Oscar adaylarını incelemeye devam ederken sıra En İyi Animasyon kategorisine geldi. Bu sene “En İyi Film” kategorisi başta olmak üzere gönlümden geçen adayların heykelciğe ulaşması zor gözüküyor.

İlk kez 2001 yılında verilmeye başlanan “En İyi Animasyon” ödülünü bu zamana kadar kazanan filmlere göz attığımız zaman özellikle Pixar’ın kategoriye ambargo koyduğunu görüyoruz. Pixar’ın bu seneki ödüle aday animasyonu Altın Küre ödüllü Brave. Kadın karakterin öne çıkması sebebiyle hakkında birçok olumlu yorum yapılan animasyon izlediğim ilk günden beri söylediğim gibi benim için kesinlikle vasat. Üstelik “Brave” isimli başkarakterin de çok bir özelliği olduğu düşünmüyorum. Bunun sadece Pixar’ın akıllı bir kampanyası olduğuna dair düşüncelerim de sabit. Ancak, benim bu şahsi görüşlerim şu an Brave’in adaylar arasında ödüle en yakın animasyon olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bir diğer aday, kanımca bu seneki animasyonlar arasında şansı hiç olmayan The Pirates! Band of Misfits. La tabaleu gibi özgün bir animasyon aday adayları arasında yer alırken The Pirates’ın son beşe kalmış olması bile kendileri için bir başarı olarak kabul edilmeli. Bundan daha fazlasını hak etmeyen animasyon, ödül için adaylar arasında şansı en az olanı hatta hiçbir şansı olmayanı denebilir.

Genel olarak Oscar habercisi ödüllerin dağılımlarına bakacak olursak Brave ile birlikte ödüle en yakın animasyon Wreck-it Ralph olarak gözüküyor. Özgün senaryosu, her yaşa hitap edebilen konusu ve kesinlikle senenin en eğlenceli animasyonu olması sebebiyle de adaylar arasında ilk bakışta göze çarpıyor. Disney yapımı Wreck-it Ralph bu ödülü alırsa sanırsam hiçbir sinemasever hayal kırıklığı yaşamayacaktır.

Adaylardan ParaNorman için beklentiler oldukça düşüktü. Belki de bu sebepten herkes tarafından çok sevildi. Ödül döneminde eleştirmenler tarafından çok sevilen ve bazı eyaletlerin eleştirmen birliklerinden ödülle dönen animasyonun Oscar’da En İyi Animasyon ödülünü kazanması benim adıma büyük sürpriz olur. Üstelik karşısında kendisi gibi stop-motion tekniğiyle çekilmiş Frankenweenie varken.

Gelelim gönlümün kazanına, kazanmasını istediğim animasyona, tabii ki Frankenweenie’ye. Tim Burton, Corpse Bride’ın ardından yaklaşık yedi sene sonra yine bir stop-motion animasyon olan Frankenweenie ile geri döndü.  Modern bir Frankestein hikayesi olan animasyon, bir çocuğun ölen köpeğini yeniden diriltme hikayesini konu alıyordu. İlk sahnesinden son sahnesine kadar, her dakikasını keyifle izlediğim Frankenweenie kategorideki beş aday arasında bana en fazla hitap eden animasyon durumunda.

Kısaca genel bir değerlendirme yapmak gerekirse şu an için ödüle en yakın animasyon Brave gibi gözüküyor. Ancak, ben yine de Akademi’nin oyunu Frankenweenie’den yana kullanacağını tahmin ya da umut ediyorum. Olur, da Frankenweenie kazanamazsa Wreck-it Ralph kazansın, Pixar Brave ile umduğunu bulamasın diyorum. 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi