Spiklenci Slasti – Conspirators of Pleasure (1996)

conspirators-of-pleasure-filmloverss

Ünlü klasikleri uyarlarken onların temsil ettiği metni koruyarak daha büyük söylemleri deri altına işleyecek biçimde aktaran Švankmajer, üçüncü uzun metrajlı filminde de yine satirik ve etkileyici bir toplum incelemesi sunar. Belli bir metinden yola çıkmasa da Marquis de Sade’ın etkisinin hissedildiği Conspirators of Pleasure, birbirleriyle dolaylı yollarla bağlantılı altı kişinin farklı cinsel fetişlerini konu alıyor. İnsanların kapalı kapılar ardında yaşadıkları sınırlı özel alanda ve zamanda kendilerini tatmin etmek için buldukları yollar ile dönemin toplumunun baskı altındaki çırpınışlardan kaçıp özgür iradeye tutunmasını kara komedi çerçevesinde sunan Švankmajer; yine diyalogların değil, karakterlerin eylemlerinin ve objelerinin – bu sefer fetiş odaklarının– konuşmasını sağlayarak izleyiciyi düşünmeye itiyor.

Fetişin ana tema olması zaten insan doğası üzerine bir incelemeye parmak bassa da, Švankmajer’in bu fetiş objelerini absürt ve sürreal biçimlerde kodlaması yine konuya daha kritik bir bakış yapılması gerektiğine işaret niteliğinde. Özellikle de Prag’da yaşayan bu insan topluluğunun; meslekleri, iletişimleri ve yaşadıkları toplumun yapısının bilinirliği, filmin politik duruşunun da altını çiziyor. Cinselliğin belirli normlar içinde yaşandığı –veya yaşanıldığına inanıldığı– toplumlarda, farklı olanın daima kötücül olarak gösterilmesi ve ayıplanması, sinemada her zaman eleştiri oklarının hedefi olmuştur. Ama Švankmajer, bunu özellikle tanıttığı tüm karakterlerin hayatlarının odak noktası olarak gösterdiğinde, ‘normal dışı’ tanımlanan fetişin yaygınlaşması ile normalize edilmesine parmak basmış oluyor. Baskı rejiminden sıyrılmış bu insanlar, kendilerine sunulmuş ‘sınırsız özgürlük’ ile insan doğası gereği olan tatmin olma mekanizmasını kapitalist fetiş objeleriyle besliyorlar.

TelevizyonU ve elektronik aletleri birleştirerek kendine robot bir mastürbasyon aleti yapan porno dergisi satıcısı, ondan dergi alıp horoz kafası yapan adam, komşusu ve karşılıklı ‘ama platonik’ sado mazoşist fetişleri olan kadın, dokunma fetişi olan bir dedektif, onun karısı ve aynı zamanda haber sunucusu olan –televizyondaki görüntüsüyle de mastürbasyon aletinin ve bir başkasının fetişinin de bir parçası haline gelen- kadın ve mantık dahilinde anlaşılması güç ama sembolik başka bir fetişi olan postacı bir kadının hikayesidir izlediğimiz. Filmin isminin de belirttiği gibi ortada bir fetiş komplosu döngüsü vardır karakterler arasında. Kimse bir diğeri hakkında bir bilgi sahibi değilse de her biri kendi nesne odaklı arzularının farkındalığı ile bir diğerini etkiler. Diyalogsuz filmde hem karakterlerin derin ve sembolik detaylarla çevrili kişisel fetişleri hem de dolaylı veya doğrudan etkileşimleri ile bireyci bir topluma dönülmesinin, tüketim ürünlerinin ortak bir algı çerçevesinde fetiş malzemesi haline gelmesinin ve buna neden olan aygıtların sunumu ile bir sistem eleştirisi yapılır. Švankmajer, en genelinde bir insanın özgür irade ile kendi yaşamını çizme arzusunu, bunun olabilirliğini ve sonuçlarını irdeleyerek, absürt gözüken bir filmde sayısız detayla gündelik hayatın ironilerini irdeler.

1 2 3 4 5 6 7
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi