Geçtiğimiz Nisan ayında 43 yıl aradan sonra yeniden harekete geçen Calbuco volkanının bu sırada 4K ve 8K kameralarla çekilmiş videosu, bizlere görsel bir şölen sunuyor. 

22 Nisan 2015’te, Şili’nin güney kısımlarında yer alan Calbuco yanardağı tam 43 yıl sonra yeniden harekete geçti. Bu durum, bazı insanlar için sıkıntılı durumlara sebep olsa da bazı insanlar için de bir fırsat yarattı.

Martin Heck ve onun arkadaşlarının film şirketi olan Timestorm Films, harekete geçen volkanın hızlandırılmış çekimleri için Calbuco’ya 20 kilometre uzaklıktaki Osorno yanardağında bazı çekimler yapmışlar. Yapılan çekimlerin ardından feribotla geri dönen ekip, bir anda volkanın üzerinde bir mantar bulutu görüp hemen yeni bir çekim yapmaya başlamışlar ve sonuçta ortaya inanılmaz bir video çıkmış. Çekilen bu video Martin Heck | Timestorm Films adlı Vimeo hesabından paylaşılmış.

Calbuco’nun Çekimi 4K ve 8K Kameralarla Yapılmış 

Videoda yanardağdan çıkan mantar bulutunun gökyüzüne ulaşması, hızlandırılmış çekimler sayesinde iki dakikalık bir videoya sığdırılabilmiş. Bu arada merak edenler için şunu da belirtelim; videonun arka planında çalan müzik, Amerikalı bir besteci olan Ryan Taubert, nam-ı diğer Anamog‘un We wish it was never light isimli bestesi.

Osorno’dan yapılan hızlandırılmış çekimler, 8K ve 4K kameralarla çekilirken daha sonra yapılan çekimler 4K kameralarla yapılmış. Eğer konuyla yakından ilgileniyorsanız, çekimler sırasında kullanılan bütün aygıtların listesine videonun altındaki listeden ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan: İbrahim Cem Özsefil

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi