Sinemanın öncü isimlerinden, pek fazla bilinmeyen ilk kadın yönetmen Alice Guy-Blaché’i anlatan muazzam bir video!

Sinema tarihine göz attığımızda ilk olarak karşımıza Georges Méliès ve Lumière Brothers çıkar. Sinemaya ilgi duyan herkes bilir ki tarihin tozlu raflarında geziyorsan, bil ki bu iki isimden biriyle yolların elbet kesişir. Ama pek çok kişinin bilmediği bir şey var ki; o da bu isimlerin yanından unutmamamız gereken bir diğer sinemacı, Alice Guy-Blaché!

Guy-Blaché imzalı 1896 yapımı The Cabbage Fairy adlı film, aslında Lumière Kardeşler’in filmleri gibi yapımcılarının her günün hayat sahnelerini çekip çektiği bir dönemde; şimdiye kadar yapılmış, üretilen ve çekilen ilk anlatı özelliklerinden biri olarak lanse ediliyor.

Sinemanın Pek Fazla Bilinmeyen Efsanesi: Alice Guy-Blaché!

1896-1920 yılları arasında Fransa ve Amerika’da 1000’den fazla film üreten Guy-Blaché‘nin filmlerinden sadece 350’si hayatta kaldı. Bu kadar fazla yapımı yaratan Guy-Blaché, sadece sayı olarak bir başarı sağlamakla kalmadı, onun yanı sıra övgü aldığı çift pozlama ve maskeleme tekniklerini kullanarak Méliès’in yanında özel efektlere öncülük etti. Ayrıca, 1990’da “Pierette’s Escapades” de siyah beyaz filmi boya emerek ve emülsiyonu boyayarak elle boyama sürecini denedi.

alice-guy-blache-filmloverss

Bunca yeniliklere, öncülüklere ve başarılı yapımlara rağmen hala adını Georges Méliès ve Lumière Brothers kadar duymadığımız Guy-Blaché‘in böylesine gizli kahraman olmasının sebebi ne peki? Tabii ki bunun sebebi; özellikle o dönemde pek çok sektörde olduğu gibi sinema dünyasında da karşılaştığımız ve ne yazık ki karşılaşmaya devam ettiğimiz cinsiyet ayrımcılığı! 1910’da eşi Herbert Blaché ile birlikte kendi film stüdyosunu kuran Guy-Blaché’in Georges Méliès ve Lumière Brothers’la aynı şekilde tanınmayı, konuşulmayı ve övülmeyi hak ettiği halde kadın olduğu için bu denli arka planda kalması gerçekten çok üzücü.

Başarılı videolarıyla tanıdığımız Fandor, geçtiğimiz günlerde sinemanın pek fazla bilinmeyen efsanesi, gizli kahramanı Alice Guy-Blaché’i anlattığı muazzam bir video yayınladı. Videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi