Quentin Tarantino, Guillermo del Toro, Orson Welles, Martin Scorsese… Sinema tarihinin en başarılı yönetmenlerinin, film yapmak üzerine verdikleri tavsiyeler bir videoda toplandı.

“Sinema sanatının en önemli aktörleri, yönetmenlerdir.” diye bir söz okumuştum zamanında. Ne kadar doğru! Uzaktan göründüğü gibi yönetmenlik kolay bir iş değildir ancak önemli olan yönetmen olmak değil, usta bir yönetmen olmaktır. Paul Thomas Anderson, Werner Herzog, Orson Welles, Terry Gilliam ve daha birçok önemli yönetmen, filmlerini yaparken kendilerine özgü birer tarz ve çalışma yöntemi geliştirerek işlerinde birer usta oldu. Yarattıkları bu özgün tarzlarını, kendilerinden önce gelen ustalara göre belirlediler. Bu yüzden usta yönetmenlerin verdiği tavsiyeler, film yapmak isteyen herkes için bulunmaz bir iyilik.yonetmenler_filmloverss

Martin Scorsese: Sinema Endüstrisinin Ne İstediği Değil, Senin Ne İstediğin Önemli

Günümüzün en önemli yönetmelerinden biri olan Martin Scorsese yönetmen olmak isteyenlere şöyle sesleniyor: “Sinema endüstrisine asla aldırış etme. Kendi endüstrini inşa et ve sadece kendi istediğini yap!” Bir diğer başarılı yönetmen Guillermo del Toro’ya göre yönetmen olmak isteyen herhangi biri hemen şu anda olmalı. “Yönetmen olmak için büyük bütçelere ve bir sürü kameraya ihtiyacın yok. Elindeki video çekebilen herhangi bir şeyle işe başla ve gerisi zaten gelecektir!”

“Kitap okumuyorsan yönetmen olman mümkün değildir.” diyen Werner Herzog ile aynı fikirde bir başka yönetmen daha var: Terry Gilliam. Gilliam yönetmen olmanın püf noktasını şöyle açıklıyor: “Felsefe ve tarihe ağırlık vererek okuyabildiğin kadar çok okumalısın. Okumadan büyük bir yönetmen olman imkansız.” Diğer birçok önemli yönetmenin verdiği tavsiyeleri aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Sinema Tarihinin En Önemli Yönetmenlerinden Film Yapmak Üzerine Altın Değerinde Tavsiyeler


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi