Oscar Törenin En Zor Kategorisi: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü

Oscar ödüllerinin sahiplerini bulacağı gece hızla yaklaşırken FilmLoverss olarak Oscar filmlerini ve adaylıkları incelemeye devam ediyoruz. Diğer adaylıklarda sonuçlar neredeyse belli gibi (ki benim favorilerim sürpriz isimlerin üzerinde yoğunlaşıyor) ancak en belirsiz ve tahmin etmesi zor kategori En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisi. Birbirinden usta isimlerin büyük bir rekabet içinde olacakları kategoride, adaylar ve heykele uzanma şansları ile ilgili benim görüşlerim ise şöyle(alfabetik sırayla):

Alan Arkin (Argo): Rakiplerine göre en az süre alan isim Alan Arkin. Kariyerinde 100’e yakın film ve dizide rol almış olan Arkin, Argo filmindeki rolüyle hafızalara kazınacak bir oyunculuk sergiledi diyemem. Hatta adaylığı bile benim için sürpriz oldu desem doğru olur. Filmin konusu ve gidişatında büyük bir etkisi olduğunu düşünmediğim rolüyle Alan Arkin’i bu dalda en zayıf halka olarak görüyorum. Umarım Akademi üyeleri Argo’nun ödül sayısını arttırmak için Arkin’e ödül verme düşüncesine girmezler. Daha önce iki kez En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilen ancak bu ödülü alamayan usta oyuncu 2006 yılının Oscar ödüllerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü bileğinin hakkıyla kazanmıştı.

Christopher Waltz (Django Unchained): Almanya’da birçok dizi ve filmde rol alan oyuncuyu dünya çapında tanınır hale getiren Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı Soysuzlar Çetesi’ndeki Nazi Subayı Hans Landa rolü olmuştur. Tarantino’nun yeteneğini bir kez daha ispatladığı filmde Waltz, Brad Pitt’ten daha çok ön plana çıkan isim olmuştu. Filmin başından sonuna kadar oyunculuğuyla beni kendisine hayran bırakan Waltz Akademi üyelerinin de takdirini kazanmış ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi olmuştu. Christopher Waltz yine bir Tarantino filmi olan Zincirsiz filminde karşımıza çıktı. Soysuzlar Çetesi’nde olduğu gibi izlemeye doyulmayacak bir oyunculuk sergiledi. Her hareketiyle rolüne fazlasıyla adapte olduğunu kanıtladı. Bu filmde de en az Jamie Foxx kadar adından söz ettirecektir. Waltz’un ödülü alması benim için şaşırtıcı bir sonuç olmayacak.

Philip Seymour Hoffman (The Master): Philip Seymour Hoffman tarikat lideri Lancaster Dodd rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında mı yoksa En İyi Erkek Oyuncu dalında mı aday olmalı sorusu bir yana, Joaquin Phoenix ile birlikte The Master filminde harika bir iş çıkardılar. Film, En İyi Film dalında aday bile olmasa da Hoffman ve Phoenix’in oyunculuklarının üst düzey olduğu bir gerçek. Öyle ki Joaquin Phoenix’in En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almasını, Lincoln’deki abartısız performansıyla bu ödülü alması muhtemel olan Daniel Day-Lewis’ten daha fazla istediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı şeyi Hoffman için söylemek biraz daha zor. Her ne kadar filmi yukarılara taşıyacak bir performans sergilemiş olsa da rakiplerinin bir adım gerisinde kaldığı bir gerçek.

Robert De Niro (Silver Linings Playbook): Ortada bir ödül ve adaylar arasında da Robert De Niro varsa, daha diğer adaylara bakmadan bu ödülü alması en muhtemel kişi olarak Robert De Niro gösterilebilir. İlk kez Baba serisinin ikinci filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilen ve ödülü kazanan Robert De Niro, sonrasında beş kez En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olup birisinde ödülü kazanmıştı. De Niro ikinci kez bu sene yardımcı erkek olarak tekrar aday oldu. Umut Işığım filminde, eşi aldattığı için depresyona giren ve mahkemenin verdiği kararla hastaneye yatırılan eski bir tarih öğretmeninin babası rolünde karşımıza çıkıyor De Niro. Deneyimli oyuncu işinin verdiği taahhütle hastaneden çıkan oğlunun yaptıklarına sabır gösteren bir baba olarak iyi bir iş çıkarmış. Oldukça beğenilen ve adından söz ettiren filmin, tıpkı The Master gibi En İyi Film ödülünü alamayacağını, Bradley Cooper’ın En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olmasının bile onun için büyük bir onur olduğunu düşündüğümü söyleyip, Umut Işığım filminin Oscar ödülüne en yakın olduğu kategorinin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu olduğunu belirtmeliyim.

Tommy Lee Jones (Lincoln): Daha önce 3 kez Oscar’a aday olup (bir kez En İyi Erkek, iki kez En İyi Yardımcı Erkek) bir kez ödülün sahibi olan Tommy Lee Jones köleliğe şiddetle karşı çıkan, hayatını buna harcayan Thaddeus Stevens rolüyle sinemayı bir kenara bırakırsak insanlık adına da iyi bir iş çıkartıyor. Her ne kadar Amerika tarihiyle ilgili yapılan filmlerin yanıltıcı ve tek taraflı filmler olduğunu düşünsem de Lincoln’ün iyi bir film olduğunu kabul etmem gerekir. Bunda Daniel Day-Lewis’in de katkısı oldukça fazla. Ancak bacağından sakat olduğu için topallayan muhalif cumhuriyetçi Thaddeus Stevens karakteriyle izlediğimiz Tommy Lee Jones’un filme kattığı değer de tartışılmaz. En izlenesi sahnelere ve en desteklenesi role sahip olan Jones ilerlemiş yaşının yüzünde bıraktığı çizgilere inat dev bir oyunculuk sergiliyor.

Oyuncuları incelediğim bu yazıyı okuyup benim favorimin hangi aday olduğunu tam anlamamış olabilirsiniz. Bu nedenle son söz olarak belirtmeliyim ki -yazının başında da söylediğim gibi- en zor kategori olan En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında benim ödülü kazanmasını istediğim oyuncu Christopher Waltz’dur. Birbirinden usta isimlerin yarıştığı bu dalda farklı oyunculuğuyla ve üst düzey performansıyla Waltz’u rakiplerinin bir adım önünde görüyorum. Bakalım, sonucu bekleyip göreceğiz.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi