80’lerin o büyülü dünyasını bize yeniden yaşatan Stranger Things, yayınlandığı günden bu yana büyük ses getirdi. Aynı zamanda 80’lerin kültleşen bilimkurgu filmlerine yaptığı göndermelerle adından söz ettiren dizi; Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin gibi genç oyuncuların başarılı performanslarıyla da farkını ortaya koydu. İlk sezonunda Noah Schnapp‘in canlandırdığı Will Byers’ın ortadan kaybolmasıyla yaşanan ilginç olayları anlatan dizi, 2. sezonunda sıra dışı olayları izleyiciyle paylaşmaya devam ederken anlatıya yedirdiği karanlık tonu bu sezon çok daha artırmış durumda.

80’lerin renkli dünyası, bu renkli dünyada çocuk karakterleri izlemek, olayların şiddetinin git gide artması ve izleyicinin de bu koşuşturmanın içine atılması elbette bir noktada Stranger Things’in ayrıntılara gizlediği referansları ve saygı duruşlarını takip etmeyi güçleştirebiliyor. Bu sebeple Aliens’tan Jurasic Park’a bölüm bölüm takip edebileceğiniz Stranger Things 2. sezonda yer alan referansları sıraladık.

Stranger Things 2. Sezonda Yer Alan Referanslar

1. Bölüm

Mad Max (1979) – Bölüme ismini veren ve diziye yeni katılan Max karakterinin lakabı Mad Max, Mel Gibson’lı Mad Max serisinden alır gibidir. Ayrıca Dustin’in Dig Dug rekorunu kırarak 750.000 puan kazanan Mad Max’in yolun çok başında olduğunu belirtmek gerek nitekim oyunun dünya rekoru 5,225,260.

Terminator (1984) – Hawkins sinema salonunda Terminator filminin gösterildiğini görüyoruz. Terminator’ün 26 Ekim 1984 yılında gösterime girdiğini göz önünde bulundurursak 27 Ekim’de başlayan Stranger Things de filmin açılış haftasına denk geliyor.

Ghostbusters (1984) – Bu referansı aylar öncesinden keşfetmiştik çünkü 2. sezondan yayınlanan ilk görseller çocukların Ghostbusters kostümleri içerisindeki inanılmaz güzelliklerini içeriyordu. Nitekim çocukların Cadılar Bayramı kostümleri olarak karşımıza çıkan Ghostbusters kostümleri bölüme güzellik katan detaylardan biri oldu.

Aliens – Film 1986 tarihli olsa da Duffer Kardeşler filme fazlasıyla saygı duruşunda bulunmaktan geri durmuyorlar. Bunlardan biri de Paul Reiser’ı  bu sezon Dr. Owens olarak görmemiz.

E.T. – Dr. Owens Will’e (Noah Schnapp) Reese’s Pieces şekerlerinden veriyor.

Close Encounters of the Third Kind – Will’in kapıyı açtığı sahne filme yönelik direkt bir referans olma niteliğinde.

Bo Derek – Şerif Jim Hopper (David Harbour) Bo Derek ile randevuya/yemeğe çıkmak istediğini esprili bir biçimde belirtiyor. Bo Derek, 1979’da rol aldığı “10” filmi de dahil olmak üzere 80’lerin önemli seks sembollerinden biri.

Mr. Mom (1983) – Michael Keaton’ın rol aldığı Mr. Mom filmi Byers ailesinin evde izlemek için kiraladıkları film.

St. Elmo’s Fire (1985) – Diziye bu sezon dahil olan bir diğer karakterimiz Billy ise St. Elmo’s Fire filmindeki Billy karakterinin saç stilinden ismine geniş bir referans içeriyor.

2. Bölüm

The House on Maple Street – Çocuklar şeker toplamak için Maple Sokağı / Maple Street’te buluşmak üzere anlaşıyorlar. “The House on Maple Street” ise Stephen King’in kısa bir öyküsü.

E.T. ya da Charlie Brown Halloween Special – Eleven’ın evde girdiği hayalet kılığı.

13. Cuma – Jason Voorhees gibi giyinmiş bir çocuğun Will’i korkutması

Nightmare on Elm Street – Nancy (Natalia Dyer) parti için Tina isminde birinden söz eder. Tina karakteri muhtemelen 1984 yapımı Nightmare on Elm Street filminden tanıdık gelecektir.

Madonna – Madonna, çıkış yaptığı Like a Virgin şarkısıyla 1984 yılında ilginç bir permormansa imza atmıştı. Partiye katılanlardan biri Madonna’nın o dönemki görünümüyle partiye katılıyor.

Terminator – Eleven (Millie Bobby Brown) televizyonda filmin fragmanına denk gelir.

All My Children – Ancak durup izlediği yapım ise Susan Lucci’nin Erica Kane olarak karşımıza çıktığı dizidir.

Bram Stoker’s Dracula – Winona Ryder’ın Mina karakterini canlandırdığı filmde, Dracula (Gary Oldman) ile dans ettiği bir sahne yer almaktadır. Güzel bir gönderme olarak, Winona Ryder, bu bölümde Dracula kılığına girmiş Bob ile dans eder.

Maine – Bob, Joyce’a Maine eyaletine taşınmayı teklif eder. Maine, Stephen King’in doğduğu ve hikayelerinin geçtiği yerdir.

Başkanlık Seçimleri – Bölüm, Reagan/Bush ve Mondale/Ferraro seçim kampanyalarının yürütüldüğü bir döneme denk gelmektedir.

stranger-things-winona-ryder-filmloverss

1 2 3 4 5
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi