Steven Soderbergh, henüz 21 yaşında hevesli bir yönetmen adayıyken, Lucasfilm’den aldığı red yanıtını paylaştı.

Kimse bu hayata müthiş bir yönetmen olarak gelmiyor. Zaman, yaşananlar, edinilen tecrübe ve bazen de reddedilmek bir sanatçıyı daha güçlü kılabilir. Henüz hiçkimseyken bir bireyin inandığı doğruların peşinden gitmesi oldukça zorlu bir yolculuk ancak bir noktadan sonra bir de bakmışsınız ki sinema tarihinde ciddi kırılmalar yaratmışsınız. Bugün Steven Soderbergh ismini hepimiz biliyoruz, şüphesiz Lucasfilm de biliyor ancak bundan 33 yıl önce ne yazık ki bilmiyorlardı ve Soderbergh’in başvurusunu olumsuz yanıtlamışlardı. Aldığı red cevabıyla Soderbergh her şeye küsüp sinemadan vazgeçebilirdi de o zaman Sex, Lies and Videotape’i izleyemezdik. Aldığı red yanıtını neyse ki Soderbergh’i ne istediği konusunda daha da inatçı hale getirdi ve onu bugün olduğu kişiye dönüştürdü. Nitekim, mektubun paylaşılma şekline baktığımızda Soderbergh’in “bu beni yalnızca daha da güçlendirdi” yorumunu yaptığını görüyoruz.

Soderbergh’in 21 Yaşındayken Lucasfilm Tarafından Reddedilmiş

Henüz 21 yaşında ve eğitim gördüğü okuldan ziyade sektörde iş imkanları aramaya başlayan Soderbergh, freelance kurgu işleri de yapıyordu. Yanı sıra Super 8 mm ile çektiği kısa filmlerinden oluşan bir kasedi, hayatının ilk önemli kırılmasını yaşamak adına Lucasfilm’e gönderen Soderbergh umduğu yanıtı alamaz. Lucasfilm’e çok fazla başvurunun geldiğini ve hepsini layık olduğu şekilde değerlendirmenin pek mümkün olmadığını belirten Lucasfilm çalışanları, bu mektuptan 5 yıl sonra Soderbergh’in Sex, Lies and Videotape filmini çekeceğini ve hatta Altın Palmiye kazanacağını tahmin edemezlerdi. O günlerin hayal kırıklığını yaratan mektup bugün yönetmenin ve hayranlarının bakıp gülümseyeceği bir anıya dönüştü.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi