Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin siyah beyaz eseri Ida, yabancı dilde en iyi film aday adayı olarak Oscar yolcusu.

Oscar kazanma şansı olan isimler yavaş yavaş belli oluyor. Nuri Bilge Ceylan‘ın Kış Uykusu’yla aday olduğu bu seneki Akademi Ödülleri için, yeni bir film daha belli oldu.

1960’ların Polonyasında geçen filmde, hikayenin ana karakteri Ida, rahibe olma yolundaki son adımı atmadan önce, hayatta kalan son akrabası olan teyzesiyle tanışıyor. Birbirine zıt dünyalara ait bu iki kadının tanışmasıyla beraber Ida , daha önce varlığından bihaber olduğu bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Ida-oscar-filmloverss

Ida şu ana kadar pek çok festivalde oldukça beğeniyle karşılanarak Londra, Gijon, Varşova ve başka şehirlerde yapılan pek çok festivalde en iyi film ödülüne layık görüldü. Filmin yönetmeni Pawlikowski ayrıca BAFTA ödülü kazanmış Last Resort ve My Summer of Love filmleriyle de tanınıyor.

 Görsel olarak oldukça kuvvetli olan filmi Türkiye’de 33. İstanbul Film Festivali sayesinde izleme fırsatı bulmuştuk. Filmin eleştirisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi