Tim Burton Frankenweenie fikrini ilk düşündüğünde, bunu normal uzunlukta bir stop motion animasyon filmi olarak planlamıştı. Ama bütçe kısıtlamalarından dolayı 1984 yılında, Disney için normal bir kısa film olarak çekebildi. Henüz küçüklüğünden korku filmi izlemeye bayılan Tim Burton Frankenweenie’nin uzun metraj bir filmini yapmak için 28 sene kadar bekledi.  1984 yılında canlı-aksiyon kısa film olarak çekip yönettiği Frankenweenie’nin aksine hayallerini gerçekleştirdiği uzun metrajlı Frankenweenie’de dahi yönetmen stop motion tekniğini kullanmayı tercih ediyor. Üstelik 3 boyutlu olarak. Frankenweenie’yi kısa film olarak çektiği yıllarda da bu  tekniği kullanmak isteyip bunu gerçekleştiremeyen Burton “Frankenweenie’de stop motion animasyon kullanmak, Frankestein hikayesini yansıtıyor ve başka bir derinlik unsuru daha katıyor. Yoktan bir şey var etme gücüyle ilgili bir şeydi, bu yüzden stop motion tercih ettim. Bu basitçe, cansız bir kuklayı alıp ona hayat vermektir.” diyor.

[youtube video_id=”MmI1uXABeTA” width=”600″ height=”350″]

Frankenweenie ile Stop Motion Yolculuğuna Çıkmaya Ne Dersiniz?

Aslına bakacak olursak stop motion en eski animasyon tekniklerinden biridir ve son derece uğraştırıcı bir süreçtir. Frankenweenie’nin stop motion animasyonunda her saniyede 24 kare vardır. Yani animatör bir saniyelik hareket verebilmek için 24 kez durup, kuklanın pozisyonunu değiştirmelidir. Ortalamada her animatör haftada beş saniyelik animasyon üretebilir. Aynı karaktere ait birden fazla kukla olması, animatörlerin aynı anda birden fazla sahne üzerinde çalışmalarına olanak sağlıyor.

Frankenweenie’nin çekimleri tahmin edilenden çok daha uzun bir sürede çekildi. Stop motion animasyon olarak çekilen filmin tamamlanması iki seneyi buldu. “Böyle bir film yapacak çok kişi var.” diyor Tim Burton. “Bunu normal bir filmden farklı kılan şey, her şeyin ağır çekimde ilerlemesi. Normal film çekerken sürekli hızlı kararlar vermek zorundasınız. Stop motion’da sahnenin karmaşıklığına göre çekimler birkaç günle birkaç hafta arasında sürebilir.”

Tim Burton

Filmin en önemli karakterleri olan iki köpeğin -Sparky ve Persephone- animasyonunu için çok fazla araştırma ve hazırlık yapıldığı aşikar. Animasyon yönetmeni Trey Thomas ve ekibi, köpeklerin nasıl hareket ettiğiyle ilgili araştırmalar yapmışlar. Tabii ki, bunun içinde Windsor Köpek Gösterisi’ne gidip köpekleri filme çekmek de varmış. Bunun ne kadar eğlenceli olduğu tartışılır. Sonra Sparky’nin hareketleri için stüdyoya bir bulteriyer getiriliyor ve farklı açılardan  filme çekiliyor. Persephone rolü için gelen kanişler de olmuş. Tam bir köpek barınağı gibi.

Trey Thomas “Mümkün mertebe gerçekçi köpek hareketleri yaptırmak istiyorduk. Köpeğin, Tim Burton tarafından estetik olarak tasarlanmış Sparky versiyonu için en fazla gerçekçiliği sağlamak istiyorduk.” diyor ve ekliyor  “Tim Burton inandırıcı bir tarz için uğraşıyordu ve fizik kurallarının da işin içinde olmasını, her şeyin çok gerçekçi hissettirmesini istiyordu. Çok gerçek, orijinal ve samimi bir film istedi. Animatörlerimiz de bunun için uğraşıyorlardı.” 

Kukla oturacak mı? Ayakta mı duracak? Çay mı içecek? Ya da her ne yapacaksa, animatör kuklaya gereken tüm hareketleri yaptırabilmek için saatlerce zaman harcıyor. Çekim günü geldiğinde animatör ne yapacağını kesin olarak biliyor ve 24 kare çekim sürecine öyle başlıyor.

Tüm bu çalışmaların sonucunda muhteşem detaylandırılmış bir stop motion animasyon var karşımızda. Dahi yönetmenin çektiği üçüncü stop motion animasyon olan Frankenweenie, Ölü Gelin kadar başarılı olur mu onu zaman gösterecek ancak küçük Victor ve şirin köpeği Sparky’nin hikayesinin Burton hayranları tarafından çok sevileceği kesin. Ne dersiniz, Tim Burton’ın keyifli filmografisine bir göz atalım mı?

Tim Burton Filmografisi

[youtube video_id=”wJyv-GdqMSc” width=”600″ height=”350″]

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi