Önceki Sayfa1 / 10Sonraki Sayfa

Bilimkurgu sinemasının 60’lı yılların sonundan başlayıp, 2000’li yıllara kadar sürecek altın çağını esasen farklı denemelerin yapıldığı, eğilimlerin değiştiği üç ayrı 10 yıllık dönem olarak değerlendirmek gerekir. 1968’de 2001: A Space Odyssey’le başlayan felsefi bilimkurgu çağını, 1977’de Star Wars’un aksiyonu ve eğlenceyi ön plana çıkararak bilimkurgunun gerçek gişe potansiyelini göstermesini ve bu şekilde açtığı yolu, bugünün bilimkurgularına bakarken ince bir süzgeçten geçirerek değerlendirmek gerekiyor. 80’li yılların sonlarında yaşanan teknolojik atılım ve Blade Runner’ın tür üzerindeki geciken etkisinin -görselliği ve atmosferiyle- 90’lı yıllardan itibaren kendini göstermesi gibi gelişmelerle, bu dönemde içinde felsefe, aksiyon ve korku gibi unsurları barındıran filmlerle türün yeni bir döneme doğru evrilmesine şahit olduk.  Altın Çağın 1999’da The Matrix ile kendi içinde zirvelerden birini görerek noktalanacağını ise o günlerde kestirmek pek mümkün değildi.

2000’li yıllarda ne oldu peki? Altın çağın sonunu sadece bu dönemde üretilen bilimkurgu filmlerine bakarak değerlendiremeyiz. 2000’ler sinemasına genel bir bakış atmak, diğer türlerin durumuna ve eğilimlerine göz atmak gerekiyor. 2000’lerin hemen başında inanılmaz gişe başarılarıyla Yüzüklerin Efendisi’nin epik fanteziyi, Harry Potter’ın çocuk ve ergenlere yönelik fanteziyi, Spider-Man’in ise fantastik sinemanın diğer kolu çizgi-roman uyarlamalarını ayağa kaldırmasıyla Hollywood’un odak noktası değişti. Türleri kontrol eden Hollywood, 10-12 yıldır altın çağını yaşayan fantastik sinemadaki ısrarını sürdürürken, ortalarda görünmeyen James Cameron’ın bir anda Avatar’la dönerek tüm zamanların en çok izlenen filmine imza atması, hemen ardından Christopher Nolan’ın onun izinden giden bir başarı yakalaması, taşları yerinden oynatarak yeni bir döneme girmemizi sağladı. Bu döneme de bilimkurgu sinemasının gümüş çağı diyebiliyoruz. Üretilen filmlerin niteliğini ve niceliğini hesaba kattığımızda bu tanımı yapmak zorundayız. Ve artık Gravity sonrası, Interstellar öncesi döneme bilimkurgu sinemasının yeni bir altın çağa yürüdüğü kritik bir süreç olarak bakabiliriz.

Avatar  - Filmloverss

2000’li yılların ilk döneminde üretilen bilimkurgularda nasıl The Matrix etkisi gözlemlediysek, Avatar – Inception sonrasında üretilen filmlerde de bariz bir etki görebiliyoruz. Aslında The Matrix’in Avatar ve Inception’ı da derinden etkilediğini, dolayısıyla da son 10 yılı en çok etkileyen film olduğunu belirtmek lazım. Ayrıca altını çizmemiz gereken önemli bir husus da altın çağdaki korku-bilimkurgu, fantezi-bilimkurgu, aksiyon-bilimkurgu, western-bilimkurgu ve komedi-bilimkurgu melezleşmelerinin son 10 yılda daha çok bilimkurgu sinemasının kendi alt türü içindeki melezleşmeler şeklinde karşımıza çıktığı gerçeğidir.

2000’lerin başında karşımıza çıkan başyapıtlar Artificial Intelligence, Donnie Darko ve Minority Report’u son 10 yıl kapsamında değerlendiremeyeceğimiz için onları dışarda tutup, 2004-2013 yılları arasında üretilen en iyi 10 bilimkurgu filmine bakacağız. Children of Men, Mr. Nobody, The Road, Moon, Another Earth ve Allegro gibi gerçekçilik paydası ve sağlam dramatik yapılarıyla hatırlanacak bilimkurgularla; Sunshine, X-Men: First Class, Rise of the Planet of the Apes ve Star Trek gibi aksiyonu, görkemi ve blockbuster bilimkurgu anlayışını layığıyla yerine getiren filmleri ilk 10’a giremeseler de anmak gerekiyor. Daha da fazlası var şüphesiz ki.

Önemli not: Bilimkurgu dışına çıkıp genel bir değerlendirme yaparsak, Melancholia ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind listedeki mevcut konumlarından daha üst sıralarda yer alır.

10- Gravity

Gravity’de uzay boşluğunda hayatta kalma savaşı gibi klasik bir hikâyeyi bilimkurgu sinemasına gerçekçi yaklaşımından taviz vermeden, uzayı büyük oranda gerilim yaratacağı bir alan olarak ele alan Alfonso Cuaron, en büyük takdiri de yönetmenlikteki başarısıyla aldı. Gravity, teknik işçiliğindeki kusursuzluğun yanında ana karakteri Ryan’ı inanç ikilemine sürüklemeden hedefine yönlendirmesi ve iyi kurulmuş matematiğiyle parlak bir zafer kazandı. En iyi uzay filmi olmasa da kendi alanının -uzayda yaşam savaşı filmlerinin- en iyi örneklerinden biri olarak selamlayabiliriz kendisini.

[youtube video_id=”OiTiKOy59o4″ width=”600″ height=”350″]


Önceki Sayfa1 / 10Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi