Pulp Fiction, Reservoir Dogs ve Kill Bill serisiyle beyazperdenin son 25 yılına damga vuran Quentin Tarantino’nun 11 favori filmi için sizleri şöyle alalım. 

Söz konusu Quentin Tarantino‘nun esrarengiz sinema dünyası olunca ve bir de işin içine filmlerinde işlediği konular, çizdiği karakter portreleri ve görkemli filmografisine temel oluşturan referanslar girince, bu muazzam yapımların bizimkinden oldukça farklı bir dünyada var olduğunu düşünürüz çoğu zaman. Reservoir Dogs‘tan Pulp Fiction‘a, Inglorious Basterds‘tan True Romance‘e, Jackie Brown‘dan Death Proof‘a kadar iç içe geçen karakterlerin eşliğinde başka çağlara, başka diyarlara uzanırız. 

Quentin Tarantino, çizdiği karakter portreleri ve görkemli filmografisine temel oluşturan referansların eşliğinde farklı bir dünyaya adım atmamıza vesile olur her daim. Kamera açıları, yakın çekimler, siyah ve beyazın kontrastı, pikaplara olan ilgisini sinemaseverlere aktarması, karakterlerin aynalarla olan münasebetleri, oldukça eğlendiren dans ve bir o kadar da soğuk terler döktüren işkence sahneleri, olmazsa olmaz restoran diyalogları ve elbette ki araba sahneleri…

Quentin Tarantino’nun kendi el yazısından gördüğümüz ve Tarantino’nun 2., 3. ve 4. sıradaki filmlerin yerlerinin kendi aralarında değişebileceğini söylediği favori 11 filmine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Quentin Tarantino’nun 11 Favori Filmi

quentin-tarantino-11-favori-film-filmloverss-jpg-large

1. The Good The Bad and The Ugly (1966)

2. Rio Bravo (1959)

3. Blow Out (1981)

4. Taxi Driver (1976)

5. His Girl Friday (1940)

6. Five Fingers of Death (1972)

7. Pandora’s Box (1929)

8. Carrie (1976)

9. Unfaithfully Yours (1948)

10. Five Graves to Cairo (1943)

11. Jaws (1975)

Kaynak: Eyes on Cinema

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi