Açlık grevindeki ilerici eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın cezaevlerinde yaşadıklarını anlatan, Sırrı Süreyya Önder’in yönettiği kısa film yayınlandı.

Olağanüstü Hal koşullarında, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildikleri görevlerine dönebilmek için 147 gündür açlık grevinde olan tutuklu ilerici eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yaşadıkları en haklı, en onurlu isyan bir kısa filme daha konu oldu. Daha önce Tufan Taştan’ın, Nuriye ve Semih’in cezaevinde yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı ve HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den Nuriye ve Semih’in cezaevlerinde yaşadıklarını anlatan, #Yaşıyor adlı bir kısa film yayınlandı.

Sırrı Süreyya Önder’den Nuriye ve Semih’in Direnişi İçin Kısa Film: Öldün mü Yaşıyor musun?

Üniversiteden atılan akademisyen Nuriye Gülmen ve Mardin’de öğretmenken meslekten ihraç edilen Semih Özakça işlerini geri alabilmek için Ankara’da oturma eylemlerine başlamış, defalarca gözaltına alınıp serbest bırakılmışlardı. Daha sonra ise işlerini geri alabilmek için, bugün 147. gününe girdikleri açlık grevine başlamışlardı.‘’Bu filmde anlatılanlar bütünüyle gerçektir’’ (Based on a True Story) ibaresiyle başlayan kısa film, artık açlık grevinde tehlikeli ve zor günlere gelen Nuriye Hoca ve Semih Hoca’nın her gece gardiyanlar tarafından “Öldün mü yaşıyor musun?” denilerek uyandırılmasını konu ediyor ve ”#İşleriniGeriİstiyorlar”, ”#YalnızDeğiller”,  ve ”#Yaşasınlar” ibareleriyle son buluyor.

Daha önce de Nuriye ve Semih için yönetmenliğini Tufan Taştan’ın yaptığı, Serkan Keskin, Funda Eryiğit, Özgür Çevik, Serdar Orçin gibi oyuncuların yer aldığı ”Söz Uçar” adlı bir kısa film çekilmişti. Umuyoruz ki Nuriye Hoca ve Semih Hoca kendileri için çekilen bu kısa filmleri ve daha nice güzel filmleri sağlıklı ve özgürlüklerini kazanmış bir şekilde izleyebilirler.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi