Komedi türü üzerinde ciddiyet ile durulmayı gerektirse de aslında bu ciddiyetsizlik son zamanlarda komedinin ilerlediği yol ile paralellik gösteriyor. Tarihine bakacak olursak Charlie Chaplin’in filmlerini izledikten sonra hiç de hafife alınmaması gereken bir tür olduğunu görebiliriz. Eleştirel bakış ile mizahı birbiriyle harmanlayan usta komedyenler tarihe isimlerini altın harflerle yazdırırken, bu türe hak ettiği değeri vermeyen komedyenlerin isimleri ise zamanla unutuldu. Charlie Chaplin’in filmlerini izlediğimizde kendimizi bir saniye bile gülmekten alıkoyamaz, filmin bitmesiyle üzerine düşünecek öyle çok şey buluruz ki izlediğimizin basit bir komedi filmi olmadığını işte o dakikada anlarız. Ülkemizde ise buna örnek gösterebileceğimiz isim tabii ki Kemal Sunal. 

Türk sineması deyince akla ilk olarak dram ve komedi filmleri geliyor. Komedi filmleri çekmekte çok başarılı olduğumuz için mi peki? Hiç sanmıyorum. Yine ısrarla, sıkılmadan, denemekten yorulmadan sadece gişede biraz gelir elde etsin de bundan sonraki filmler için sermaye oluşturulsun mantığıyla çekilmeye devam ediliyor. Ancak “Sen Kimsin?” benim için az önce bahsettiğim sebepler ile ön yargıyla baktığım filmlerden bir tanesi değildi. Çok uzun zamandır öykünün tamamlanmaya çalışıldığını, iyi bir senaryo ekibinin olduğunu bildiğimden en önemlisi ise Tolga Çevik’in “zorlama” komedyenlerden biri olmadığını düşündüğüm için seviyeli ve güldüren bir film olmasını bekliyordum. 

“Sen Kimsin?” sakar bir dedektifin başından geçen eğlenceli bir hikayeyi konu alıyor. Tekin(Tolga Çevik)’in babasının ölümünün ardından kendini kanıtlama isteği ile açmış olduğu dedektiflik şirketi, kaçırılmayacak bir teklif alınca macera başlıyor. Film zaten konusu ile öne çıkabilecek bir film değil. Oyunculuklar üzerine yoğunlaşmış bir komedi. Filmin başrollerinde Tolga Çevik’in yanı sıra usta oyuncu Köksal Engür, Pelin Körmükçü, Zeynep Özder ve neden bu filmde yer verildiğine anlam veremediğim Toprak Sergen var. Oyunculuklar çekimler, müzikler ve özenle hazırlanan sahneler kadar başarılı. Özellikle “Organize İşler” deki performansının ardından Tolga Çevik’in izleyiciyi tek başına da olsa beyazperdeye bağlayacağına emindim ki bunda da yanıldığımı söyleyemem. Ancak bütün bu pozitif detaylara rağmen film ne yazık ki vasatı aşamıyor. “Sen Kimsin?”in vasatı aşamamasının en önemli sebebiyse komik olamaması. Birkaç sahnenin dışında, izleyiciyi ufak bir tebessümün ötesine götüremiyor. 

Açıkçası film her ne kadar başarısız bir yapım olsa da gişe rakamları bunu inkar edecektir. Ve bu rakamlar umarız ki ilerleyen zamanlar için gerçekten yetenekli bir oyuncu olduğunu düşündüğüm Tolga Çevik’i yanıltmaz, tam aksine daha iyi bir proje ile beyazperdede görmemize ön ayak olur. 

İyi Seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi