Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa

PROGRAM:

 

Shìjiè [Dünya]

5 Mart, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Shijie-The-World-filmloverss

Yönetmen: Jia Zhangke

139 dakika

Mandarin ve Şansi lehçesi; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Xiatao, Pekin banliyösünde yer alan ve dünyanın en meşhur anıtlarını bir arada görme imkânı sunan Dünya Park’ta rüya gibi bir hayat sürmektedir. Genç ve güzel dansçı ile arkadaşları, her yanından zenginlik fışkıran bu tematik parkta, Tac Mahal, Eyfel Kulesi, San Marco Meydanı, Big Ben ve piramitlerin kopyalarının arasında her gün sahne alırlar. Peki, tüm bu eğlence ve sihir, tematik parkın küçük evrenini değişimlere karşı korumak için yeterli midir?

Shìjiè [Dünya], 1993’te Pekin’in şehir merkezinden 17 km. uzakta açılan ve yılda bir buçuk milyon ziyaretçi ağırlayan aynı adlı tematik parkta geçer. Park, “Pekin’den ayrılmadan dünyayı gezin” sloganıyla tanınmaktadır.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]

12 Mart, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema


The Pruitt-Igoe Myth-filmloverss

Yönetmen: Chad Freidrichs

83 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Amerika’da çok yankı uyandıran bir dizi patlamayla yok edilen Pruitt-Igoe sosyal konutları, mimarlar, politikacılar ve karar mercileri arasında hızla genel bir başarısızlık sembolüne dönüştü. The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], Amerika’da sosyal konutlar ile bulundukları şehir merkezlerinin gözden düşüşünü, proje sakinlerinin dokunaklı anlatımları eşliğinde sosyal, ekonomik ve yasal açılardan inceler.

Missouri’de bulunan ve yaşam koşullarının çok sağlıksız olduğu St. Louis’in varoşlardan temizlenerek yenilenmesi hedefiyle 1956’da kullanıma açılan Pruitt-Igoe sosyal konutları, yalnızca birkaç sene içerisinde bakımsızlık, vandalizm ve suçla anılmaya başlamıştı.

Salaam Bombay! [Selam Bombay!]

19 Mart, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Salaam-Bombay-filmloverss

Yönetmen: Mira Nair

113 dakika

Hintçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bombay’ın fuhuş mahallesinde geçen bu cesaret hikâyesi, sokak çocukları, uyuşturucu satıcıları, kadın satıcıları ve fahişelerin gündelik hayatına odaklanır.

Film, büyük şehre 500 Rupi kazanmak için gelen ve bir gün annesine geri dönme hayaliyle yanıp tutuşan genç Krishna’nın başından geçenleri aktarır.

Salaam Bombay! [Selam Bombay!], Cannes Film Festivali’nde “Altın Kamera”ya (1988), Hindistan’da “Ulusal Ödül”e (1989) layık görüldü ve Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” (1989) dalında aday gösterildi.

 

Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek]

26 Mart, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Helsinki- forever-filmloverss

Yönetmen: Peter von Bagh

75 dakika

Fince; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Finlandiyalı yönetmen ve akademisyen Peter von Bagh’ın, ülkesinden diğer yönetmenlerin filmlerinde yer alan Helsinki tasvirlerini montajlayarak kurguladığı Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek], şehrin yanı sıra Fin kültürünün geniş kapsamlı anlatıldığı bir deneme niteliğindedir. Film, son yüzyılda çekilmiş uzun metraj ve belgesel filmlerden alıntı görüntülerden derlenmiştir.

Uzun Perşembe kapsamında gösterilecek olan film, şehri konu edinmiş ressam, şair, yazar ve sinemacıların işlerini bir araya getirir. Peter von Bagh, şehir aracılığıyla farklı zaman katmanlarında Finlandiya tarihini sorgular.

Soy Cuba [Ben Küba]

2 Nisan, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Soy Cuba

Yönetmen: Mikhail Kalatozov

140 dakika

İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Havana’da bir varoş mahallesinde yaşayan bir fahişe, havalı bir gece kulübünde iş peşindedir. Oy verme hakkı elinden alınmış bir şeker kamışı çiftçisi, çaresizlik içerisinde mahsülünü yakmak üzeredir. Öfke dolu bir öğrenci, bir direniş unsuru olarak şiddet kullanma fikrini zihninde tartmaktadır. Politikadan uzak bir köylü, Castro’nun birliğine katılmaya sürüklenmiştir. Kendini Küba adıyla tanıtan bir kadının anlattığı bu dört serüven, bir ulusun kaderinin kolonyal boyunduruktan halk devrimine geçişini konu alır.

Tamamlandığı 1964’te beklenen ilgiyi görmeyen Soy Cuba [Ben Küba], Martin Scorsese’nin 1990’larda filmi keşfetmesinin ardından yürütülen bir kampanyayla restore edilip çoğaltılarak dolaşıma girdi. Scorsese, “bir görsel şiir” diye tarif ettiği filmin, içinde sinema yapmaya devam etme ve filmi genç sinemacılara ulaştırma isteği uyandırdığını anlatır.

Xích Lô [Bisikletli]

9 Nisan, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Cyclo

Yönetmen: Tran Anh Hung

120 dakika

Vietnamca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bisiklet taksi sürücüsü bir genç, Ho Chi Minh’in kalabalık sokaklarında yolcu taşıyarak iki kız kardeşi ve dedesini kıt kanaat geçindirmeye çalışmaktadır. Bisiklet taksisi bir çete tarafından çalınınca, yolu bu yoz ve vahşi şehrin ürkütücü ve tekinsiz mahallelerine düşer. Kolay paranın çekiciliğine kapılan genç, sessiz ve karizmatik Poet’in yönetimindeki suç yuvasında derinlere saplanmaya başlar. Tıpkı kendisi gibi, gizemli Poet’in etkisi altına girip onu memnun etmek için fahişeliğe başlayan ablası gibi.

Saygon sokaklarında hayatın zorlukları üzerine kurulu Xích Lô [Bisikletli], 52. Venedik Film Festivali’nde “Altın Ayı” (1995) ödülüne layık görüldü.

Truck Farm [Kamyonet Tarlası]

16 Nisan, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Truck-Farm-filmloverss

Yönetmen: Ian Cheney

48 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Truck Farm [Kamyonet Tarlası], yeni kuşak sıra dışı şehir çiftçilerinin hikâyesini anlatır. Film, birbirinden ilginç şehir çiftliklerini tanımak ve Amerika’nın en büyük şehrinin kendini doyurmayı öğrenip öğrenemeyeceğini görmek üzere New York’un dört bir yanına uzanır. Ciddi miktarda bilimsel açıklamanın ciddi miktarda budalalıkla harmanlandığı film, izleyicileri, şehir tarımının geleceğini ve sürdürülebilirliğin gerçekten sürdürülebilir olması için bir parça çılgınlığa ihtiyaç olup olmadığını düşünmeye davet eder.

Bilinen ilk kamyonet tarlasınının sahibi Ian Cheney’nin macerası, bu filmde şehir tarımına dair bulaşıcı bir müzikale dönüşür.

Pom Poko

23 Nisan, 15.00 ve 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema


Pom-Poko-filmloverss

Yönetmen: Isao Takahata

119 dakika

15.00 – Türkçe dublaj; İngilizce altyazılı

19.00 – Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Ormanda huzur içerisinde yaşadıkları yuvaları şehrin sürekli büyümesi nedeniyle tehdit altında olan sihirli rakunlar, insanları korkutup kaçırmak için işe koyulurlar. Yaşadıkları doğal alanı korumak üzere, kılık değiştirme ve başka şekillere girme yeteneklerini geliştirerek ustalaşmak zorundadırlar.

1994’te Japon ekonomisi düşüşe geçtiğinde, Tokyo’nun Tama tepelerinde bir inşaat furyası patlamıştı. Pom Poko, yükselmekte olan Japonya’nın para kazanma etiğini sorgulayarak, kırsal bölgelerin kaybına hüzünlü bir bakış sunar. Japon efsane ve söylentilerini resmeden yazar ve yönetmen Isao Takahata, modern gelişim ve dönüşüm için çeşitli sabotaj ve dalaverelerle ormanlık arazilerin nasıl yok edilip ele geçirildiğine ve o bölgelerin görüntü ve ruhunun nasıl değiştirildiğine dikkati çeker.

Pom Poko, 23 Nisan özel gösterimi kapsamında 15.00’te Türkçe dublajlı; İngilizce altyazılı ve 19.00’da Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları]

30 Nisan, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema


Les-rendez-filmloverss

Yönetmen: Éric Rohmer

94 dakika

Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Film, Paris’in farklı bölgelerinde yaşanan üç romantik hikâyeden oluşur. Hikâyelerin ilki; gerilim, mizah ve kandırmaca dolu “Le Rendez-vous de 7 Heures” [7 Saatlik Randevu], Montparnasse ve Beaubourg’da geçer. “Les Bancs de Paris” [Paris’in Bankları], izleyiciyi şehrin çoklukla bilinmeyen bahçe ve parklarında sürpriz dolu bir gezintiye çıkarır. “Mère et enfant 1907” [Anne ve Çocuk 1907] ise, Picasso Müzesi ve Marais bölgesi boyunca, aşk peşinde birbirlerini takibe girişen iki harika genç oyuncuya odaklanır.

Uzun Perşembe kapsamında gösterilecek olan Les Rendez-vous de Paris [Paris Randevuları], Éric Rohmer’in sevilen temaları cazibe, hoş sohbet ve Paris şehri aşkını bir araya getiren bir klasiktir.

Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz]

7 Mayıs, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Bombay-Our City-Hamara-Shahar-filmloverss

Yönetmen: Anand Patwardhan

75 dakika

Hintçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz], şehrin yarı nüfusuna denk gelen ve varoşlarda yaşayan dört milyon kişinin hayatta kalma mücadelesini anlatır. Çoğunlukla fabrika işçileri, inşaat ameleleri, hizmetçilerden oluşan ve Bombay’ın iş gücü olan bu kesim, elektrik, temizlik ve su gibi temel şehir hizmetlerinden mahrumdur. Varoşlar, yetkililerin şehri “güzelleştirme” kampanyaları yüzünden sürekli yerle bir edilme tehdidiyle karşı karşıyadır.

Bu belgesel film, varoşlardaki adaletsizlik ve sefalete yönelik bir itham ve bu konuda harekete geçilmesi gerektiğine dair bir uyarı niteliğindedir. Ayrıca, dünyada şehirlerin nüfusu hızla artarken varoşlar ile otorite arasında yaşanan çekişmenin konu edildiği önemli kayıtlardandır.

Tigre v meste [Şehir Kaplanları]

14 Mayıs, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Tigre-v-meste-filmloverss

Yönetmen: Juraj Krasnohorský

90 dakika

Slovakça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

30 yaşına girmek üzere olan üç arkadaş birbirlerine Porsuk, Sırtlan ve Güvercin takma adlarıyla hitap ederler. Grubun en sevdiği aktivite, Bratislava Hayvanat Bahçesi’ndeki barda vakit öldürmektir. Ancak, içlerinde aşamadıkları bir boşluk duygusu vardır. Üçü de hayatı birlikte geçireği bir ruh eşi aramaktadır. Aralarından birinin, rüyalarının kadınını baştan çıkarmak için eski yaşam tarzı ve arkadaşlarından vazgeçmeye karar vermesi, engellenemez bir felakete yol açacak bir olaylar silsilesi başlatır.  

Şans ve kader üzerine bir komedi niteliğindeki Tigre v meste [Şehir Kaplanları], anıtsal yapıları ve yeni gelişen bölgeleriyle günümüz Bratislava’sını sayısız farklı açıdan gözler önüne serer. Film, bu eski Orta Avrupa şehrinin açık hava parkları, spor kulüpleri, mahkeme salonları ile kafe ve barlarında geçer.

Ecopolis China [Ekoşehir Çin]

21 Mayıs, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Ecopolis-China-filmloverss

Yönetmen: Anna-Karin Grönroos

56 dakika

Fince, İngilizce, Çince; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bir milyar Çinli, kırsal kesimden şehre yerleştiğinde gezegenimiz geri dönüşü olmayacak bir yola girecek… Finlandiyalı tasarımcı ve eski politikacı Eero Paloheimo ile Çinli iş devi Zhang Yue, şehri baştan icat ederek dünyayı değiştirmenin peşindeler. Ancak, ütopyaları birbirinden çok farklı: Zhang, rekor bir hızda dünyanın en yüksek ve ekolojik binasını; gökdelen biçiminde bir “ekoşehir” inşa etmeyi planlıyor. Teknolojiden bağımsız eşsiz bir “laboratuvar şehir” tasarlayan Paloheimo ise, Pekin’in hemen dışındaki bir vadide bu tasarımı gerçekleştirmeye uğraşıyor. İnsanlığın geleceği, Çin’in kiraz vadilerinde mi, yoksa bulutların üzerinde mi gizli?

Anna-Karin Grönroos, Çin’de yaklaşık 200 ekoşehir projesinin yürürlükte olduğu 2013’de çektiği bu filmde, aynı hayalin birbirinden çok farklı iki versiyonunun eş zamanlı hikâyesini anlatır.

* Pom Poko, 23 Nisan özel gösterimi kapsamında saat 15.00’te Türkçe dublaj; İngilizce altyazılı ve saat 19.00’da Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Her gösterim, orijinal seslendirme dilinin yanı sıra Türkçe ve/veya İngilizce altyazılı olarak yapılır. Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır. Olası program değişikliklerinden haberdar olmak için saltonline.org ve SALT Online Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Hazırlayan : Melis Alioğlu

Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi