Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

Stanford Üniversitesi’nde psikolog olan Philip Zimbardo liderliğindeki bir grup araştırmacı tarafından 1971’de yapılan; yirmi dört lisans öğrencisinin gardiyan ya da mahkum rollerine büründüğü Standford Hapishanesi Deneyi’ni konu alan Alman yapımı Das Experiment’ten 1984’te hayatını kaybeden Yale Üniversitesi Psikoloji Hocası, Six Degrees of Separation yasasının sahibi ünlü psikolog Stanley Milgram’ın hikayesinin anlatıldığı Experimenter’e; korku gerilim türüne farklı bir bakış açısı getiren ve sonrasında gelecek olan filmleri etkileyen Cube’dan Freud ile Jung’ın ilişkisine odaklanan, hikayesinin merkezine psikolojiyi ve cinselliği oturtan A Dangerous Method’a psikolojik deneyler üzerine kurduğu hikayeleriyle dikkatleri çeken 10 filmi sıraladık.

Psikolojik Deneyler Üzerine 10 Başarılı Film!

Solaris – 1972

solaris-filmloverss

Donatas Banionis tarafından canlandırılan Kris Kelvin bir gezegene gönderilir. Bu gezegene bir fizikçi olarak bazı anlaşılmaz noktaları incelemesi için gönderilir. Ancak gezegen kendi bilinci olan bir varlıktır ve bir yeteneğe sahiptir; insanların zihinlerine hükmedebilmektir. Gezegen insanların bilinçlerine girerek bilinç dışında olanları görebilmekte ve bu bilinç dışında yer alan olgularla anılarda gördüklerini nesneleştirebilmektedir. Gezegenin gücü, araştırma yapmak için gelen fizikçiyi de etkiler ve fizikçi araştırma yapmanın yanında geçmişiyle ve gerçek olup olmadığını bilmedikleriyle uğraşmak zorundadır. Solaris, Stanislaw Lem’in 1961 yılında yazmış olduğu romandan uyarlanan bir Andrei Tarkovsky filmi!

Cube – 1997

cube-filmloverss

Farklı sosyal gruplardan, farklı yeteneklere ve eksiklere sahip bir grup insan kendilerini bir anda yokluğun ortasında, bir küpün içerisinde bulur. Nasıl oraya geldikleri belli olmayan bu kişiler, durumu anlayabilmek için birbirlerini tanımak ve birbirlerini anlamak zorundadırlar. Bu küpün içerisinde, bir cevap aramak en az o cevabı bulmak kadar zordur. Çevrelerinde olup biten hiçbir şeyi anlamayan bu insanların başvurabilecekleri tek duygu ise korku duygusu olacaktır. Küçük bütçesine rağmen kısa sürede adeta bir fenomene dönüşen Cube, klostrofobik atmosferiyle dikkat çekiyor.

Das Experiment – 2001

das-experiment-filmloverss

Taksi şoförü Tarek Fahd iş ilanında bir deneye kobay olarak katılmak karşılığında 4000 Mark verileceğini görünce bu fırsatı kaçırmak istemez. Hemen ertesi günü yeterince bilgilendirilmeden, kendini deneyin içinde bulur. Toplam 20 kişiden oluşan kobayların bazılarından gardiyan, bazılarından da mahkum rolü oynanması istenir. Sorun şu ki gardiyanlar işini fazla ciddi yapmaya başlarlar… 1971’te yapılan ünlü Stanford Hapishanesi Deneyi’nin canlandırması olan Das Experiment’in yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel oturuyor. Film 2010’da yeniden çevrimiyle karşımıza The Experiment ile çıkmıştı.

Saw – 2004

saw-filmloverss

Korku ve gerilim türünde verdiği örneklerle efsaneleşen isim James Wan’ın imzasını taşıyan Saw, sıra dışı bir seri katilin kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak için başvurduğu oyunları ve ekseninde gelişen olayları konu alır. ‘I want to play a game’ repliğiyle hafızalarımıza yer eden filmde, zorlu seçimlerde bulunmaya zorlanan kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirken farkında olmadan nelerden vazgeçeceklerini keşfederler. Katilin son kurbanları ise birbirlerini hiç tanımayan Adam ve Dr. Lawrence Gordon’dur. Gözlerini açtıklarında yerde kanlar içinde yatan başka bir yabancı vardır. Adam ve Gordon’un ipuçlarını toplayarak neler olup bittiğini çözmeleri için sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya ikisinden biri ölecek ya da oyun oynamayı seven katil tarafından ikisi de öldürülecektir.

Mindhunters – 2005

mindhunters-filmloverss

FBI’ın seri katillerin profilini çıkarma konusunda uzmanlaşmış özel birimi ‘Beyin Avcıları’na katılmayı dileyen sekiz kişiden oluşan bir grup genç ajan, uzun bir eğitimin son aşamasındadır. FBI içinde farklı eğitim yöntemleriyle ün salmış Ajan Harris onları, özel olarak oluşturulmuş ve daha çok donanma eğitimleri için kullanılan bir adada bir tür ‘seri katil simülasyonuna’ tabi tutar. Ancak içinde oldukları bu durum, bir simülasyon değildir. Yakalamaya çalıştıkları seri katilin basit bir bilgisayar programı olmadığını anlayacaklardır. Gruptaki ajanlardan biri gerçek bir katildir ve kim olduğu bilinmemektedir. Ekip dayanışması yerini şüphe, korku ve öfkeye bırakmıştır.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi