85. Akademi ödülleri gecesi, En İyi Yönetmen kategorisinde Oscar’ı kim alırı konuşmadan önce, bu kategorinin adayları açıklandığı zaman yaşadığımız kısa süreli “şok”tan mutlaka bahsetmek gerekiyor. Aldığı adaylıkların yanı sıra birçok eleştirmenler birliği tarafından ödüle boğulan Ben Affleck’in adaylar arasında bulunmaması bazı kesimlerce sevinçle karşılansa da genel itibariyle şaşkınlık yarattı. Hatta Affleck’in hakkının yendiğini savunanlar bile var. Bu konuda benim şahsi fikrimi merak ediyorsanız ben Argo’nun ne En İyi Film kategorisinde ne de En İyi Yönetmen kategorisinde ödülü hak ettiğini düşünmüyorum. Ancak, bir seçim yapmak zorunda kalsaydım Affleck’in En İyi Yönetmen kategorisinde aday olmasını, Argo’nun En İyi Film kategorisinde aday olmasına tercih ederdim.

Bir diğer sürpriz ise (ne kadar sürpriz olduğu tartışmaya açık) Oscar tarihinde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan ilk kadın, Kathryn Bigelow’un Zero Dark Thirty filmiyle yönetmen kategorisinde bu yıl kendine yer bulamaması oldu. Tüm bu sürprizlerden sonra açıklanan adaylara baktığımızda, En İyi Yönetmen dalındaki isimlerin kazanma ihtimallerine bir göz atalım.

Ödülü kim kazanır sorusunun cevabını ararken, aday olan yönetmenler arasında bu ödülü en çok kazanan isim olan Steven Spielberg’in 12 dalda aday olan filmi Lincoln ile favori olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Film oldukça başarılı olmasının yanı sıra, ilk başta bahsettiğim isimlerin aday gösterilmemesi Steven Spielberg’in işini kolaylaştırdı gibi gözüküyor.

Kendi adıma Spielberg bu ödülün en büyük favorisi desem de, aslında tahminlerimde iki sürpriz isim öne çıkıyor. Lincoln’un En İyi Film’i Argo’ya kaptıracağına ilişkin tahminim sebebiyle Akademi yönetmen ödülünü Spielberg’e verecektir diyorum. Ama olur da bu fikrimde yanılırsam (umarım yanılırım) o zaman gönlümden geçen iki isim kuvvetli adaylar arasında olacaktır. İlk isim David O. Russell. Öncesinde müthiş bir karakter filmi olan Fighter’la bu ödüle aday gösterilen Russell bu kez, neredeyse içi boş karakter bulunmayan ve tüm oyuncuların parladığı filmi Silver Linings Playbook ile aday. En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde ödülü kazanacağını düşündüğüm Silver Linings Playbook’un, yönetmen kategorisinde de David O.Russell’a ödül kazandırması temennilerim arasında. İkinci favorim ise bu ödül için ciddi bir şansı olduğunu düşündüğüm Haneke. Amour ile hem En İyi Film hem de Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışacak olan Haneke bu ödülü kazanırsa, sanırsam yalnızca ben değil birçok sinemasever 25 Şubat sabahına oldukça mutlu başlayacaktır.

Geriye kalan iki aday Ang Lee ve Benh Zeitlin’in filmlerini beğendiğimi hatta Zeitlin’in yönettiği Beasts of The Southern Wild’ın 2012’nin en sevdiğim filmi olduğunu söylemezsem haksızlık etmiş olurum. Olur da Beasts of The Southern Wild En İyi Film Oscar’ını kazanırsa arabayla tura çıkacağımı söyleyecek kadar da iddialıyım. Ancak konu yönetmen kategorisi olunca ve adaylar baştan sona sevdiğim filmlerden oluşunca daha objektif bir tahmin yapmam gerekiyor. Yoksa Argo, Zero Dark Thirty ve Les Miserables gibi vasat bulduğum filmlerin yönetmenleri de adaylar arasında olsaydı, Lee ve Zeitlin’i de öne çıkarabilirdim. Fakat Haneke ve Spielberg gibi isimlerin karşısında pek fazla şans tanıyamıyorum maalesef.

Kendi adıma, favorim ve güçlü gördüğüm Haneke ismi üzerine yoğunlaşıyorum, ancak Steven Spielberg’in kazanması kimseyi şaşırtmayacağı gibi beni de şaşırtmayacak.

Not: Bu kategoride aday gösterilmeyerek hakkı yenen bir yönetmen varsa o kesinlikle Quentin Tarantino’dur. Aday gösterilmiş olsaydı tek favorim olurdu, o da Tarantino olurdu.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi