86. Akademi Ödülleri’nin heyecanı sürerken ve hangi filmlerin geceden mutlu ayrılacağı belirsizliğini korurken, gelin yarışın diğer yüzüne bakalım.

En iyi film dahil 10 dalda adaylığı bulunan Gravity, geceden muhtemelen en çok ödülle ayrılan film olacak. Gravity’nin gişesi de öngörülerin oldukça üzerinde oldu. Filmin toplam gişesi 700 milyon doları geçti. Elbette Gravity, Oscar yarışındaki diğer filmlerden ayrılıyor. Minimal bir uzay filmi olup genel kitleyi seslenmesi, klasik bir hayatta kalma savaşını ele alması ve pek çok açıdan kusursuz bir iş olması bu başarıyı getirdi. İkinci sırada Martin Scorsese’in 3 saatlik biyografik filmi The Wolf of Wall Street yer alıyor. 340 milyon dolara yakın gişe hasılatı elde eden film, kafalardaki biyografik film kalıbının dışında olması, mizahı ve içeriği itibariyle seyircinin ilgisini çekti. Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio faktörlerini de unutmamak gerekiyor.

American Hustle ve Captain Phillips ise 200 milyon dolar barajını aştı. American Hustle’ın bol yıldızlı kadrosunu hesaba katarsak şaşırtıcı bir gişe geliri olduğunu söyleyemeyiz. Ancak, gerçek bir olayı ele alan rehine filmi Captain Phillips’in 217 milyon doları bulan gişesini Tom Hanks’in varlığıyla açıklamak doğru olmaz. Paul Greengrass’ın tüm filmi gözümüzü kırpmadan izleyeceğimiz bir gerilime dönüştürmesi ve dinamik anlatımı seyirciyi yakalamış belli ki.

En İyi Film kategorisinin favorisi olarak gördüğümüz 12 Years a Slave, 128 milyon dolarlık bir gişe geliri elde etti. En İyi Film Oscar’ını alıp tekrar vizyona sokulursa bu rakamı biraz daha yukarı çekecektir. En İyi Film kategorisinde 9 film arasına adını yazdıramayan Blue Jasmine 95, aynı adlı oyundan uyarlanan ve müthiş kadrosuyla göz dolduran August: Osage County ise 58 milyonluk ortalama bir gişe yaptı. Blue Jasmine’e baktığımızda Woody Allen’ın son 15 yılda çektiği filmler arasında Midnight in Paris ve  Vicky Cristina Barcelona’nın ardından en başarılı olan filmi olduğunu görüyoruz.

En İyi film kategorisine dönersek Her ve Dallas Buyers Club’ın 30’ar milyon dolar civarında takıldıklarını ama bunun sürpriz olmadığını söylemek gerekiyor. 85 Miyon doları bulan gişesiyle Philomena, bu gişe başarısını büyük oranda ülkesi İngiltere’den elde etti. Son olarak Nebraska’ya bakarsak, Alexander Payne’in önceki işlerine oranla gişesinin oldukça düşük kaldığını gözlemliyoruz. Filmin siyah-beyaz olması ve kadrosunda seyirci çekebilecek bir ismin olmaması filmin 16-17 milyon dolar gibi bir rakamda kalmasına neden oldu. 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi