Usta yönetmen Stanley Kubrick’in, Stefan Zweig’in aynı isimli kısa öyküsünden esinlenerek kaleme aldığı Burning Secret’ın kayıp senaryosu 60 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Lolita, 2001: A Space Odyssey, The Shining, Full Metal Jacket, Eyes Wide Shut gibi filmlerle tanınan Stanley Kubrick, kuşkusuz sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden biri. Sinema dünyasına eşsiz eserler bırakmasının yanında Kubrick’in; Napoleon, Pinocchio gibi tamamlanmamış ya da bir finansman bulamadığı için hayata geçiremediği birçok projesi bulunuyor.

The Guardian‘da yayınlanan bir habere göre Bangor Üniversitesi’nde film profesörü olan Nathan Abrams, Stanley Kubrick’in 60 yıl önce Stefan Zweig’in aynı isimli kısa öyküsünden kaleme aldığı Burning Secret‘ın kayıp senaryosunu buldu. Evet, yanlış duymadınız! Kubrick hakkında araştırmalar yapan Abrams, yıllar sonra bulduğu senaryo için şunları söyledi: “İnanamıyorum. Bu oldukça heyecan verici bir şey. Senaryonun kayıp olduğuna inanıyorduk. Hayranları, Kubrick’in senaryoyu filme çekmek istediğini biliyordu, ama hiç kimse bunun tamamlandığını düşünmedi. Artık bir kopyasına sahibiz ve bu onun tam bir senaryo olduğunu kanıtlıyor.”

1956 yılında Stanley Kubrick, Paths of Glory‘nin çekimleri öncesinde Calder Willingham ile beraber Burning Secret’ın senaryosunu kaleme almış. Peki bu senaryonun filmi neden çekilemedi? Gelin, hep birlikte bu durumu mercek altına alalım.

Stanley Kubrick’in 60 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Kayıp Senaryosu: Burning Secret

Filmin neden çekilemediği ile ilgili iki farklı görüş var: Bunlardan ilki yapımcı şirket MGM’in, Kubrick’in Paths of Glory üzerinde çalıştığını öğrendikten sonra ‘sözleşmenin ihlali’ gerekçesiyle projeyi iptal etmesi.

İkinci sebebe geçmeden önce Burning Secret’ın konusundan bahsetmemiz gerektiğini düşünüyorum. Burning Secret; kısa bir tatil için Avusturya Alpleri’ne giden bir baronun, evli bir kadınla ilişki yaşayabilmek için o kadının 12 yaşındaki oğluyla iletişim kurmasını konu alıyor. Tam da bu noktada MGM, konusundan dolayı senaryonun filme uyarlanamayacağını düşünmüş ve projeden vazgeçmiş. Nathan Abrams da, bu hikâyede küçük bir çocuğun gösteriliş şeklinden dolayı, senaryonun filme çekilmesinin o zamanki Hollywood şartlarına göre oldukça riskli olduğunu düşünüyor.

Bununla beraber Abrams, konusu itibariyle Burning Secret için ‘Lolita’nın tersi’ tanımlamasını yapıyor. Hatırlayacak olursanız yine Kubrick’in yönettiği 1962 yapımı Lolita, orta yaşlı bir İngiliz profesörünün pansiyoner olarak kaldığı evin 14 yaşındaki deli dolu kızına aşık olmasını ve ona yakın olabilmek için annesiyle evlenmesini konu alıyordu. Burning Secret’ta ana karakter, anneye ulaşmak için oğluyla arkadaş olurken; Lolita da ise ilgi duyduğu genç kıza yakın olabilmek için annesiyle evlenen bir profesörün hikâyesini izliyoruz.

Peki Kubrick’in dönemin şartlarından dolayı hayata geçiremediği Burning Secret’ın günümüzde filme çekilme olasılığı nedir? Nathan Abrams’a göre 100 sayfalık senaryo, yapımcılar tarafından düzenlenip son şeklini alırsa filme çekilebilir. Sizce yıllar sonra ortaya çıkan Burning Secret’ın senaryosu filme çekilmeli mi? Görüşlerinizi bekliyoruz.

Kaynak: The Guardian

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi