Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa

Susuz Yaz (1963)

susuz - yaz - filmloverss

Metin Erksan tarafından çekilen, başrollerini Erol Taş, Ulvi Doğan ve Hülya Koçyiğit’in paylaştığı film Türkiye’ye uluslararası platformda ilk ödül kazandıran film olma özelliğini taşıyor. Su ve arsa anlaşmazlıklarını konu alan filmin çekimleri bittikten sonra sansür kurulu tarafından gösterimine izin verilmemiş ve film rafa kaldırılmıştır. Filmin yapımcısı ve başrollerinden olan Ulvi Doğan filmi yurtdışına kaçırmış ve Berlin Film Festivalinde yarışmaya sokmuştur. Film festivalde Altın Ayı ödülünü alıp Avrupa’da ciddi bir başarı yakaladıktan sonra ise dönemin Turizm ve Tanıtma Bakanı tarafından Türkiye’de ödüllendirilmiştir. Ayrıca Susuz Yaz filmi, Criterion Collection’ın arşivindeki tek Türk filmidir.

Karanlıkta Uyananlar (1964)

karanlıkta - uyananlar - filmloverss

Vedat Türkali’nin yazdığı ve Ertem Göreç’in yönettiği Karanlıkta Uyananlar, Türkiye sinemasının ilk işçi hakları ve işçi sorunları ile ilgili filmidir. Filmde, işçiler haklarını elde edebilmek için sendikalaşırlar ve grev yaparlar. TÜRK-İŞ’in desteği ile gerçekleştirilen film, vizyona girdiği Adana’da 50 kişilik bir grubun saldırısına uğramıştır. Bu ve buna benzer olaylar bahane gösterilerek film, İçişleri Bakanlığı tarafından gösterimden kaldırılmış ve daha sonra karar iptal edilip film tekrar gösterime alınmıştır. Katıldığı Altın Portakal Film Festivali’nde, ödül konuşması yapmak isteyen filmin oyuncularından Beklan Algan’ın konuşması ise Antalya Belediye Başkanı Avni Tolunay tarafından engellenmiştir.

Umut (1970)

umut - filmloverss

Umut, 1970 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Güney’in yaptığı, Türkiye sinemasının başlıca örneklerinden ve dönüm noktalarından biridir. Filmde, fakir-zengin arasındaki ayrımın çok keskin olduğu düşünülmüş ve dönemin Film Kontrol Komisyonu tarafından yasaklanmıştır. Karar sonrasında açılan davada ise sansür kaldırılmış ve Umut filmi gösterime sokulmuştur. Filmde ailesini geçindirmeye çalışan fakir bir faytoncunun (Yılmaz Güney) atının ölmesi üzerine yeni bir at alabilmek için her yolu denedikten sonra daha kestirme bir yol bulmaya karar vermesi ve arkadaşları ile birlikte bir falda çıkan hazineyi aramalarını konu alıyor. Film’in kadrosunda  Tuncel Kurtiz ve Osman Alyanak gibi isimler yer almaktadır.

Beijing za zhong (1993)

beijin - bastards - filmloverss

Filmin yönetmeni Zhang Yuan, ordunun ona teklif ettiği bir film projesini reddetti ve kendi imkanları ile ‘Mama’ filmini çekti. Filmin Çin’de yasaklanmasından sonra Mama bir çok uluslararası film festivallerinde ödüller aldı. Bu ödüller sayesinde Avrupa’dan finansal destek almaya başlayan Yuan ‘Beijing Bastards’ filmini çekti. Çin hükümeti filme büyük bir tepki gösterdi ve filme el koyup yurtdışı da dahil filmin gösterilmesini yasakladı. Film, bir bar sahibinin kayıp olan hamile kız arkadaşını arayışı, konserleri iptal edilmiş iki Rock grubunun kovulmasını ve bir yazarın, arkadaşını dolandıran adamı bulmaya çalışmasını konu alan üç hikayeden meydana gelmektedir.

A New Day in Old Sana’a (2005)

normal - a - new - day - in - old - sana - filmloverss

A New Day in Old Sana’a, 2005 yapımı romantik dram bir Yemen filmi. Yemen’i Cannes’da temsil eden ilk film olma özelliğine de sahip a New Day in Old Sana’a, alışıla gelmemiş bir engellemeye maruz kaldı. Film çekimleri esnasında filmde kadınların oynadığını duyan Yemenliler bunu ahlak dışı bularak filmi protesto etti. Filmin yönetmeni Bader Ben Hirsi bu nedenle çekimlere defalarca ara vermek zorunda kaldı ve zar zor filmini tamamlayabildi. Film, Yemen’in başkenti Sana’da geçer, Avrupalı bir fotoğrafçının asistanlığı yapan Tarık evlenmek üzeredir fakat yanlış bildiği şeyler vardır. Artık Tarık’ın aşk ve geleneksel evlilik arasında bir seçim yapması gerekmektedir.

Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi