Süper kahraman filmlerini tiye alan Rick and Morty 3. Sezon 4. Bölüm, ”Vindicators 3: The Return Of The Worldender” incelemesiyle karşınızdayız. 

Günümüzün en çok izlenen animasyon serisi olan ve gelmiş geçmiş en iyi animasyon olma yolunda da emin adımlarla ilerleyen Rick and Morty kendisine ilk bölümünden beri kült işlere selam çakarak, klişe işleri de tiye alarak ilerleyen bir yol seçmiş durumda. Dizi neredeyse her janrdan klişe işlerle dalga geçmek, o işleri tiye almak için tetikte bekliyor. Tabi ki süper kahraman filmlerinin de bundan payını almaması beklenemezdi.

Süper kahraman filmleri ne yazık ki son yıllarda sinema sektörünün temel direği haline geldi. Birçok sinemasever bu filmleri seyretmekten büyük keyif alsa da, çok büyük bir kesim de; birbirini tekrarlayan, bol CGI’lı, basit senaryolu bu filmlerden bunalmış durumda. Süper kahraman filmleri de son dönemde kendi içinde bir değişime girdi. Artık dünyayı eskiden olduğu gibi tek bir süper kahraman kurtarmıyor. Birçok süper kahraman bir araya gelip bir ekip oluşturup, kötülüklere karşı birlikte savaşıyorlar. Marvel’da Avengers ile Guardians Of Galaxy, DC Comics’de de Justice League ve Suicide Squade filmleri bu durumun en güzel örnekleri. Bu filmler gişede yüz milyonlarca Dolar para kazanıyor. Kazanılan paradan dolayı tekrar tekrar çekilmeye devam ediliyorlar ve ortaya birbirine yakın düzeyde birçok süper kahraman filmi çıkıyor. İşte Rick and Morty bu bölümde iğneyi süper kahraman filmlerine batırıyor.

***Bu yazı Rick and Morty 3. Sezon 4. Bölüme dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içermektedir.***

Rick and Morty2 - filmloverss

Rick and Morty 3. Sezon 4. Bölüm: Vindicators 3: The Return Of The Worldender

Bölüm Rick ve Morty’nin bulunduğu garajda Adalet Feneri’nin çalışmaya başlamasıyla açılıyor. Morty, Rick’e bu fenerin ”Adaletçiler”in yardım çağrısı olduğunu, ”Korumasızların Koruyucuları”nın yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtse de bu durum tabi ki Rick’in umrunda olmuyor. İsimlerden de anlaşılacağı üzere burada Avengers’a ve özellikle Guardians Of Galaxy’ye göndermelerle bölümün devam edeceğini anlıyoruz. Rick bu maceraya yanaşmadığı için Morty her on Rick and Morty macerasından birini seçme hakkını kullanarak Rick’i bu maceraya sürüklüyor. Rick’in bu maceraya katılmak istememesi Adaletçiler’i hiç sevmemesi yüzünden. Rick’e göre Adaletçiler; ”Kendi basın bültenlerini yazan, ortalık patlarken bir saat konuşup yirmi dakika etrafta zıplayan ilgi manyakları” ve torunu Morty’nin onları çok sevmesinden de nefret ediyor. Morty’nin ısrarı üzerine macera başlıyor.

Bölümün bu kısmında Adaletçiler ekibini tanıyoruz. ”Kayanyıldız’‘, yarı robot yarı timsah ”Robotimsah”, Rick’in ”Sallanan Bok Adam” dediği ”Milyon Karınca”, tek özelliği çocukluğunda yaşadığı travma dolayısıyla hayalet tren çağırabilmek olan ”Alan Trenrayı” ve dönek star asker ”Vance Maximus” 

Ekibe hiç ısınamayan Rick gece Morty’le tartışıp bir şeyler içmeye çıkıyor. Sabah Rick’i sarhoşluktan her yere tuvaletini yapmış halde buluyoruz. Ekip baygın Rick’i de yanlarına alıp Worlender’la savaşmak için Terranaus Sistemi’ne gidiyor. Sisteme vardıklarında Worldender’ın zaten yenilmiş olduğunu görüyorlar. Neler olduğunu anlamaya çalışırken ekranda sarhoş Rick beliriyor. Videodan Rick’in dün gece alkollüyken Adaletçiler’e sinirlenip Worldender’ı yok ettiğini ve Adaletçiler için de ”Testere” filmindeki gibi bir oyun hazırladığını görüyoruz. Rick, portal tabancasını alkollüyken tuvalette unuttuğu için kendi de Adaletçiler’le birlikte oyunu oynamak zorunda kalıyor. Testerevari ortamda süper kahramanlar bir bir telef olurken, Rick’in sarhoş olduğunda sürekli İsrail’i konuştuğuna dair muazzam bir sahne izliyoruz. Hayatta kalma oyununun sonunda ise Sarhoş Rick videodan Adaletçiler’e kurtulmaları için son bir direktifte bulunuyor: ”Sizde bende hiç olmayacak bir şey var. Onu buraya koyun.” Sarhoşken ne kastettiğini hatırlamadığını söyleyen Rick belki de Morty’i kastetmiş olabileceğini, çünkü torununun Adaletçiler’i daha çok sevdiğini belirtiyor. Rick’in kendisini kıskanmasına çok sevinen Morty sırıtarak gitse de, bu diziye yakışır  bir biçimde tabi ki Rick’in aslında  Morty’i değil Adaletçiler’in temizlik işlerini yapan ve Rick’in esprilerine sürekli gülen ufak, sevimli ”Noob Noob”u kastettiği ortaya çıkıyor. Bölüm Adaletçiler’den bir tek KayanYıldız’ın hayatta kalmasıyla ve büyük bir partiyle sonlanıyor.

Süper kahraman filmlerini tiye alan bu bölümde Rick bize bu filmlerin aslında neden bu kadar çok sevildiklerini de söylüyor: ”Herkes hak ettiğini düşündüğü insanları istiyor”. Dünyanın büyük bir kısmı kendilerinin süper kahramanları hak ettiğini düşünüyor.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi