Sinemanın adeta gizli kahramanı diyebileceğimiz ışığın iyi bir sinematografideki önemi bir yana bir türün yapısını ya da sahnelerin izleyiciye geçmesi istenen duyguların yoğunluğunda kilit bir role sahiptir. Karanlık bir romantik komedinin alıştığımız komedi hissiyatını sunamayacağı rahatlıkla söylenebileceği gibi aydınlık bir korku filmi de elbette düşünülemez. Çünkü ışığın sinemada kullanımı her şeyi görülebilir kılmaktan ziyade neleri gizli bırakacağınızı da ayarladığınız müddetçe kıymetli olacaktır. Örneğin gizli kalmış yanları olan ya da çift kişilikli olarak değerlendirebileceğimiz karakterlerin genellikle yüzünün bir kısmının karanlıkta bırakıldığı ve böylece karaktere dair var olan gizemin görsel olarak da desteklendiği söylenebilir. Yanı sıra, gerilime dayalı filmlerde kullanılan ışık karanlık bir hissiyat yaratmasının yanı sıra kelvin üzerinden ölçülen ışık renk sıcaklık değeri de dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.

2001-a-space-odyssey-filmloverss

2001: A Space Odyssey

Temel 3 Noktalı Aydınlatma Tekniği

Sıcak turuncu tonlarında samimi, romantik bir atmosfer yaratmak için 2500-3300 Kelvin, doğal bir beyaz ışık yakalamak için 4000-4500 Kelvin, soğuk mavi tonlarında gerilimli ve yalnız bir atmosfer yaratmak içinse 5000-6500 Kelvin oranlarında gezinmek gerekecektir.

Bu giriş bilgilerinden sonra yine temel bir adım olan 3 point (nokta) ışıklandırmadan biraz bahsetmek gerekecektir. Temel bir ışıklandırma kurulumunda toplamda üç ışığa ihtiyacımız var. Bunlardan biri Key Light (Anahtar Işık) objeyi büyük oranda aydınlatan ışığımız anahtar ışık oluyor. Objeyi ya da karakteri temel bir ışıkla aydınlattıktan sonra anahtar ışığın ters tarafına daha soft bir Fill Light (Dolgu Işığı) ekleyerek karakterinizin yüzünde oluşan gölgeleri yok ederek ya da tercihe göre yumuşatarak ortaya daha net ifadeler çıkarabilirsiniz. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra karakterinizin arkasındaki yüzeyle yapışık bir hal almasını engellemek adına bir Back Light (Fon Işığı) kullanmanız gerekecek. Bu ışık görüntünüze hem derinlik katacak hem de karakterinizi ya da objenizi arka fondan ayıracak.

lighting-filmloverss

 

Kameraların gelişmesiyle beraber pratik aydınlatma yöntemleri de sıkça kullanılır oldu ve bu aydınlatma şekilleri filmlere sinematografik anlamda hem bambaşka tatlar katarken hem de kullanması kolay yöntemler olarak dikkat çekiyor. Kuşkusuz bu bağlamda en çok kullanılan kolay ışıklandırma yöntemleri floresan, araba farı ve mum. Mum ile yaratılacak aydınlatma ve mizansen denince akla gelecek ilk film şüphesiz Stanley Kubrick’in ışık kullanımıyla sinema tarihine geçen filmi Barry Lyndon olacaktır. Koyu renk mobilyaların ve klasik bir dekorasyonun yaratacağı havanın yapay ışıklarla bozulacağını düşünen yönetmen bu sebeple ekstra hiçbir ışık kullanmayarak sahnelerini yalnızca mum ışığıyla aydınlatmıştır. Ancak dönemin kameraları ve lenslerin diyafram açıklıklarıyla bu aydınlatmayı başarmak imkansızdı. Kubrick bu noktada sorunu çözmek için Carl Zeiss mercek üreticisi firmanın NASA’nın Apollo Projesi için özel olarak geliştirdiği, diyafram açıklığı f/0.7 olan ve en fazla ışık toplayan objektiflerinden temin etmişti.

 

Barry London

Barry Lyndon

Mumun yanı sıra floresan da Kubrick filmlerinde sıkça karşımıza çıkan bir aydınlatma yöntemi. 2001: A Space Odyssey’den The Shining’e ve hatta A Clockwork Orange’a kadar, videoyu incelediğinizde göreceğiniz bolca floresan kullanımı mevcut. Kubrick floresanları, mum kullanımındaki gibi elbette tamamen sahneyi aydınlatmak amacıyla kullanmıyor ancak hem filmlerindeki gerilim hissiyatını desteklemek hem de sahneye görsel anlamda derinlik katmak amacıyla yönetmenin sıkça başvurduğu yöntemlerden biri. Siz de filmlerinizde sinematografik açıdan daha başarılı ışık kullanımlarına imza atmak için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi