Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

Hollandalı yönetmen Paul Verhoven’ın 90’lı yıllara adeta damga vuran, sansasyonel filmi Basic Instinct aradan 25 yılın ardından bile hala aynı şekilde konuşulmaya devam ediyor. Michael Douglas ile Sharon Stone’un başrollerinde yer aldığı film, pek çok filmden etkilendiği gibi arasında Poison Ivy, Wild Things gibi yapımların yer aldığı birçok filmin de yaratılmasına neden olmuştur. Bir ‘femme fatale’ olarak hafızamıza kazınan Stone’un hayat verdiği Catherine Tramell karakteriyle ve yarattığı atmosferle sinema tarihine adını yazdıran psikoseksüel gerilim filmi Basic Instinct’e ilham olan; içinde Hitchcock ve Brian de Palma yapımlarının olduğu beş filmi sıraladık.

Bir ajan bir cinayeti araştırırken şüphelilerden birini görür ve o an için o ajan ve o kadın arasında sinema tarihindeki en gerilim dolu ve en tutkulu ilişkilerden biri başlar. Basic Instinct bir adamın iş hayatının ve gözlerinin görmek istemediği gerçekliklerin dışına çıkarak tutkuyu hissetmesinin ve kadının vücudu içerisinde cinselliği bularak hazzı görmesinin filmidir. Ve tüm etkisi filmin, sadece bir adam cinselliği üzerinden ilerlemiyor oluşudur. Kadının ve hatta kadınların cinsellikleri ile beraber tutkularını ve hırslarını yaşamaları filmin hem en erotik yapımlardan olmasını hem de unutulmaz olmasını sağlıyor.

Double Indeminity – 1944

double-indemnity-filmloverss

Bir sigortacı olarak çalışan Walter Neff, Phyllis Dietrichson adındaki güzel bir kadınla karşılaştığında tüm hayatının değişeceğinden habersizdir. Phyllis ise kocasını öldürmeyi, sonrasında da hayat sigortasından iyi bir para almayı düşünüyordur; üstelik Walter’a bu işte kendisine yardımcı olması karşılığında sigorta parasını bölüşmeyi teklif etmiştir. Kadının cazibesine dayanamayan Walter ise bu teklifi kabul eder… Zeki kurgusuyla sinema tarihine adını yazdıran Double Indeminity, film noir türünün bir simgesidir.

Vertigo – 1958

vertigo-filmloverss

Korkunun ustası, gerilimin efendisi, keskin zekasıyla kendisine hayran kaldığımız Alfred Hitchcock’un vizyona girdiği dönem eleştirilerin odağı olan ama sonrasında ise kült filmler arasında kendisine yer bulan Vertigo’su, Hitchcock’un sinematografisinden alışık olduğumuz gizem ve gerilim unsurunu fazlasıyla barındırır. Filmin başlangıcında karşımıza çıkıp çatı üzerinde cereyan eden kovalama sahnesi ve fonda çalan müziğiyle bizi ilk dakikadan Hitchcock dünyasına buyur eder. Başrollerini James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes’in paylaştığı film, Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac tarafından yazılan D’entre les Morts adlı romandan uyarlanmıştır. Efsane yönetmenin en önemli filmlerinden biri olan Vertigo, zengin bir iş adamının psikolojik sorunlar yaşayan karısını, bir suçluyu yakalamaya çalıştığı sırada çatıda asılı kalan ve sonrasında yükseklik korkusu oluştuğu için mesleğini bırakan bir dedektife takip ettirmesi üzerine kurulu bir hikayeyi konu almaktadır.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi