Sezonun belki de en iyi bölümlerinden biri, baş karakterlerimizin toksinlerinden kurtulup, karakterlerinin bir kısmının öne çıktığı Rick and Morty 3. Sezon 6. Bölüm incelemesi ile karşınızdayız.

Rick ve Morty’nin kendi karakterleri üzerinden bir hesaplaşmaya dönen son bölümünü incelemeden önce, sitemizi yeni açan ve Rick and Morty’e ilk defa denk gelen okuyucularımız için klasik açıklamamı yapmayı kendime borç bilirim.

Rick and Morty çılgın bir bilim insanı ve onun saftirik torununun birlikte atıldıkları derinlemesine sorumsuz ve harika uzay maceraları esnasında başlarından geçen maceraları anlatan bir çizgi dizi, fakat bana göre bir diziden çok daha fazlası. Adeta bir çılgınlık. Rick and Morty aşağı yukarı ‘’Geleceğe Dönüş’’ minvalinde bir senaryoya sahip fakat buradaki doktor sürekli gaz çıkarıp geğiren küfürbaz bir alkolik ve ikili zamanda değil boyutlar arasında yolculuk ediyor. Rick and Morty’nin bu kadar sevilmesinde zaman kavramına hiç bulaşmamaları da çok etkili. Dizi kökenini korku – bilimkurgu geleneklerinden alıyor ve sürekli kült isimlere yapımlara ‘’selam çakıyor.’’ Hayalet Avcıları, David Cronenberg, Nosferatu, Freddy Kreuger… Biraz önce söylediğim gibi Rick and Morty bir çılgınlık, hatta deli işi ve diziyi sürekli şu modda izliyorsunuz: ‘’Gönderme var!’’

***Bu yazı Rick and Morty 3. Sezon 6. Bölüme dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içermektedir.***

Rickand Morty - filmloverss

Rick and Morty 3. Sezon 6. Bölüm: Rest and Ricklaxation

Aslında bu bölümü tek bir cümleyle özetleyebiliriz. ”The Red Pill’den bahsetmeden neredeyse tüm bölümü ona ayırdılar.” Nedir bu The Red Pill? Aslında bilmeyenler için güzel bir araştırma konusu olabilir. Çünkü; oldukça ilginç ve giderek karmaşıklaşan bir konu. En yalın haliyle: Matrix’de hatırladığımız ”Mavi Hap”, ”Kırmızı Hap” meselesi. İşte bu The Red Pill; kırmızı hap. Güzel masallar yerine, acı gerçekleri seçmek. Bu kavramı araştırırsanız kastettiğimi emin olun daha iyi anlayacaksınız.

Bölüme geçersek. Jennifer’ın yeni ve farklı bir sevgili arayışında olan Morty hafif hafif kendisine yanlarken yine Rick’in bir macera isteğinin kurbanı olur. Rick’in yirmi dakika diye götürdüğü macera altı gün sürer ve ikisi de ölümden son anda kurtulurlar. Tabir-i caizse bir aydınlanma yaşarlar. ”Neden bu işi yaptıklarını” sorgularlar ve dinlenmek için bir uzay kaplıcasına giderler. Kaplıcada Rick and Morty toksinlerinden kurtulurlar. İşte bölümün güzelliği tam olarak burda başlıyor. Kurtuldukları toksinler karakterlerinin bazı parçalarıdır. Karakterlerinin görece daha zararlı kısımlarını toksin olarak vücutlarından atarlar. Rick’in toksinleri ”narsistlik” ve ”Agresiflik” iken, Morty’nin toksinleri ”pısırıklık” ve ”korkaklıktır.”

Toksinleri kaplıcada bırakan ikilimiz dünyada normal bir hayata başlar. Bu kısmı Morty üzerinden izliyoruz. Morty kendine güvenli, komik ve okulda sevilen biri haline gelmiştir. Hatta Jennifer’la bir buluşma bile ayarlamış, işler yolunda gitmeyince hiç moral bozmayıp başka bir kadınla tanışmıştır. İşte bu noktada toksinsiz Rick dayanamaz ve Morty’e toksinlerini kaplıcadaki eziyet ortamından kurtarmaları gerektiğine ikna etmeye çalışır. Ortaya çıkan karışıklık sonrası toksin Rick and Morty dünyaya gelir. Burdan sonra toksin ve toksinsiz Rick arasındaki amansız kapışmayı izliyoruz. Toksin Rick, toksinsiz Rick’i alt edemeyeceğini anlayınca tüm dünyayı toksin hale getirmeye karar verir. Yine bu sahnelerde Rick and Morty’i neden bu kadar sevdiğimizi çok iyi anlıyoruz. Toksin papaz ve kilisedekilerin tanrıyı bi’ kenara bırakıp sevişmeye başlamaları, Sbarro göndermesi ve çocukların maskotu bıçaklama sahneleri muazzamdı. Toksinsiz Rick dünyayı bu halden kurtarmaya çalışırken toksin Morty’yi vurur ve toksin Rick’in ne kadar narsist ve agresif  olsa da Morty’i ne kadar çok sevdiğini bir kere daha anlarız. Bölümün sonlarına doğru Rick kendi toksinini yeniden bedenine alır. Hiçbirimiz aslında doğru, dürüst, tamamen iyi karakterler değiliz bizi biz yapanların arasında o dengeleyici unsurlarımız olan toksinlerimiz de var. Hırsımız, kinimiz, pısırık halimiz…

Kendi toksininden kaçan Morty’nin Wall Street’te finansçı olması ve New York City’de bir rezidansta yaşaması muazzam bir ironiydi. Sonunda o da toksinleriyle birleşti. Birleşmek zorundaydı. Onu Morty yapan özellikler onlardı.

Rick and Morty insanın kendini tanıması ve The Red Pill ile alakalı muazzam bir bölümle sezona devam etti. Çok derin ve muazzam bir bölümdü. Ayrıca bölümün sonunda, ekranı kapatmadan önce dizinin yaratıcılarından Dan harmon’un seslendirdiği muazzam şarkıyı dinlemenizi öneririm.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi