Bitti gönlümüzün efendisi.  Rick and Morty, çok uzun zamandır beklediğimiz üçüncü sezonunu noktaladı. Final bölümü olan Rick and Morty 3. Sezon 10. Bölüm ”The Rickchurian Mortydate” ile karşınızdayız. 

Öncelikle bu sezon finalinin diğer iki sezon finaline göre daha zayıf bir final olduğu gerçeğini belirtmemiz gerekiyor. Bu yazı da finali çok derinlikli bir analizden ziyade uzun bir araya girecek olan Rick and Morty‘e bir övgü, bir saygı duruşu, tekrar onu bekleyecek olmamızın getirdiği hüzün ve dizide adeta can bulan inanılmaz bir yaratıcılıkla alakalı olacak.

Günümüzün en çok ilgi gören animasyon serisi Rick and Morty, benim için artık sadece bu dönem aşırı ilgi gören bir animasyondan ziyade gelmiş geçmiş en iyi noktasında. Çevremdeki çoğu insan bir şekilde izlemiş olsa da, duymayanlar ya da ”duydum ama izleyemedim daha ya” diyenleri Rick and Morty izlemelerine ikna etmek için adeta bir misyoner gibi çalışıyorum. Community izlemiş olanları Dan Harmon’dan yakalıyorum, Justin Roiland’ın dizinin başrolleri olan yaşlı deli bilim insanı Rick ve sünepe torun Morty karakterlerinin ikisini de seslendirdiğini anlatıp, ”Bu nasıl olabilir?” diye bağırıyorum. Felsefe ya da psikolojiye ilgili olanlara, ”bu diziden inanılmaz çıkarımlar yapabilirsiniz” diyorum ve bir bölümde Morty’nin, ailenin istenmeyen çocuğu olduğunu öğrenen ablası Summer’ı karşısına alıp attığı varoluşçu tiradı anlatıyorum:

”Oradaki benim mezarım. Serüvenlerimizden birinde Rick ve ben bütün dünyayı mahvettik. O yüzden o gerçeklikten vazgeçip bu gerçekliğe geldik. Çünkü bu gerçeklikte dünya mahvolmamıştı ve bu gerçeklikte biz ölmüştük. Buraya geldik öteki benliklerimizi gömdük ve yerlerine geçtik. Her sabah, Summer, çürüyen cesedimden 18 metre uzaklıkta kahvaltı ediyorum. Ben kardeşinden daha iyiyim. Sana “Kaçıp gitme” dediğinde güvenebileceğin bir versiyonuyum. Kimse kasten var olmaz, kimse bir yere ait değil, herkes bir gün ölecek. Gel de TV izleyelim.”

Tiradın son kısmı orijinal diliyle; ”Nobody exists on purpose, nobody belongs anywhere, everybody’s gonna die. Come watch TV.” Sanırım bu benim için hayatın özeti. İşte insanların ”çizgi film” deyip geçerek, Rick and Morty izlemeyerek neler kaybettiğini anlamaları için söylenmesi gereken tek bir cümle.

Bunlar karşımdakine daha da yetmezse ”Bu dizi sayesinde McDonald’s yıllar önce kaldırdığı sosu tekrar yaptı” diyorum. 1998 yılında üretimine başlanıp ardından durdurulan ve Rick and Morty ile yeniden doğan Szechuan sosunu McDonald’ın dizinin etkisiyle bir bölümlük geri getirdiğini anlatıyorum. En olmadı dizinin kült yapımlara çaktığı selamları anlatıyorum: Hayalet Avcıları, David Cronenberg, Nosferatu, Freddy Kreuger…

rick and morty - filmloverss

Rick and Morty 3. Sezon 10. Bölüm: The Rickchurian Mortydate

Rick and Morty benim saygımı bu sezon daha fazla kazandı. Çünkü ikinci sezondan sonra diziden inanılmaz bir beklenti içine girilmişti. İki sezondur biz, az ama öz insanlar olarak güzel güzel dizimizi izleyip eğlenirken ikinci sezondan sonra dizi kulaktan kulağa yayılarak inanılmaz bir noktaya geldi. Herkes yeni sezonu büyük bir merakla beklerken aynı zamanda telaşlıydı da. Çünkü insanlar, Rick and Morty’nin de diğer sonradan popülerleşen diziler gibi ”Genel”e hitap edip çizgisini bozmasından korkuyorlardı. Fakat tam aksine üçüncü sezonun ilk bölümleri taş gibi sağlam, kanlı ve şiddetli bölümlerdi. Dan Harmon ve Justin Roiland yeni gelen izleyici kitlesine adeta; ”Bakın burası böyle bir yer. Duracaksanız ona göre durun” mesajını veriyorlardı. Üçüncü sezon bu kadar büyük beklentileri gayet elinden geldiğince karşıladı. Hele ki bana göre dizi tarihinin en muhteşem bölümü ”The Ricklantis Mixup” ve ”Pickle Rick” bölümleri çıtayı başka yerlere çıkardı. Sezon finaliyle de -biraz zayıf da olsa yine de güzel bir bölümdü- gönlümüzün efendisini bekleyeceğimiz uzunca bir araya girdik.

Final bölümünde ise Amerikan Başkanı’nın yanına Beyaz Saray’a konuktuk. Aslında çoğu insan bu başkanın Evil Morty çıkacağı yönünde teorileri ortaya atmıştı ama beklendiği gibi olmadı. Yeri gelmişken bir şeyi belirtmek istiyorum. Amerika’yı politikalarıyla, emperyalliğiyle eleştirsek de bir özellikleri benim çok hoşuma gidiyor. Bu bölümün başında eski Amerikan başkanları Kennedy, McKinley, Truman ve Lincoln resmen yerin dibine sokuldu. Ben kendi tarihiyle, kendi kutsallarıyla, kendi genel ahlakıyla bu kadar dalga geçebilen başka bir ülke bilmiyorum. Tüm Amerikan yapımlarında olduğu gibi Rick and Morty’de de bunu çok yapıyorlar. Bölümün başında ”Kennedy’nin Seks Tünelleri”nde bir uzaylının olduğunu öğreniyoruz. Rick ve Morty yardım için çağrılıyor. Bu macera arka planda işlerken hikayenin asıl yürüdüğü nokta Amerika Başkanı ile Rick’in arasındaki güç savaşı oluyor. Amerika Başkanı, başkan olduğu için Rick’ten güçlü olduğunu düşünüyor, Rick ise Rick olduğu için, evrenin en zeki insanı olduğunu düşündüğü için başkandan güçlü olduğunu düşünüyor. Aslında bu bölümde başkana ne kadar yerin dibine sokulan replik yazılmış olsa da kendisi fiziksel olarak adeta bir Pickle Rick gibi resmedilmiş, çünkü bir ara elindeki silahlarla neredeyse Rick’e kafa tutar aşamaya gelmişti.

Ailenin diğer tarafında ise Beth’in kafasını sürekli kurcalayan bir soru var. Geçtiğimiz bölümde Rick’in kendisine söylediği ”Evreni yaşa, ben senin yerine buraya bir klonunu bırakırım.” lafına takılıp, kendisinin klon mu yoksa gerçek mi olduğu üzerinden varoluşsal bir histeri krizine giriyor. Bu histeri krizinin sonunda ise Jerry’e geri dönüyor. Rick ise buna karışmıyor, ama son bakışında Beth’in gerçek mi, klon mu olduğu kafamızda bir soru işareti olarak kalıyor.

Bir Rick and Morty sezonunu daha bitirdik. Çok üzgünüm. İkinci sezon bittiğinde hayatımda neler vardı, üçüncü sezon bittiğinde neler var? Bölümün sonunda Mr. Poopybutthole’u görüyoruz. Okulunu bitirmiş, evlenmiş, çocuk yapmış. ”Baya bekleyeceksiniz” diyor bize. Dan Harmon, Justin Roiland bunca insanı bu kadar bekletmeye hakkınız yok. Rica ediyorum çabuk dördüncü sezonu çıkarın. Görüşmek üzere.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi