Cadıların, büyücülerin, sihirli kılıçların, efsunlanmış askerlerin, kontrol edilebilen karanlıkların ve aydınlıklar için savaşanların dizisi Once Upon A Time 5. sezon 8. bölümü “Birth”  ile sonunda doğurdu ve Camelot’ta neler olduğuna dair bulmacanın son parçalarını da birleştirdi.

Teoriler üstüne teoriler ürettik, tahminlerimiz bitti tükendi ama aylar süren cevap arayışı, beklediğimize değdi!

once-upon-a-time-5-sezon-8-.bolum-filmloverss

***Yazının bundan sonrası Once Upon A Time 5. Sezon 8. Bölüm’e dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Her şey Hook’un ölmemesi, hayata dönmesi içinmiş. Ben aileden biridir, Prince Charming’e bir şey olmuştur diye düşünmüştüm ama dizimiz dönüp dolaşıp yine “Gerçek Aşk” çemberi içinde kalmayı tercih etmiş. Hook, Emma ve ailesini Arthur’dan kurtarmaya çalışırken Excalibur boynunu kesiyor. İşe bakın ki Excalibur’un yaptığı kesik hiç bir zaman iyileşemiyormuş. Buraya kadar olan kısım tamam ama sonrası oldukça başarılı bir şaşırtmaca olmuş. Emma Hook’u Excalibur’a bağlamış, böylelikle Hook’tan da bir Karanlık Olan yaratmış. Bütün Excalibur’un üstünde Hook ile isimleri yan yana yazıyor şimdi. Ancak böyle yaparak karanlığı yok etmek yerine çoğaltmış, yok edilmesini imkansız kılmış. Ben en çok şunu merak ediyorum. Emma kendisini, içindeki karanlığı zor kontrol ederken Hook kadar zayıf ve geçmişi karanlıkla dolu bir adama nasıl güvenebildi?

Once Upon A Time 5. Sezon 8. Bölüm: “Bizi Öldürten Şeyler Her Zaman Basit Hatalardır”

Aslında bölümün başlangıcında bize Hook’un başına geleceklerle ilgili spoiler vermişler. Bölüm, birazcık da olsa akıllanmış gibi görünen Prince Charmingimizin sonunda “yeaa bu Arthur da bana amma yalan söylemiş, bir gideyim de bakayım neden bu yalanları söylemiş” düşüncesinin nafiliğiyle başlıyor. Bu da yetmezmiş gibi, Arthur’u Gwen ile çay keyfi yaparken buluyor. Elbette Arthur yüzleşmek yerine kaçmayı tercih ediyor, çünkü bizim üç silahşörler gözcülüğü bile planlayıp hayata geçiremiyor. Robin ortada görünmezken, Arthur’un peşine yalnız başına Hook düşüyor. Kovalamacanın sonunda Hook’u köşeye sıkıştırıp “bizi öldürten şeyler her zaman basit hatalardır” diyen Arthur’un da böyle bir hata sonucunda ölmesini istiyorum aslında. Sevdiğimiz Arthur’a ait ne varsa yıktığın için teşekkür ederiz Once Upon A Time!

Ona dair ne varsa yıkılan başka bir sevdiğimiz karakter ise Snow White tartışmasız. Emma’nın biricik annesi olmasına rağmen, o bile kızından umudu kesmiş durumda. Ne saçma! Hook diyip geçtikleri adam bile, karşısındaki kadının tamamen karanlığa kapıldığına asla inanmıyor. Ona olan inancını asla kaybetmiyor. Aşk böyle bir şey işte ahali! Adam gelecek planları bile yapmış, Dark Swan’ın şu anda oturduğu ev de onun seçtiği evmiş. Yine bir kadın, bir erkeğin onu “gelecek” söylemine inandırmasına izin vermiş, sonunda erkek bir şekilde resimden çıkarken yakasından tutup gitmesine izin vermemiş. Şaka bir yana Captain Swan (Captain Hook & Emma Swan) ilişkisi beni bitiriyor. Bu aralar takip ettiğim dizilerden ikisindeki aşk hikayesi kalbime dokunuyor. Biri Once Upon A Time’da Captain Swan, diğeri ise iZombie’deki Olivia ve Major. iZombie demişken, Doktor Whale’in geri dönmesine bayıldım, keşke ana oyuncu kadrosunda olsa. En azından koca sezonda sadece bir kere görmesek de daha sık görsek. David Anders çok sevdiğim bir oyuncu, hem iZombie’deki hem de Once Upon A Time’daki karakterini izlemeyi çok seviyorum.

Once Upon A Time 5. Sezon 8. Bölüm: Zelena’nın Zamanı Dolmadı mı Hala?

Robin Hood, Marian’dan olan oğluna sahip çıkabilmiş gibi şimdi bir de kızının olması çok enteresan. Emma, büyük planıyla aslında onlar için iyi bir şey yaptığını düşünüyor. Zelena zaten kötülükte level atlamış iğrenç bir karakter, Regina’nın mutlu olmasının önünde duruyor. Zelena var oldukça Regina asla mutlu olamayacak. Regina’nın asla çocuk sahibi olamayacağını, Zelena’nınsa kızını sürekli öne sürüp kullanacağını biliyoruz. Bir de ortada kimsenin istemediği, yok edilmesi gereken bir karanlık var. Emma da karanlığı Zelena’ya yüklemenin tüm sorunları çözeceğini düşünmüş. Bu ne kadar akıllıca orası tartışılır. Regina da hala Zelena’yı savunuyor, hatta onun yüzünden tekrar karanlık tarafa geçip Emma ile savaşmayı göze aldı. Ama Zelena yaşarsa, Zelenalık yapmaya devam edecek. Regina da tüm Charming ailesi gibi leylalaşmaya başladı. Şu an dizide sağduyulu karakter kalmadı, korkarım her şeyi Henry çözecek şu saatten sonra.

Bölümde karanlığı Zelena’ya yüklemenin onu öldüreceğini söylediler ama açıkçası ona da inanmıyorum. O karaktere olan antipatim Storybrooke’dan duyuluyor. 9 canlı o. Ölmez. Yine de Emma kendince adil olmaya çalışmış, takdir ettim. Kendince bir kod oluşturmuş. Buna göre de Zelena’yı öldürmenin her şeyi çözeceğini ve sorun olmayacağını düşünmüş. Tıpkı Hook’un ölmesine izin vermemesi gibi. Kurtarıcı olan Emma orada Hook’un ölmesine izin verirdi. Onu kurtarmasını sağlayan şey oluşturduğu kodu ve içindeki karanlık olmuş. Aslında şu anda Hook’un seçtiği evde oturuyor olması bile Emma’nın içindeki karanlığı gösteriyor. O da yüzde yüz saf değil şu anda, Hook’la mutlu olma amacı doğrultusunda çok da temiz olmayan işler çeviriyor.

Hook karanlığa karşı çok zayıf, Zelena ise kötülük yapmaya devam ediyor. Korkunç bir ikili oldular. Muhtemelen geçmişte ikisinin ortaklığı Merlin’i ekarte etti. Zelena nasıl her şeyi biliyor? En başından beri her şeyi hatırlıyor mu? Hook’a bir şey olmayacağını biliyor muydu? Emma’yı tuzağa düşürdü, Hook’a her şeyi anlattı, bunlardan ne gibi bir çıkarı var? Neden kızını alıp uzaklara gitmiyor? Herkes nereye kayboldu? Hook nasıl tepki verecek bu olanlara? Sezon arası vermesine 2 bölüm kalmışken, bu hikaye nasıl tamamlanacak, yeni hikayeye nasıl giriş yapılacak merakla bekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=eROY5bP1Cmk

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi