Gün boyunca sosyal medyanın gündeminden düşmeyen büyük bir tartışma sönüp sönüp alevlendi. Gerek Twitter kullanıcıları gerek Ekşi Sözlük yazarları Onur Ünlü’nün kendi deyimiyle bundan 3-4 sene önce birkaç sinema öğrencisinin ödevine destek olmak amacıyla “sinemada mizah” başlıklı bir konuda gerçekleştirdiği 1 buçuk saatlik bir sohbetin 1 buçuk dakikası üzerinden bir tartışma başlatmış oldu.

Özellikle Leyla ile Mecnun adlı dizinin ardından geniş bir hayran kitlesine ulaşan Onur Ünlü’nün imzasını attığı her işin Türkiye standartlarının üzerinde olduğu bir gerçek. Burada kaçırılan esas nokta, sosyal medyanın çok hızlı ve keskin tepkiler içeren bir mecra olması. Muhtemelen adeta bir sosyal medya linci olarak tanımlayabileceğimiz tartışmada benzer hakaretler içeren birçok tweet, videoyu izlemeye gerek bile duymadan atıldı. Kaldı ki birazdan bahsedeceğimiz bir söylemi bağlamından ayrı değerlendirmenin ne denli etik olduğu mevzusuna gelene kadar katetmemiz gereken çok uzun yollar var.

Recep İvedik Üzerinden Gelişen Onur Ünlü Polemiği

Olayın kısaca bir özetini sunmam gerekirse, sinemada mizah üzerine konuşan Onur Ünlü, Recep İvedik mizahını kötü olarak nitelendiren kitlenin -ki bu kitleye ben de dahilim- bunu ne tür bir mizah anlayışıyla hangi noktadan ve nasıl bir yorumla tanımladığı bölümünü sorguluyor. Bu noktada Onur Ünlü’nün bu eleştiriyi seyirciye yönelttiği düşünülebilir. Ancak biz yalnızca bir buçuk saatlik sohbetten alınmış ve sansasyon yaratabileceği ortada olan bir buçuk dakikalık bir kesit izliyoruz. Öncesinde ne konuşulduğu, sonrasında konunun nereye bağlandığı ya da hangi soruya bu cevabın verildiğine dair herhangi bir bilgimiz yok. Yanı sıra kendisinin mizah konusunda yetkin olduğunu düşünen ve projeleriyle de bunu defalarca kanıtlayan Onur Ünlü, Recep İvedik’i kötü olarak nitelendirebileceğini söylüyor ve Recep İvedik karakterine yönelik yalnızlık üzerine bir okuma yapıyor.

Recep İvedik izleme deneyiminin her türlüsünün vakit kaybı olacağını düşünen biri olarak; Onur Ünlü’nün karaktere farklı bir bakış açısı getirmesi, büyük bir kitleyi rahatsız etse de beni etmedi. Kimsenin izlemediği ama herkesin izlediği bir film olarak nitelendirebileceğimiz Recep İvedik’i yalnız bir karakter olarak tanımlayan Onur Ünlü ne yazık ki, kalıplaşmış bir düşünceye “bir de böyle bakalım” dediği için hikayenin yalnız karakteri oldu. Nitekim, eleştiriye, farklılığa, yeni bir bakış açısına bu denli dikte eder üsluplarla adeta saldırıyor olmak bizi neyin savunucusu yapıyor bilemiyorum. Sosyal medya ani rüzgarlardan ibaret, o rüzgara kapılmadan önce bir fotoğrafı, bir söylemi, bir haberi kendi bağlamından ayrı değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü o zaman gerçekliği kaçırabiliyoruz. Bunu çok kez deneyimledik.

Elbette tüm bu tartışmalar kendi açımdan Recep İvedik serisinin estetikten ve sanattan uzak bir bayağılık olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Herhangi bir derinlik barındırdığına, mizahının güldürebildiğine yönelik herhangi bir inancım yok. Kaldı ki, Recep İvedik’i ya da herhangi bir sanat yapıtını herkes olumlu ya da olumsuz eleştirebilir. Tam da bu yüzden sanat özneldir. Vurgulamak istediğim söylemlerimizin kendi zaman ve mekanından tamamen ayrıştırılarak başka bir söylem düzeyine taşınmaya çalışılmasının etik olmaması ve doğrusuyla yanlışıyla beyan edilen bir fikrin kendi düşüncemize uymadığı ilk anda mutlak yanlış ilan edilmemesi gerektiği.

Sinema, bir nevi rüya görmek olarak da tanımlanabilir ve bir filme yönelik okuma yaparken, yaptığınız çıkarım kadar bu çıkarımın filmin bütünüyle ne kadar tutarlı olduğu da önemlidir. Çıkarımlarımız filmin geneliyle tutarlı olduğu sürece her türlü okuma yapılabilir. “Recep İvedik yalnız bir karakterdir” açıklaması da dahil, Recep İvedik’in antikapitalist oluşu gibi uç ya da bomboş bir anlatı yapısına sahip olduğu gibi alışılageldik çıkarımlar yapmak da dahil. Bunlar mutlak doğrular ya da yanlışlar değildir, hepsi kendi özelinde doğru ya da yanlıştır, genelgeçer bir söylem düzeyinde değil. Bu sebeple, asıl meselenin Recep İvedik’in yalnızlığı ya da kalabalıklığı değil; alıştığımız düşüncelere farklı bakış açısı getirme girişiminde bulunan insanların tahammülsüz bir biçimde yalnız bırakılabilmesi olduğunu düşünüyorum.

Onur Ünlü’nün konuyla ilgili Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklama:

 

Öef

Onur Ünlü (@onurunlutheofficial)’in paylaştığı bir gönderi ()

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi