Oscar heyecanı artık kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Kazananlarının “mutlak senenin en iyileri” olduğu konusunda tereddütler olsa da sinema dünyasının en prestijli ödüllerinin Akademi Ödülleri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tüm filmleri izleyerek bu dönemde, sizlere filmlerin eleştirileriyle fikirlerimizi aktarmaya çalıştığımız gibi belirli kategorilerdeki tahminlerimizi de sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Oscar habercisi sayılan ödüllerin sahiplerini bulmasıyla birlikte -bazı soru işaretleri devam etse de- genelde büyük sürprizlerin yaşanmayacağı bir ödül töreni bizi bekliyor. Sürpriz yaşanmasını beklemediğim kategorilerden bir tanesi de; En İyi Erkek Oyuncu.

Geçtiğimiz sene düzenlenen 84.Akademi Ödülleri’nde heykelciği The Artist filmindeki performansıyla Jean Dujardin kucaklamıştı ki bu ödül hiç kimse için sürpriz olarak görülmemişti. Bu sene aynı ödülün adayları; Daniel Day Lewis, Denzel Washington, Hugh Jackman, Bradley Cooper, Joaquin Phoenix. Kısaca adayların oynadığı filmler ve performanslarına bakacak olursak Daniel Day Lewis, Steven Spielberg’in yönettiği Lincoln filminde ABD tarihinin unutulmaz başkanı Lincoln’u canlandırdı. Abartıya yer verilmeden çekilen filmin en başarılı yanı kuşkusuz ki Daniel Day Lewis’in performansıydı. Özellikle filmin son sahnesinde kapıdan çıkarkenki yürüyüşü film adına unutulmaz detaylardan biri olarak çoktan hafızalara kazındı. Önceden 4 kez Oscar’a aday gösterilen Day Lewis 2 kez de ödüle layık görüldü. Öyle gözüküyor ki bu sene 3.kez bu ödülü almaya en yakın aday kendisi.

Öncesinde 2 kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 3 kez de En iyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilerek toplamda 5 kez Oscar’a aday olan Denzel Washington 2 kez heykelciği kazanma başarısı göstermişti. Bu seneki adaylar arasında yer aldığı filmler açısından en zayıf adayın Flight filmindeki rolüyle Denzel Washington olduğunu düşünsem de filmin tam bir karakter filmi olduğunu göz önünde bulundurunca, Washington’un performansını es geçemem. Madde bağımlısı bir pilotu canlandırılabilecek en iyi şekilde canlandıran usta oyuncu adaylığı hak ediyor; ancak ödülü kazanması açısından diğer adaylara baktığımda aynı şekilde düşünmüyorum.

Les Misérables ile aday olan Hugh Jackman ve Silver Linings Playbook ile aday olan Bradley Cooper’ın bu seneki performanslarını ve şanslarını birbirlerine benzetiyorum. İki filmin de En İyi Film ve benzeri kategorilerde ödül alamayacağını tahmin ediyorum ancak yine iki filmin de en az birer ödülle döneceğini varsaysam da Hugh Jackman’ın şansını Cooper’a göre daha yüksek görmeme rağmen, bu kategorinin En İyi Erkek Oyuncu olmayacağına eminim.

Son olarak gelelim Joaquin Phoenix’e, yani kişisel fikrime göre Daniel Day Lewis’in bu kategori için en büyük rakibine. Oyunculuklar dışında kendine hiçbir kategoride yer bulamayan The Master filminin performansıyla büyüleyen oyuncusu Joaquin Phoenix öncesinde 2 kez aday gösterilse de henüz heykelciği kazanma başarısı gösteremedi. Aslına bakacak olursak Daniel Day Lewis’in performansı bu derece kusursuz olmasaydı Phoenix çok da pozitif bakmadığı Oscar heykeline bu sene sahip olabilirdi.

Açıkçası sürpriz beklemediğim kategorilerden bir tanesi En İyi Erkek Oyuncu. Daniel Day Lewis üçüncü kez bu ödülü alacaktır. Ama olur da Akademi üyeleri bu ödülü 3.kez aynı isme vermeyelim gibi bir fikirle hareket ederlerse o zaman şansları çok düşük olan Joaquin Phoenix ve Hugh Jackman bu ödül için en şanslı iki isim olacaklardır.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi