Televizyon sektöründe hızla yükselen ve yayınladığı orijinal programlarla kendine hayran bırakan Netflix’in tarzıyla Stranger Things’i andıran ilk Almanca dizisi Dark’ın fragmanı seyirciyle buluştu. 

2010 yılında çektiği The Silence filmiyle çeşitli festivallerde adından söz ettirmeyi başaran İsviçreli yönetmen Baran bo Odar‘ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Dark, bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolmasından sonra gelişen olayları anlatıyor. Polisiye bir kurgu ile giriş yapan hikaye, şehirdeki insanların iki yüzlü bir hayat sürdüğünün açığa çıkmasıyla tüyler ürpertici bir hal alıyor. Gizem ve doğaüstü ögelerin ağır bastığı senaryo, bizi aynı kasabanın 1986’daki versiyonuyla karşı karşıya bırakırken; yapımcılığını Netflix‘in üstlendiği dizi şirket tarafından tasarlanan ilk Almanca program olmasıyla dikkat çekiyor. Projenin kadrosunda Anna König, Roland Wolf, Louis Hofmann ve Jördis Triebel gibi sektörde ismini çok sık duymadığımız oyuncular bulunuyor.

10 bölümden oluşması planlanan ilk sezonun dün Berlin’de gerçekleşen bir basın konferansında tanıtıldığını hatırlatmakla birlikte, fragmanın izleyiciyi şimdiden heyecanlandırdığını söylememiz lazım. Zira Netflix son yıllarda Avrupa içinde atılımlar yapsa da, dizi diğer projelere oranla Amerikan izleyicisini daha iyi yakalayacağa benziyor. Konunun ”zaman” ve ”kaybolan çocuklar” etiketi üzerinden ilerlemesi bir yana, fragmanın Stranger Things‘i andıran bir havası olması dizinin geniş bir kitleye hitap edeceğinin sinyallerini veriyor.

dark-netflix-filmloverss

Dark Dünya’nın Her Yerindeki İzleyiciye Hitap Edecek!

Yönetmen ve senarist ise Netflix’in sağladığı avantajlardan hayli memnun. İkili ”Uluslararası bir projede çalışıyor olmak bizim için tamamen yeni bir deneyim. Dünya’nın her yerinden farklı kitlelere Netflix sayesinde ulaşabilmek, hem Alman izleyicisinin alışkanlıklarını anlamamız hem de sınırları zorlamamız adına önem teşkil ediyor. Bu yüzden Almanların yanı sıra, başka ülkeleri de etkisi altına alacak bir dizi yaratmayı istiyoruz” şeklinde konuştu. Odar Netfix’in onlara bütçe ve birkaç fikir dışında hiçbir şey vermediğini, aksine diziyi yapılandırma konusunda tamamen serbest olduklarını sözlerine ekledi.

Şirketin yönetmen ve yapımcılara geniş olanaklar sağlaması nicedir bilinen bir durum. Öyle ki, nihayetinde beyazperdeyi tercih edeceğini söyleyen Martin Scorsese dahil birçok usta ismin Netflix ile çalışmaya başladığı bir dönemdeyiz. Dark’ın nasıl bir pilot bölümle ekrana geleceğini bilmiyoruz. Ama fragmandan anlaşıldığı üzere, dizi iddialı bir çıkış yapmaya hazırlanıyor. Öte yandan, henüz bir yayın tarihi veremiyoruz. O zamana dek fragmana göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım:

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi