19.yüzyılda Fransa’da yaptığı gösterilerle büyük başarı yakalayan ilk siyahi sirk çalışanı, palyaço Chocolat’ın hikayesinin anlatıldığı Chocolat filmi 2016 yılında gösterime girecek. Film, sinemalarda gösterilmeden önce bu sıra dışı hayat öyküsü ve beyazperdeye nasıl yansıtılacağı hakkında öğrendiğimiz detayları sizler için derledik. 

19.yüzyılda Küba’da yaygın bir şekilde köle ticareti yapılıyordu. İspanyollar ve Portekizlilerin bölgede ciddi bir şekilde hakimiyeti söz konusuydu. İspanyol ve Portekizli tüccarlar kendi ülkelerinde bedava çalıştırmak için sürekli Küba’dan köle satın alıyorlardı. Bu satın alınan kölelerden biri ise Rafael Padilla idi. 1868 yılında Küba’da doğan Rafael Padilla dokuz yaşında Portekizli bir tücccar  tarafından köle olarak satın alındı. Bir köle olarak yaşanabilecek tüm zorlukları yaşayan Padilla  bu zulme daha fazla dayanamayarak  Portekiz’den Fransa’ya kaçmıştır. Bu kaçışı yaşayacağı yeni hayatının kurtuluşu olarak görüyordu. Rafael Padilla  Fransa’da yaşamını sürdürmek  için ilk zamanlar  palyaço  Tony Grice’ın  ailesinin yanında çalışıyordu. Tony Grice, Rafael’i  tanıdıkça  ondaki ışığı gördü. Çünkü  Rafael fiziksel olarak güçlü bir yapıya sahipti ve  dans etme konusunda muazzam bir yeteneği vardı.  O zamanlar  Cirque Medrano’da palyaçoluk yapan Tony Grice Rafael’i  sirkte yanında çalıştırmak istedi. Fiziksel görünüşünden dolayı ona takma ad olarak  ‘Chocolat’ ismini verdi ve böylece Rafael Padilla’nın  sirk hayatı  profesyonel  olarak başlamış oldu.

Fransa’da ilk zamanlarda  belli bir kesim tarafından tanınan Rafael Padilla  namı-diğer Chocolat’ın profesyonel sirk hayatındaki dönüm noktası ise İngiliz palyaço  George Footit’in  yanında çalışmaya başlamasıyla oldu. Fransa’nın en ünlü sirki the Noveau Cirque’de gösteriler yapan ikili kısa zamanla halkın beğenisini kazandı. Yaptıkları gösterilerde farklı rollere bürünen ikili gösterilerinde hem dans ediyor hem de şarkı söylüyorlardı. Aynı zamanda küçük skeçler oynayarak  sirke  gelen insanlara hoş vakit geçirmelerini sağlıyorlardı. Footit ile yaptıkları gösteriler halk tarafından çok beğeniliyordu. Hatta o kadar çok beğeniliyordu ki ünlü Fransız film yapımcıları  Lumière Kardeşler tarafından yaptıkları gösteriler filme alınıyordu. Çektikleri filmlerden birinin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Peki,  Palyaço Chocolat’ın  hayat hikayesinin anlatılacağı Chocolat  filminin yapım süreciyle ilgili birkaç şeye bir göz atalım.

Roschdy Zem’den “Chocolat”

chocolat-poster

Fas asıllı Fransız oyuncu-yönetmen Roschdy Zem  birçok filmde oynadığı rollerle sinema dünyasında bilinen bir isimdir. Yönetmen olarak son birkaç  yılda rüştünü ispatlayan Roschdy Zem  daha önce Mauvaise foi(2006), Omar m’a tue(2011) ve Bodybuilder(2014)  gibi filmlerle yönetmenlik koltuğuna oturmuştur. Çektiği fimlerle hatırı sayılır bir hayran kitlesini peşinden sürüklemişti. Roschdy Zem  son filminde ise tarihte bir ilki başararak Fransa sirklerinde çalışan ilk siyahi insan olan Palyaço Chocolat’ın hikayesini beyazperdeye  aktardı.

Filmin senaryosunu Cyril Gely kaleme alırken The Intouchables filmiyle uluslararası arenada tanınan oyuncu Omar Sy  ise filmde Palyaço Chocolat’ı  canlandırıyor.

Fransa’da  3 Şubat  2016’da gösterime girecek olan filmin ülkemiz vizyon tarihi belli değildir. Filmin aynı zamanda Amerika’da belirlenen herhangi bir vizyon tarihi bulunmuyor. Bu durumun sebebi yönetmen Roschdy Zem’e göre filmin konusunun Amerika’daki dağıtım şirketleri tarafından ilginç bulunmamasından dolayı kaynaklanıyor. Oysa ki  filmin iyi bir konuya sahip olduğunu ve Omar Sy’ın performansının uzunca bir süre konuşulacağını düşündüğüm filmin başka ülkelerde henüz bir dağıtımcı bulamaması da ilginç bir durumdur.

Bütün bu anlattıklarıma bakacak olursak karşımızda 2016 yılında kendisinden çokça söz ettirecek iyi bir film izleyeceğimizin sinyallerini alıyoruz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi