Akademi ödüllerinde senaryo kategorisi orijinal ve uyarlama olarak ikiye ayrılıyor. Orijinal senaryoların daha önce de belirttiğim üzere hiçbir yerde yayımlanmamış olması gerekirken uyarlama senaryolarda da tam tersine, mutlaka basılmış ya da sahnelenmiş olma şartı aranıyor. Uyarlama senaryolar genellikle kısa öykü, roman, tiyatro oyunu, televizyon programı hatta başka bir filmin uyarlaması şeklinde sunuluyor. 85. Akademi ödüllerinde En İyi Uyarlama Senaryo kategorisine baktığımızdaysa adaylar şu şekilde: Argo (Chris Terrio), Beasts of the Southern Wild (Lucy Alibar&Benh Zeitlin), Life of Pi (David Magee), Lincoln (Tony Kushner), Silver Linings Playbook (David O. Russell)

Bu yıl birçok dalda ödülleri toplayacak gibi görünen Argo, bu kategorinin de önce çıkan filmlerinden biri. Tony Mendez’in kaleme aldığı The Master of Disguise kitabından ve Joshua Bearman’ın Escape From Tehran makalesinden yola çıkılarak Chris Terrio’nun uyarladığı senaryo kesinlikle iddialı. Tam bir Amerikan kahramanlık hikayesi olan Argo, İran’daki kargaşa sırasında bölgede kalan kamu görevlilerini kurtarmak, ülkeden kaçırmak üzere yapılan ustaca bir planı anlatıyor. Argo bu kategorinin öne çıkan adaylarından biri olarak sayılsa da kişisel favorilerim arasında kesinlikle değil.

Beasts of Southern Wild, Lucy Alibar’ın Juicy and Delicious adlı oyunundan uyarlandı. Yönetmen Benh Zeitlin ile birlikte hazırladıkları senaryo kesinlikle sıradışı ve farklı tarzıyla dikkat çekiyor. Küçücük bir çocuğun hayal dünyasından, içinde yaşadığı zor dünyayı değerlendirmesini anlatan film, adaylar arasında en kazanmasını istediğim ama kazanmasının da sürpriz olacağını bildiğim bir yapım.

Life of Pi, 3D efektleriyle izleyenleri mest ettiği kadar dinlere ve insanın doğasına yönelttiği sorularla da adından söz ettiren film, çoksatanlar listelerinde yer alan Yann Martel’in aynı adı taşıyan ünlü romanından uyarlandı. Senaryosunu daha önce Finding Neverland’in senaryosunu da yazmış olan David Magee yazdı. Kişisel görüşüm uyarlama senaryo konusunda Life of Pi’nin 3D efektleri kadar takdir göremeyeceği yönünde.

Aday olduğu 12 daldan bir tanesi de En İyi Uyarlama Senaryo olan Lincoln, Doris Kearns Goodwin’in Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln kitabından, Munich ve Angels in America yapımlarının senaristi Tony Kushner tarafından uyarlandı.  Lincoln ve Argo’nun iddialı tavırlarını birbirine son derece benzer bulduğum için bu kategoride de, filmi çok beğenmiş olmama karşın kazanma ihtimali pek vermiyorum.

Gelelim son adaya: Silver Linings Playbook… Tıpkı Life of Pi gibi bu filmde bir çoksatar kitap uyarlaması. Matthew Quick tarafından 2008 yılında yazılan romanı, filmin yönetmenliğini de yapan David O. Russel sinemaya uyarladı. Gerek oyuncu kadrosu, gerekse konunun naifliği oldukça ses getirdi. Diğer kategorilerde şansını düşük bulduğum Silver Linings Playbook heykelciğe bu kategoride en yakın isim. Kişisel fikrim filmin öyle pek de aman aman büyütülecek ve abartılacak nitelikte olmadığı yönünde olsa da, bu ödülü Akademi’nin boynumuzun borcu mantığıyla David O. Russel’a takdim edeceğini düşünüyorum.

Aday tahminlerimden anlaşılacağı üzere, favoriler çok fazla ve hepsi birbirinden iddialı. Kendimce kazanması en kesin aday budur diyebileceğim en zor kategori dersem yanlış olmaz. Gönlümden geçen adaylar Life of Pi ve Beasts of Southern Wilds olmasına karşın, Silver Linings Playbook’a kesin gözüyle bakıyorum. Her tahmin yazımda olduğu gibi, Akademi’nin beni şaşırtması dileğiyle…

Keyifli seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi