Taika Waititi, çizgi roman serisi Akira’nın tekrar beyazperdeye taşınması gerektiğini ve yönetmenlik koltuğu için görüşme halinde olduğunu söylerken eğer ki filmi yönetirse kesinlikle whitewashing yapmayacağını belirtti.  

Eagle vs Shark, Boy, What We Do In The Shadows gibi birbirinden başarılı filmlerle bağımsız sinemanın önemli örneklerini vererek uluslararası festivallerin kapılarını aralayan Taika Waititi yeni bir projenin hazırlığını yapıyor. Katsuhiro Otomo imzalı Akira hikâyelerini beyazperdeye uyarlamayı planlayan Waititi yönetmenlik koltuğu için görüşmelere devam ediyor. 1988 yapımı aynı adlı filmi değil, kitapları ekrana taşıyacağının altını çizen yönetmen açıklamasında kesin söylemlerde bulunmuyor.

Fakat projenin hayata geçmesini istediği aşikar. Zira kitapları çok sevdiğini belirten Waititi hikâyelerin inanılmaz bir hayranı. Çatışmaların yaşandığı bir toplumun iç yüzünü ele alan kitap serisi, Tetsuo ve Kaneda ikilisinin maceralarını konu alıyor. Çetelerin sokakları yönettiği bir evrene adım atan hikâye yönetmende farklı duygular açığa çıkarıyor.

taika-waititi-efsanevi-cizgi-roman-serisi-akirayı-tekrar-beyazperdeye-uyarlayabilir-2-filmloverss

Taika Waititi Akira’nın Yönetmenliğini Üstlenecek Mi?

Kendine has üslubunu canlandırdığı her rolde koruyan Waititi, projede son zamanlarda çokça eleştirilen ‘whitewashing’e gitmeyip Asyalı gençlerle çalışmayı amaçlıyor. Son aylarda giderek artan ırkçılık söylemleri, sektörün içinde bir ur misali büyürken; Guy Ritchie‘nin yönetmenliğini üstlendiği Aladdin filminin ciddi tartışmaları ateşlediğini hatırlatalım. Jasmine karakteri adına kamera karşısına geçen Naomi Scott‘ın Arap kökenli olmaması pek çok kişinin sert tepkisine yol açtı malum.

Görünüşe göre Waititi benzer bir yol izlemiyor. Üstelik isimsiz oyuncular seçeceğini müjdeliyor. Gerek tavırları gerekse yazdığı senaryolarla bulunmaz bir yeteneğe dönüşen yönetmenin gelecek günlerde projenin akıbetine ilişkin bilgilendirme yapması bekleniyor. O zamana dek Waititi’nin Marvel Sinematik Evreni kapsamında çektiği Thor: Ragnarok filminin fragmanına göz atabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi