Sinema dünyasında bir karakterin etnik ve kültürel farklılıklarının hiçe sayılıp, rolün beyaz bir oyuncu tarafından canlandırılması anlamına gelen ‘whitewashing’ yani beyazlaştırma durumunun kullanıldığı filmlerin bir araya geldiği muazzam videoyu izlemek için sizleri şöyle alalım.

Sinema dünyasında etnik çeşitlilik söz konusu olduğunda, Hollywood’un bu konuda sınıfta kaldığını söylersek sanırım yanılmış olmayız. Film sektöründe beyaz ırka mensup olmayan bir karakterin etnik, kültürel ve fiziksel farklılıkları dikkate alınmadan beyaz bir oyuncu tarafından canlandırıldığına defalarca şahit olduk. Sinema endüstrisinde “Whitewashing” olarak adlandırılan bu durum, daha çok yeniden çevrimlerde ve roman uyarlamalarında karşımıza çıkıyor.

Özellikle ülkemizde 31 Mart’ta vizyona girecek olan Scarlett Johansson’lı Ghost in the Shell, whitewashing yani beyazlaştırma durumunun gündemdeki örneği. Ghost In The Shell’de,  Japon kökenli  ana karakter Motoko Kusanagi’yi  Amerikalı bir oyuncunun canlandırması filmi son günlerde eleştiri oklarının merkezine getiriyor. Film aynı zamanda böyle bir rol için neden Asyalı bir oyuncunun seçilmediği yönündeki sorulara da maruz kalıyor. İzleyicilerin ünlü manganın tüm kültürel yönünün kaybolacağı endişesine kapılması, filmi onların gözünden vizyona girmeden eksi puana düşürüyor.

hollywoodun-beyazlaştırma-tarihi-the-ancient-one-tilda-swinton-filmloverss

Aynı şekilde geçtiğimiz yıl gösterime giren Doktor Strange‘te Asyalı bir karakter olan Ancient One’ı Tilda Swinton‘un canlandırması, çoğu izleyiciye göre filmin Amerikalılaştırmaya çalışıldığına işaret ediyordu.

2004’de yayımlanan  All You Need Is Kill adlı Japon romanından sinemaya uyarlanan Edge of Tomorrow‘da orijinalinde Japon olan karakterlerin Amerikalı olması ve daha nicesi… Gelin hep birlikte bu konuyu daha iyi anlamamızı sağlayacak, ‘whitewashing’ durumunun kullanıldığı filmlerin bir araya getirildiği videoya bir göz atalım.

Hollywood’un Beyazlaştırma Tarihini İrdeleyen Muazzam Bir Video

Fandor tarafından hazırlanan video; Ghost in the Shell, Edge of Tomorrow, Doktor Strange, Speed Racer, Aloha, The Last Airbender, Dragon Evolution filmlerinde kullanılan whitewashing faktörünü detayları ile birlikte izleyicinin beğenisine sunuyor. Bu durumu analiz eden videoyu izlediğimizde, döngüsünü yeniden çevrimler ve uyarlamalarla devam ettiren Hollywood’un bu durumu sıkça kullandığına tanık oluyoruz.

Sinema sektöründe geçmişten günümüze var olan whitewashing olayını uygulayan filmlerin ele alındığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi