Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü ve Seyirci Seçimi kategorilerinin yanı sıra Cannes Film Festivali’nde de Belirli Bir Bakış Ödülü kazanan Son Durak ülkemizde de Filmekimi festival gösteriminden sonra bu hafta nihayet vizyona girdi. Senaristliğini ve yönetmenliğini Ryan Coogler’in üstlendiği film 2008 yılında ABD’de yaşanan gerçek bir hayat hikayesinden esinleniyor.

2008 yılında, California Oakland’da yaşayan Oscar Grant’ın sebepsiz yere polis tarafından öldürüldüğü olayı konu alan film, Oscar’ın olaylar yaşanmadan önceki son birkaç günü anlatıyor. Metroda yaşanan bir arbedeyle polis tarafından göz altına alındıktan sonra “yanlışlıkla” öldürülen Oscar, ülkede büyük sansasyon yaratarak birçok insanın polise karşı tepki göstermesine sebep olmuştu. Ryan Coogler da bu olayın unutulmaması, her zaman hatırlanması ve insanların Oscar’la empati kurabilmesi için bu filmi çektiğini belirtiyor. Olayların gazetelere yansıyan yüzünden çok farklı olduğunu belirten Coogler bu konuda ciddi araştırmalar yaptıktan sonra senaryoyu yazmaya başlamış.

Oscar hayatta yüzü pek gülmemiş, talihsiz olaylara karışmış ve belirli bir süre hapis yatmak zorunda kalmıştır. Birlikte yaşadığı sevgilisinden olan 4 yaşındaki kızı ve hayal kırıklığına uğramaktan yorgun düşen annesi için artık daha iyi bir hayat düşlemektedir ve kendisine çeki düzen vermeye karar vermiştir. Gün içerisinde başına gelen olaylardan ve flashback sahnelerle karakterin geçmişini çözümlediğimiz filmin nerdeyse son 25 dakikasına dek sıradan bir dram izliyor hissinden kurtulamıyoruz. Hollywood filmlerinde sıkça tasvir edilen kadersiz zenci figürü burada da kendisini tekrarlıyor ve açıkçası biraz klişeye sebep oluyor. Kızıyla yaşadıkları, aralarında geçen diyaloglar izleyicinin duygusal yönüne doğrudan hitap etmek için eklenmiş zorlama repliklerinden fazlası olamıyor. Fakat filmin sonlarına doğru yaşanan olaylar ve final sahnesi kesinlikle bunları unutturacak derecede etkileyici ve sarsıcı.

FRUITVALE

Toplumsal hafızaya katkıda bulunmak gibi önemli bir misyonu bulunan film, bu açıdan değerlendirildiğinde son derece başarılı. Özellikle son dönemde ülkemizde Gezi olaylarında hayatını kaybedenleri düşününce, Türkiye seyircisi için daha da bir anlama sahip olacağını belirtmeliyim. Giderek artan ve bu filmle global hale geldiğini anladığımız polis dehşetine/cinayetlerine realist bir yaklaşım sunuyor.

Forest Whitaker’ın yapımcılığını üstlendiği filmde Oscar’ın annesi rolünde izlediğimiz Akademi ödüllü Octavia Spencer da prodüksiyona katkıda bulunan isimler arasında. Ryan Coogler’ın ilk uzun metraj denemesi olan filmde Oscar Grant rolünde Chronicles filminde izlediğimiz Michael B. Jordan’ı görüyoruz.

Bu hafta vizyona giren filmler arasında, anlattıkları açısından da izleyicinin gönlünde özel bir yere sahip olacağını düşündüğüm, Son Durak kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım.

Keyifli Seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi