallerini de filmin başından sonuna kadar veriyor. 

Genç yönetmen Jeff Nichols’ın yazıp yönettiği “Take Shelter”ın neredeyse alamadığı ödül yok. Katıldığı her festivalden ödülle ayrılan filmin senaryosunun güçlü olduğu kadar oyunculukları da bir hayli başarılı. İlk oyunculuk deneyimi olan küçük Tova Stewart’tan, Jessica Chastain’e kadar ailenin tüm bireyleri, izleyiciye kendisini ailenin birer üyesi gibi hissettiriyor. 

Açıkçası “Take Shelter”ı izleyenlerin ikiye ayrılacağını düşünüyorum. İzleyenlerin bir kısmı filmin süresini uzun bularak, sıkıldığını ve filmin kendilerini etkileyemediğini düşünecek, diğer kısım ise – ki ben burada da ikinci gruba dahil oluyorum – filmi bu zamana kadar izlediği “En İyi Filmler” listesine koyarak filmden “etkileyici” diye bahsedecek. Filmi izleyerek hangi grupta olacağınızı kendinizin belirlemesini tavsiye ediyorum. Take Shelter bu riske değecektir. 

İyi Seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi